بیم‌ها و امیدهای سال ۲۰۲۱ از زبان بیل گیتس

اوضاع بهتر از سال ۲۰۲۰ و امیدواری‌های زیادی هست؛ اگرچه هنوز نگرانی‌هایی وجود دارد

0

بیل گیتس یک بیزینس من، دانشمند کامپیوتر و یک فعال بشردوست و خَیر است.

اما پیش‌بینی‌های او به شدت درست از آب درآمدند و به نظر می‌رسد این روزها شغل و مهارت اصلی او پیش‌گویی است. بیل گیتس چند سال پیش، شروع یک پاندمی بزرگ و خطرناک و کشنده را پیش‌بینی کرده بودند و بعد سال گذشته گفتند بحران کرونا چه بلایی سر زمین و بشر خواهد آورد. همین‌طور، او پیش‌بینی کرد کدام شرکت داروسازی موفق می‌شود اولین دوز واکسن کرونا را تولید کند.

بیل گیتس در چندین سخنرانی اخیر خود، پیش‌بینی‌هایی درباره پایان این پاندمی و تغییراتی که در زندگی عادی مردم باقی خواهند ماند؛ داشته و به ما می‌گوید سال ۲۰۲۱ چگونه طی خواهد شد و چه چیزهایی دل‌گرم‌کننده نیست!

بنیان‌گذار مایکروسافت در مقاله‌ای به نام «These advances will make 2021 better than 2020» که در وبلاگش منتشر کرده؛ به درس‌ها و عبرت‌های سال ۲۰۲۰ و انتظاراتش از سال ۲۰۲۱ پرداخته است:

اولین ماه از سال ۲۰۲۱ سخت خواهد بود

طبق برخی از مدل‌سازی‌های کامپیوتری، ما هنوز از پاندمی خارج نشده‌ایم و چند ماه آینده می‌تواند کشنده‌ترین روزها برای ویروس کرونا باشد چون ما نیاز دارید درباره جهش‌های ژنتیکی این ویروس چیزهای جدیدی یاد بگیریم و با گونه‌های جدید آن آشنا شویم. به نظر می‌رسد ویروس‌های کرونای جدید سرعت ابتلا و گسترش زیادی داشته باشند ولی مانند گذشته کشنده نباشند.

کووید-۱۹ هنوز دستور کار سیاسی نخست کشورها در سراسر جهان است. در اغلب خبرها، تیتر نخست به ویروس کرونا اختصاص دارد و ما همچنان درباره آن خبرهای زیادی می‌شنویم. بیشتر وقت خود را صرف گفت‌وگو با سران جهان درباره ویروس کرونا و همین‌طور تغییرات آب‌وهوایی خواهم کرد.

چالش بزرگ توزیع واکسن کرونا برای کشورهای مختلف

اگرچه تولید واکسن کرونا یک گام بزرگ و بلند برای امیدواری کل جهان بوده ولی بیل گیتس پیش‌بینی می‌کند تولید و توزیع گسترده آن یک چالش بزرگ‌تر برای کشورها است:

متاسفانه هنوز تعداد محدودی کارخانه وجود دارند که بتوانند محصولات mRNA را تولید کنند. برخی از این واکسن‌ها باید در دمای زیر ۷۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری شوند که توزیع آن‌ها در کشورهای در حال توسعه را دشوار می‌کند. این بیشتر یک چالش مهندسی است تا یک مانع علمی!

بیل گیتس خبر امیدوارکننده هم می‌دهد: تغییراتی در نحوه آزمایش‌های ارزان و فوری توسط کشورها ایجاد شده و دیگر تشخیص مبتلایان سریع‌تر و ارزان‌تر شده است.

همه‌چیز تیره و تار نیست؛ پیام‌های امیدوارکننده بفرستید

بیل گیتس اعتقاد دارد همه‌چیز ویروس کرونا تیره و یاس‌آور نیست. انسان در هیچ بیماری و همه‌گیری به اندازه کرونا طی یک سال این همه پیشرفت و توسعه نداشته است. سال ۲۰۲۰ بسیار سخت برای کل جهان بود ولی سال ۲۰۲۱ همراه با امیدها و پیروزی‌های بزرگ است.

بیل گیتس می‌گوید: هنوز دو دلیل اصلی برای امیدوار بودن هست. دلیل اول، ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و سایر اصول بهداشتی است که مانعی سر راه گسترش این ویروس هستند و جان بسیاری از مردم را نجات می‌دهند با رسیدن واکسن کرونا، این وضعیت بهتر خواهد بود.

دلیل دوم امیدواری، همین خبرهای خوش پیرامون تاثیرگذاری واکسن‌های کرونا و سایر درمان‌هایی است که در بهار ۲۰۲۱ در مقیاس‌های گسترده و جهانی در دسترس قرار می‌گیرند.

اما بیل گیتس می‌گوید هنوز باید برخی محدودیت‌ها وجود داشته باشد. او پیش‌بینی می‌کند در کشورهای ثروتمند و توسعه‌یافته، سطح مبتلایان بسیار کاهش یافته و مردم کم‌کم زندگی عادی خود را در پیش بگیرند.

مدیرعامل سابق مایکروسافت می‌گوید وقتی سال آینده به سال ۲۰۲۱ نگاه می‌کنیم؛ خواهیم گفت بسیار بهتر از سال ۲۰۲۰ گذشت. شاید تغییرات بسیار گسترده و بزرگ نباشد ولی یک گام رو به جلو است و همه مردم حس خواهند کرد شرایط بهتر از گذشته شده است.

اولین بار نیست که بیل گیتس درباره آینده پیش‌گویی می‌کند و حالا باید ببینیم جدیدترین هشدارها و توصیه‌های این فرد خاص دنیای فناوری، چقدر به واقعیت نزدیک می‌شوند و دوباره متحیر خواهیم شد یا نه. اما بهتر است توصیه‌های بیل گیتس را جدی بگیرید و روی آن‌ها کمی فکر کنید!


منبع entrepreneur
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.