گاهی اوقات کودکان مبتلا به سرطان نمی‌توانند احساسات خود را ابراز کنند ولی این اردک رباتیک این کار را برایشان انجام می‌دهد

0

شیمی درمانی برای کودکان به اندازه کافی سخت است ولی زمانی سخت‌تر می‌شود که کودکان نمی‌توانند احساسات خود پس از هر شیمی درمانی را بیان کنند یا نمی‌دانند چگونه نسبت به دردها واکنش نشان دهند.

کودکان می‌خواهند بپرسند چرا در بیمارستان هستند و چرا باید این داروها را مصرف کنند ولی قادر به گفتن این جملات و عبارت‌ها نیستند. والدین هم در برقراری ارتباط صمیمی و درست با کودکان دچار سردرگمی و مشکل می‌شوند.

پدر و مادر کودک دقیقا از حالات و احساسات کودک‌شان اطلاعی ندارند تا نسبت به آن واکنش نشان دهند یا پاسخی برای آن داشته باشند. حتی برای مراقبت از کودک نیاز به کمک دارند چون احساس می‌کنند کودکشان رفتاری مرموز دارد.

تبلیغ: رایگان: تست MBTI + تفسیر ویدیویی تیپ شخصیت و سازگاری شغلی

در این فضای بسیار سخت، شرکت AFLAC که سازنده اردک‌های خوش‌شانس است؛ با همکاری شرکت Sproutel یک اردک رباتیک به نام «My Special AFLAC Duck» طراحی کرده‌اند که از سنسورهای لمسی برای پاسخ‌گویی به افرادی که با او در تعامل هستند؛ استفاده می‌کند.

این اردک به پزشکان کمک می‌کند کارشان را انجام دهند و کودکان نیز در بروز احساسات قوی‌تر باشند. این اردک می‌تواند سر و گردن خود را تکان بدهد و بچرخاند؛ نوک خود را باز و بسته و صداهایی از خود منتشر کند.

این صداها قبلا توسط تیم طراحی و ساخت اردک از خود بچه‌های تحت شیمی درمانی ضبط شدند. اردک AFLAC پوستی نرم و بسیار دوست‌داشتنی دارد تا هر کودکی آرزوی در آغوش کشیدنش را داشته باشد.

آرامش‌بخش برای کودکان در هنگام شیمی درمانی

اما کار اصلی این اردک ربات بسیار مهم‌تر از این‌ها است. این اردک در هنگام تزریق دارو می‌تواند به کودکان آرامش دهد. طوری ساخته شده است که می‌تواند پالس‌هایی همانند ضربان قلب کودکان را تقلید کند.

کودکان با یک سرنگ اسباب‌بازی می‌توانند فرایند تزریق دارو را روی اردک انجام دهند و اردک با واکنش‌های خود آن‌ها را بخنداند یا سرگرم کند و از سوی دیگر الگویی برای رفتار کودک در هنگام دریافت داروهای شیمیایی باشد.

روان‌شناسان می‌گویند کودکان برای تحمل دردهای سرنگ و شیمی درمانی، نیاز به استراتژی‌های مقابله‌ای دارند تا بتوانند محیط نامطمئن و پر از استرس را کنترل کنند. اردک دقیقا همان چیزی است که این حس کنترل و آرامش را به آن‌ها تزریق می‌کند.

براساس گزارشی که اخیرا منتشر شده است و البته با تخمین‌های قبلی مطابقت دارد؛ سالانه نزدیک به ۱۵ هزار کودک در بیمارستان‌های ایالات متحده تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرند.

شرکت AFLAC که تقریبا دو دهه پیش کار خود را با ساخت اردک‌های سخنگو آغاز کرده بود؛ بیش از ۴ هزار اردک رباتیک را آماده ساخته و به ۲۰۰ بیمارستان اهدا کرده است تا فرایند شیمی درمانی کودکان ساده‌تر و تعامل آن‌ها با محیط بهتر شود.

کارکنان بیمارستان‌ها تایید کردند این اردک رباتیک کمک کرده کودکان در بروز احساسات خود موفق‌تر باشند و هنگامی که نمی‌توانند با زبان و کلمات احساسات خود را بیان کنند؛ با اردک ارتباط بگیرند.

یک سری استیکر پلاستیکی هم طراحی شده است که کودک می‌تواند روی بدن اردک بچسباند تا از این طریق هم احساسات درونی خود را بیان کند. مثلا شاده و خندان است، اخمو و بی‌حوصله است یا خشمگین و ناراحت است.

منبع


 
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.