این کلمات جادویی، شفابحش افراد ناراحت و افسرده هستند!

باید سعی کنید افراد ناراحت را تایید کنید تا احساسات مثبت بیشتری برای عبور از بحران داشته باشند

1

روان‌شناسان و درمان‌گرها عادت دارند هر روز مشکلات دیگران را بشنوند اما درباره ما، تلاش برای آرام کردن و دلجویی از یک دوست یا همکاری که ناراحت است، عصبانی است و در بحران به سر می‌برد؛ می‌تواند یک موضعیت بسیار حساس باشد.

هیچ‌کس دوست ندارد حرف اشتباهی بزند و باعث رنجش بیشتر دوستش شود یا اینکه اوضاع را بدتر کند؛ اما روش درست حرف زدن در این موقعیت‌ها چیست؟

یک مطالعه جدید از دانشگاه ایالتی اوهایو، پاسخی برای این پرسش قدیمی است. پیشنهادات این مطالعه را می‌توانید دفعه بعدی برای آرامش دادن به شخصی که از درون ناراحت و آشفته است؛ به کار بگیرید و نتیجه آن‌ها را ببینید.

تایید کنید

محققان می‌گویند کلید کمک به بهتر شدن احساس دیگران، گفتن جملاتی در تایید نظر و فکر و اعتبار است. جمله ساده‌ای مانند «من می‌فهمم چرا چنین احساسی دارید!» می‌تواند یک تفاوت ایجاد کند.

برای این مطالعه، محققان گروهی از شرکت‌کنندگان را انتخاب و درباره وضعیت زندگی واقعی که باعث عصبانیت یا ناراحتی آن‌ها شده است؛ تحقیق کردند. وقتی مطالعه‌کنندگان حرف‌ها و پرسش‌هایی از جنس سردرگمی و عدم حمایت یا درک شرکت‌کننده‌ها مطرح می‌کنند؛ سریعا افراد احساسات مثبت را کاهش می‌دهند.

تازه‌های سایت گلونی:
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

برعکس، هنگامی که محققان به سادگی احساس شرکت‌کننده را تایید و اعتبارسنجی می‌کنند؛ احساسات مثبت افراد کاهش پیدا نمی‌کند و در یک حد ثابت باقی می‌ماند.

افزون بر این، افراد با کنار گذاشتن تجارت منفی و ناراحت‌کننده خود؛ باز هم به طور مداوم احساس بدی دارند؛ جز اینکه مانند افرادی که در این مطالعه شرکت کردند؛ از سوی فردی مورد تایید و پذیرش قرار بگیرند و با آن‌ها احساس هم‌دردی شود.

نکته مهم دیگر این است که تایید و هم‌راهی با یک فرد ناراحت و غمگین، باعث از بین رفتن کامل ناراحتی او نمی‌شود و نباید انتظار داشته به یک بار همه ناراحتی خود را فراموش کند ولی تایید کمک می‌کند حس مثبت بیشتری نسبت به خود داشته باشد؛ ارزش خود را بیشتر بداند و هنوز خوش‌بین باشد.

جنیفر چیونس، پروفسور روان‌شناسی دانشگاه اوهایو و یکی از افراد حاضر در این این مطالعه می‌گوید: «ما قدرت احساسات مثبت را دست کم گرفته‌ایم. ما وقت زیادی را صرف فکر کردن درباره احساسات منفی می‌کنیم اما زمان زیادی را برای فکر کردن درباره احساسات مثبت یا کمک به افراد برای مهار و پرورش احساسات مثبت آن‌ها نمی‌کنیم. کمک به افراد گرفتار در افسردگی، اضطراب و ترس بسیار مهم است اما این هم مهم است که به مردم کمک کنیم تا عشق، کنجکاوی، انعطاف‌پذیری و خوش‌بینی را تجربه کنند. مردم در همان زمانی که احساس غم و اندوه و اضطراب دارند؛ می‌توانند امیدوار و کنجکاو باشند.»

تاثیر مثبت بگذارید

محققان در طی سه آزمایش روی ۳۰۷ دانشجوی مقطع کارشناسی دانشگاه اوهایو، تاثیر مثبت و منفی تایید اعتبار و بی‌اعتباری را روی آن‌ها ارزیابی کردند. به گفته تیم تحقیق، تاثیر مثبت به احساسات مثبتی گفته می‌شود که به ما امکان کنجکاوی، خوش‌بینی، انعطاف‌پذیری و ارتباط با یکدیگر را می‌دهد. از سوی دیگر، تاثیر منفی شامل احساساتی مانند ترس، انزجار، غم و اندوه است.

در شروع و پایان این مطالعه، یک نظرسنجی به دانشجو داده شده است که میزان تاثیر مثبت و منفی را به همراه خلق و خوی کلی آن‌ها را اندازه‌گیری می‌کند.

از دانشجوها خواسته می‌شود موضوع یا رویدادی که باعث عصبانیت آن‌ها شده است را بنویسند و روی آن تامل کنند. دانشجویان باید این تجربه را به صورت شفاهی برای یک محقق بگویند و بعد این محقق به صورت کاملا تصادفی سعی می‌کند آن را تایید یا رد کند. برای تایید این تجربه جمله «البته از این موضوع عصبانی خواهید شد» و برای رد آن از جمله «چرا این موضوع باعث عصبانیت شما شده است؟» را استفاده می‌کنند.

دانشجویان با یادآوری یک حادثه تلخ یا موضوعی که باعث ناراحتی و رنجش آن‌ها شده است؛ دوباره روحیه بدی پیدا می‌کنند ولی آن دسته از دانشجویان که با تایید و هم‌دردی محققان روبرو شدند؛ دوباره توانستند به سطح احساسات مثبت برگردند. اما افرادی که با همراهی و تایید محققان روبرو نشده و زیر سوال رفتند؛ عصبانی‌تر شده و حتی روحیه آن‌ها بدتر از گذشته شده است.

جنیفر چیونس می‌گوید: «وقتی احساسات منفی را پردازش می‌کنید؛ تاثیر منفی آن بیشتر روشن می‌شود ولی وقتی کسی را تایید می‌کنید؛ تاثیر مثبتی که شما در او ایجاد کردید را نگه می‌دارد. تایید اعتبار می‌تواند از افراد در برابر ناملایمات، کنجکاوی‌ها و ارتباطات محافظت کند و باعث می‌شود در این برخوردها، محکم‌تر و قوی‌تر ظاهر شوند. تایید اعتبار به افراد کمک می‌کند تا درک شوند. وقتی احساس می‌کنیم توسط دیگران درک می‌شویم؛ می‌توانیم درباره چگونگی تغییر خود بازخورد بگیریم.»

روش‌های درمانی افراد ناراحت، غمگین و افسرده؛ روش‌های بالینی منحصربه‌فردی نیستند؛ بلکه همان روش‌هایی هستند که ما در پرورش فرزند؛ عشق‌ورزی و برقراری دوستی استفاده می‌کنیم.

وقتی در حال شنیدن یک تجربه بد از دوست یا همسر خود هستید؛ سعی کنید کمی با او هم‌دردی کرده و او را تایید کنید. در این صورت بزرگ‌ترین کمک را به او کردید تا زودتر از این وضعیت خارج شده و آرامش بیشتری داشته باشد.

منبع theladders
   

پستهای اخیر

این دستگاه می‌تواند به پزشکان بگوید چقدر هوشیار هستید

شما چقدر هوشیار هستید؟ به نظر یک سوال غیر قابل پاسخ باشد. تحقیقات جدید دانشگاه کمبریج ادعا می‌کند می‌توانند سطح هوشیاری شما را به طور دقیقی بسنجند. این تکنیک توسط یک دانشمند مغز و اعصاب به نام Srivas Chennu توسعه داده شده است. او با…

اکنون همه افراد می‌توانند تصاویر ۴K روی دستگاه‌های اندرویدی و iOS توییت کنند

در اوایل ماه مارس، توییتر به محدودی از کاربران اجازه داد تصاویر 4K را برای توییت‌های خود در دستگاه‌های اندروید و iOS آپلود و استفاده کنند. اکنون، توییتر این ویژگی را در دسترس همه کاربران قرار داده است. برای افرادی که نگران هستند این…

۵ آیین درخشان که افراد بسیار موفق هر روز از آن‌ها پیروی می‌کنند

اغلب اوقات، وقتی می‌خواهیم درباره بهره‌وری صحبت کنیم؛ صرفا عادت‌ها و نکات مجرد و مجزای از یکدیگر را بیان می‌کنیم؛ در حالی‌که بیشتر به یک سیستم نیاز داریم. افراد مثبت و موفق از چه برنامه‌ای استفاده می‌کنند؟ چه سیستمی از نظر علمی اجازه…

یک مینی‌سریال عالی تازه: «میر» از «ایست‌تاون» با بازی کیت وینسلت و گای پیرس

داخل یک سایت دانلود بود که در عکس‌های بندانگشتی مربوط به سریال‌های تازه، یک لحظه عکس کیت وینسلت را دیدم. خب، وقتی می‌بینی که کیت وینسلت با آن سابقه درخشان در بازیگری سینمایی، در سریالی شرکت کرده، نمی‌توانی از آن صرف‌نظر کنی. اسم…

اپل سرویس پادکست اشتراکی راه‌اندازی کرد: گوش دادن بدون تبلیغات و دسترسی به محتواهای اختصاصی

اپل سرویس اشتراکی پادکست پلاس را برای ارائه خدمات و مزایای بیشتر به کاربران راه‌اندازی کرد. مدت‌ها بود سرویس و اپلیکیشن Apple Podcast بدون تغییراتی به کار خود ادامه می‌داد و اینک اپل خبرهای خوبی برای کاربران این سرویس دارد. اپل در مراسم…

اپل تی‌وی ۴K جدید معرفی شد: با تراشه A12 بیونیک و ریموت کاملا جدید

اپل یک مدل جدید از محصول Apple TV 4K خود با تراشه ارتقایافته‌تر و برخی ویژگی‌های جدید معرفی کرد. اپل تی‌وی 4K جدید از تراشه آشنای A12 Bionic سود می‌برد تا تصاویر ویدئویی HDR را با نرخ فریم ریت بالاتر اجرا کند. به علاوه، تراشه جدید قدرتی…
1 نظر
  1. مهربونی سادست :) می گوید

    روش‌های درمانی افراد ناراحت، غمگین و افسرده؛ روش‌های بالینی منحصربه‌فردی نیستند؛ بلکه همان روش‌هایی هستند که ما در پرورش فرزند؛ عشق‌ورزی و برقراری دوستی استفاده می‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.