تحقیق عجیبی که در استرالیا انجام شد: اگر حین دورکاری در منزل پیژامه بپوشید، گرچه خلاقیت شما کم نمی‌شود ولی سلامت روانتان کمتر می‌شود!

0

خیلی وقت‌ها وقتی در اداره و شرکت مشغول به کاریم، با خودمان می‌گوییم که اگر در خانه بودیم حتما سرعت و خلاقیت ما بیشتر می‌شد.

اما به صورت متناقض وقتی امکان کار در خانه فراهم می‌شود، متوجه می‌شویم که اتفاقا نه! ممکن است در یک بازه زمانی کوتاه، بهتر کار کنیم، اما بعد مدتی خلاقیت و بهینگی کار ما کاهش می‌یابد.

یک دلیل این امر این است که انضباط و اتیکت کار ما کاهش می‌یابد. به تدریج راحت‌طلب می‌شویم و مقید به شروع کار در زمان معین نخواهیم بود.

در این میان، یکی از چیزهای جانبی که روی کار اثر می‌گذارد وضعیت ظاهر خودمان است. وقتی مرتب و منظم با لباس رسمی، دوش گرفته سر کار هستیم، ناخودآگاه این وضعیت مرتب بهره‌وری ما را هم افزایش می‌دهد و ذهنمان را مرتب می‌کند.

اما به تازگی یک تحقیق عجیب در همین راستا توسط پژوهشکده Woolcock  و دانشگاه سیدنی انجام شده. هدف این بوده که مشخص شود وضعیت ظاهر، در حین دورکاری‌های همه‌گیری کرونا، چه تاثیری بر کار داشته است.

۴۱ درصد شرکت‌کنندگان اظهار کرده‌اند که خلاقیت‌شان در حین دورکاری بیشتر شده، اما حدود یک سوم هم گفته‌اند که این دورکاری‌ها، وضعیت ذهنی‌شان را به هم ریخته.

سوال بعدی در مورد پیژامه‌پوشی بود!

۵۹ درصد شرکت‌کننده‌ها کفتند که پوشیدن پیژامه به میزان حداقل یک روز در هفته، سلامت روانی‌شان را کم کرده. البته ۲۶ درصد هم گفته‌اند که اصولا پیژامه‌ای در خانه نمی‌پوشند!

در حالی که مشخص نیست واقعا پیژامه‌پوشی آدم‌ها را آشفته می‌کند یا خود وضعیت قرنطینه، نباید نگران اثر پیژامه روی خلاقیت خودتان باشید، چون این تحقیق که نتایج آن در ژورنال پزشکی استرالیا چاپ شده، چنین چیزی را نشان نمی‌دهد!

در عوض مشخص شده کسانی که فرزند دارند و در حین کار از کودک هم مواظبت می‌کنند ۶۳ درصد کاهش خلاقیت داشته‌اند.

گرچه کاهش خلاقیت با پوشیدن لباس راحتی و پیژامه در این تحقیق ثابت نشده، اما کاهش سلامت روان چیزی مهمی است. کلا با مرتب لباس پوشیدن و استفاده نکردن از لباس‌های زیاد گل و گشادی که بیشتر مناسب خواب هستند، در حین دورکاری‌های می توانیم آشفتگی ذهنی و روانی را کم کنیم. مرتب دوش بگیرید و اصلاح کنید و موها را مرتب کنید، حتی از خانه بیرون نمی‌روید و حتی اگر در تله‌کنفرانس‌های فقط از نیمه بالایی بدن فیلم می‌گیرید! اگر هم لباس خانگی می‌پوشید، چیزی مرتب و قالب بدن به تن کنید!

منبع zdnet
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.