دختر ولادیمیر پوتین می‌خواهد نسخه روسی تیک‌تاک را بسازد

تا یکی دو سال آینده از تیک‌تاک و یوتیوب روسی رونمایی می‌شود

0

یکی از هلدینگ‌های بزرگ رسانه‌ای روسیه که زیر نظر غول انرژی این کشور، «گازپروم» اداره می‌شود؛ اپلیکیشنی مشابه نرم‌افزار اشتراک ویدئو تیک‌تاک راه‌اندازی خواهد کرد.

«الکساندر ژاروف» مدیرعامل «گازپروم» با بیان خبر فوق، این هلدینگ سرویسی به نام «Ya Molodets» را خریداری کرده است و همچنین بنیاد Innopraktika در توسعه این اپلیکیشن روسی مشارکت خواهد داشت. قرار از پروژه نرم‌افزاری «Ya Molodets» برای سرعت بخشیدن به توسعه سرویس جدید اشتراک ویدئو در روسیه استفاده شود.

مدیریت بنیاد «Innopraktika» با «کاترینا تیخونوا»، دختر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه است. به همین دلیل، بسیاری از رسانه‌ها گزارش دادند این پروژه با حمایت معنوی دولت روسیه پیش خواهد رفت.

براساس گفته‌های مدیرعامل شرکت «گازپروم»، توسعه نسخه روسی اپلیکیشن تیک‌تاک به خوبی پیش می‌رود ولی در یک یا دو سال آینده به طور رسمی وارد بازار می‌شود. عملکرد این اپلیکیشن دقیقا مانند تیک‌تاک چینی است و می‌خواهد ویدئوهای کوتاه و به صورت عمومی با دیگر کاربران به اشتراک بگذارد.

اگرچه اکنون خبر توسعه نسخه روسی TikTok منتشر شده است ولی هم گزارش‌های پیش از این و هم سخنان مدیرعامل شرکت «گازپروم» نشان می‌دهد که توسعه آن از مدت‌ها قبل آغاز شده است.

تیک‌تاک و یوتیوب روسی

«الکساندر ژاروف» اوایل امسال و پس از ترک پست خود در پروژه روسی Roskomnadzor که ماموریت مسدودسازی پیام‌رسان تلگرام را داشت و البته ناموفق ظاهر شد؛ مدیریت Gazprom-Media را برعهده گرفت. «گازپروم مدیا» یکی از بزرگ‌ترین رسانه‌های هلدینگی روسیه است که دارای چندین کانال تلویزیونی پربیننده و طیف وسیعی از ایستگاه‌های رادیویی است.

در اوایل همین ماه بود که باز «ژاروف» اعلام کرد «گازپروم مدیا» دو وب‌سایت مشابه یوتیوب در دو سال آینده راه‌اندازی خواهد کرد. یکی از این وب‌سایت‌ها، نسخه بهبودیافته سرویس استریم Rutube است. این سرویس را «گازپروم مدیا» در سال ۲۰۰۸ خریداری کرده و هدف آن پوشش سخنرانی‌های روسیه بود.

تیک‌تاک یکی از موفق‌ترین اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی در یک سال اخیر است که هم حسادت و دشمنی کشورهای مختلف را برانگیخته و هم بسیاری از کشورها می‌خواهند از روی آن تقلید و کپی کنند. این اپلیکیشن چینی در سراسر جهان با محبوبیت بسیار بالایی در میان کاربران روبرو است و حتی کشوری مانند ایالات متحده از جانب آن احساس خطر می‌کند و تیک‌تاک را یک تهدید برای امنیت ملی می‌داند.

گروه‌های زیادی هستند که می‌خواهند از تیک‌تاک ایده‌برداری کرده و برنامه‌های مشابه آن را بسازند. روسیه با هدف بومی‌سازی سرویس‌هایی مانند یوتیوب و تیک‌تاک که میلیون‌ها جوان روسی را بازدیدکننده خود می‌بینند؛ در پی کنترل و مدیریت کامل اینترنت و سرویس‌های پرطرفدار است تا بتواند محتواهای مدنظر خود را روی آن‌ها منتشر کند.

منبع ndtv
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.