برای اولین بار در دنیا، در ژاپن اینترنت ۵G به صورت «عملی» در یک مجتمع تجاری آزمایش شد

3

گفته می‌شود که نیوزیلند در حال حاضر پرسرعت‌ترین اینترنت ۴G‌ دنیا را با سرعت ۳۶ مگابیت در ثانیه ارائه می‌دهد. ممکن است این سرعت غایت آرزوی شما باشد، اما دنیای فناوری از پیشرفت نمی‌ایستد و همواره در حال پیشرفت است.

در زمینه اینترنت پرسرعت، مثل همیشه کشورهای شرق آسیا، جلودار هستند و بنابراین دور از انتظار نیست که خبرهای مربوط به آزمایش و به‌کارگیری اینترنت ۵G را از یکی از این کشورها بشنویم:

بزرگ‌ترین شرکت ارتباطی وایرلس ژاپن به نام NTT DoCoMo با همکاری نوکیا، به تازگی در یک مجموعه تجاری در توکیو، اینترنت ۵G را آزمایش کرد.

در این آزمایش که در ۱۳ اکتبر انجام شد، سیگنال‌هایی با طول موج میلیمتری با فرکانس ۷۰ گیگاهرتز، آزمایش شدند.

این نخستین آزمایش میدانی اینترنت ۵G ‌بود و طی آن اطلاعات با سرعت متوسط ۲ گیگابیت انتقال پیدا کردند. البته پیش از این به کرات اینترنت ۵G در محیطهای آزمایشگاهی آزمایش شده است، مثلا به تازگی هواووی و NTT DoCoMo در آزمایشگاه به سرعت ۳.۶ گیگابیت هم رسیده بودند.

2015-11-27_9-38-51

اما محیطهای واقعی و ساختمان‌های بزرگ، مشکلات زیادی برای رساندن اینترنت ۵G دارند. خیلی از نقاط این ساختمان‌ها، کور هستند و نمی‌توان به صورت مستقیم از فرستنده‌ها سیگنال‌ها را به آنها رساند، دشواری دیگر انعکاس و پخش شدن سیگنال‌هاست.

اما در آزمایش جدید از دو فناوری نو استفاده شده که این دو دشواری را برطرف می‌کنند، یکی از آنها موشوم به شکل‌دهی پرتو یا beam-forming است که با آن می‌توان امواج رادیوی را در جهت دلخواه، فرستاد و دیگری پایش پرتو یا beam-tracking است که با آن می‌توان بر اساس محل موبایل کاربران، جهت ارسال سیگنال‌ها را کنترل کرد.

انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۰ شبکه اینترنت ۵G توسط DoCoMo  در ژاپن راه‌اندازی شود.

2015-11-27_9-44-43

منبع

 
3 نظرات
  1. ATA می گوید

    موسوم نه موشوم 🙂

  2. Sajjadzt می گوید

    ژاپنیا تمام فکرشون پیشرفت کشورشون و مردمشونه ، اون وقت بحث و جدال مسئولین ما فیلترینگ تلگرام و محدودیت بیشتر واسه ماس ، وطنم پاره ی تنم 😐

  3. مهدی می گوید

    توی اینفو گرافیک، گوشی های ما برای ۴G هست ولی از ۲G استفاده می کنیم. 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.