باتری‌های انقلابی حالت جامد تویوتا سال ۲۰۲۱ عرضه می‌شوند

برد دو برابر با شارژ بسیار سریع‌تر و بهبود عملکرد در انتظار خودروهای الکتریکی است

0

باتری‌های لیتیوم یونی در خودروهای الکتریکی مدرنی مانند تسلا ۳ یا تویوتای میرای سوخت فسیلی استفاده می‌شوند.

این باتری‌ها دارای برد مناسب و زمان شارژ نسبتا قابل قبولی هستند ولی هرگز نمی‌توانند با ویژگی‌های باتری‌های حالت جامد (solid-state) نسل جدید رقابت کنند.

شرکت تویوتا در سال‌های گذشته از باتری‌های حالت جامد در خودروهای مفهومی خود استفاده کرده بود تا به نوعی آن‌ها را آزمایش کرده باشد. در آن زمان و تا اوایل امسال، تصور می‌شود خط تولید محدود این باتری‌ها در سال ۲۰۲۵ راه‌اندازی شود.

اما به نظر می‌رسد نیازی نیست تا آن زمان صبر کنیم؛ چون تویوتا می‌خواهد از نمونه‌های اولیه خودروهای خود با این نوع باتری‌ها در سال ۲۰۲۱ رونمایی کند. براساس گزارش رسانه Nikkei Asia، تویوتا می‌خواهد اولین خودروسازی باشد که در اوایل دهه ۲۰۲۰ یک خودروی الکتریکی با باتری حالت جامد می‌فروشد.

با افزایش سهم شرکت خودروسازی فولکس‌واگن در استارتاپ QuantumScape که روی باتری‌های حالت جامد برای خودروهای برقی کار می‌کند و با توجه به پیشرفت‌های سریع این استارتاپ در این زمینه، باید منتظر رقابت سخت دو غول خودروساز برای ارایه خودروهای برقی با باتری‌های حالت جامد باشیم.

شاید بپرسید باتری‌های حالت جامد چه ویژگی دارند که باعث ایجاد رقابت بر سر عرضه آن‌ها شده است. این باتری‌ها در مدت زمانی حدودا ۱۰ دقیقه‌ای به طور کامل شارژ می‌شوند و با همین ظرفیت مشابه باتری‌های لیتیوم‌یون می‌توانند مسافتی دو برابر آن‌ها را پیمایش کنند.

برای نمونه، خودروی برقی شرکت Lucid Air با این باتری‌ها می‌تواند ۵۱۷ مایل را با یک بار شارژ باتری طی کند و با ۲۰ دقیقه شارژ باتری مسافتی ۳۰۰ مایلی طی می‌شود. این یعنی یک انقلاب و جهش بزرگ در باتری‌های خودروهای برقی که توسط باتری‌های حالت جامد به راه می‌افتد.

برد بیشتر، زمان شارژ کمتر

یکی از مشکلات پیش‌روی خودروهای الکتریکی، برد کوتاه و زمان شارژ طولانی باتری‌ها بوده است که باعث شد این نسل از خودروها نتوانند سریع جایگزین خودروهای بنزینی شوند ولی اکنون با وعده‌هایی که باتری‌های حالت جامد دادند؛ باید امیدوار باشیم روند حذف خودروهای سوخت فسیلی تسریع پیدا کند.

همچنین، باتری‌های حالت جامد می‌توانند عملکرد خودروهای برقی مانند RAV4 Prime را نیز تحت تاثیر قرار دهند. البته، باید هزینه استفاده از باتری‌های حالت جامد به جای باتری‌های لیتیوم یون را هم در نظر گرفت. خودروهای الکتریکی به خاطر همین مسایل گران‌تر از خودروهای معمولی هستند و باز این دلیلی برای عدم استقبال بالا از آن‌ها است.

تویوتا بیش از ۱۰۰ ثبت اختراع روی باتری‌های حالت جامد دارد. پس، طبیعی است که تعهد و مسئولیت زیادی در قبال این فناوری داشته و تلاش کند اولین خودروساز در استفاده از این باتری‌ها باشد.

دولت ژاپن طی یک برنامه مدون، بودجه‌ای ۱۹.۲ میلیارد دلاری برای پشتیبانی از فناوری‌های کاهش‌دهنده استفاده از کربن در نظر گرفته است و این کمک مالی باعث شده تولیدکنندگان زیادی در ژاپن سراغ تولید الکترولیت‌های جامد مورد نیاز صنعت از جمله باتری‌های حالت جامد بیایند.

منبع carbuzz
   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.