شرکت‌های گوگل، آمازون و Nvidia همگی به دنبال ساختن ابزارهای یادداشت‌برداری و نسخه‌نویسی هوشمند برای پزشکان هستند

0

در ایران روند الکترونیک شدن فرایندها بسیار عجیب و غریب است و اجازه بدهید جسارت به خرج بدهم و بگویم گاهی به طنز شبیه می‌شوند!

بعد از الکترونیک شدن روندها، شما یک سیستم الکترونیک و سامانه دیجیتال و یک سیستم کاغذی موازی با هم دارید و باید سعی کنید در طول روز مدام بین این دو حرکت کنید. کاغذ و سند اسکن کنید و به خورد آن یکی بدهید و از آن یکی پرینت بگیرید تا مستندات آرشیو کنید!

در پزشکی که داستان از این هم دردناک‌تر است. در پزشکی ایرانی به خاطر مراجعه‌های بی‌نظم بیماران به ده‌ها پزشک و نبود یک سیستم منطقی پرونده سلامت، بخش بزرگی از کار پزشکان نه خود پزشکی، بلکه کشف داستان بیماری‌ها و آزمایشات و درمان است.

یک بار به خود می‌آیید و می‌بینید که به جای اینکه پزشکی کنید، مانند یک مسئول اتاق بایگانی به سبک قدیم، زیر برگه‌های کاغذ با توالی زمانی رندم، دفن شده‌اید!

از آن طرف همان بخشی هم که دجیتال شده، از نظر سهولت دسترسی و رابط کاربری و ابزار دسترسی، بسیار فاجعه‌بار است. خوشبختانه بخش قابل توجهی از پزشکان با نرم‌افزارهای درست و درمان متفرقه میانه‌ای ندارند و اصلا نمی‌دانند که با یک محیط گرافیکی خوب و رابط کاربری گویا، چقدر سرعت کارشان بیشتر می‌شد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

بگذریم!

در پزشکی روز دنیا دیگر صحبت از دیجیتال کردن صرف روندها نیست، این مرحله دیگر تجربه شده و چیزی که دنیا به سمت آن حرکت می‌کند؛ استفاده از هوش مصنوعی مثلا در بخش نسخه‌نویسی است.

این هفته گوگل یک ابزار کدبار منتشر کرد که به پزشکان کمک می‌کند مدارک پزشکی را مرتب کنند. این ابزار دو بخش دارد؛ یک API که مدارک پزشکی را اسکن می‌کند و یافته‌های کلیدی را با درکی که از زبان محاوره‌ای و انسانی دارد، بیرون می‌کشد و خلاصه می‌کند و به پزشکان تجویل می‌دهد.

دومی یک ابزار سبک‌تر که به پزشکان می‌کند یک یافته مهم را از انبوه اسناد یک بیماران بیرون بکشند. فرض کنید که پزشکی دنبال تحقیق در مورد یک جهش ژنتیکی است؛ با این ابزار کار او بسیار سریع‌تر می‌شود.

باز در پزشکی نوین، سعی بر این است که فشار کاری از روی پزشکان کم شود و نیازی نباشد در روند الکترونیک، زیاد تایپ کنند. آمازون و مایکروسافت هم مانند گوگل در پی همین هستند.

حتی Nvidia که بیشتر روی تصویربرداری تمرکز دارد،سرویسی به نام BioMegatron رونمایی کرده که با دقت ۹۲ درصد متوجه زبان محاوره‌ای و اصطلاحات پزشکی می‌شود.

به غیر از این شرکت‌ها، شرکت‌های کوچک دیگری هم مشغول هستند.

منبع fastcompany
   

پستهای اخیر

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

فیلم سواران عدالت، وقتی گیک‌ها به جنگ قاتل‌ها می‌روند – Riders of Justice

دوران خوشی را که در دبیرستان عاشق احتمالات شده بودم، از یاد نمی‌برم. کلی کتاب خارج درس هم خریده بودم و به عنوان سرگرمی به مسائلشان فکر می‌کردم. اما اگر خوب فکر کنید ریاضیات یا همین دانش احتمالات می‌توانند با تحلیل دقیق اتفاقات دنیای…

برندگان جایزه عکاسی پولیتزر ۲۰۲۱: عکس‌های خبرگزاری AP از ناآرامی‌های آمریکا در پی قتل جورج فلوید و…

در پست قبلی فهرستی از برندگان پولیتزر 2021 را برایتان نوشته بودم. اما در این پست، به بازتاب بخش عکاسی پولیتزر 2021 می‌پردازم. در پولیتزر، برندگان بخش عکاسی در دو بخش اعلام می‌شوند: 1- در بخش عکاسی خبری فوری، برنده مسابقه اعضای…

فهرست برندگان جایزه پولیتزر ۲۰۲۱ اعلام شد: به رخ کشیدن شکوه روزنامه‌نگاری و رسانه‌های منتقد در برابر…

دنبال کردن اخبار مربوط به جایزه پولیتزر را همیشه دوست داشته‌ام. چون نگاهی به فهرست برندگان این جایزه معتبر روزنامه‌نگاری در هر سال، به ما خاطرنشان می‌کنند که روزنامه‌نگاری و کار رسانه وقاعی تا چه حد می‌تواند تاثیرگذار باشد و با کارهای…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.