گیت‌هاب برای توسعه‌دهنده‌های ایرانی‌ها باز شد

به‌زودی دسترسی آزاد به GitHub برای همه توسعه‌دهنده‌ها در سراسر دنیا

0

گیت‌هاب برای توسعه‌دهنده‌های ایرانی باز شد.

چند ماه پیش (دقیقا تابستان امسال) بود که سرویس گیت‌هاب متعلق به مایکروسافت که یکی از منبع‌های اصلی روی وب رای توسعه‌دهنده‌های نرم‌افزاری دنیا است؛ امکان دسترسی ایرانی‌ها را قطع کرد و علت آن را وضع تحریم‌های ایالات متحده عنوان کرد.

امروز گیت‌ها به طور رسمی و در اعلامیه‌ای گفت به دلیل دریافت مجوز و تغییراتی که در معافیت‌های دفتر Foreign Assets Control یا OFAC رخ داده است؛ می‌توانند میزبان توسعه‌دهنده‌های ایرانی باشند. OFAC بازوی اجرایی تحریم‌ها در وزارت خزنه‌داری ایالات متحده است.

«نات فریدمن»، مدیرعامل گیت‌هاب درباره این موفقیت می‌گوید: «ما مجوز باز کردن GitHub را برای توسعه‌دهنده‌های ایرانی از دولت ایالات متحده دریافت کردیم. این شامل همه خدمات ما به افراد شخصی و حقوقی یا سازمانی و دولتی می‌شود. این خدمات رایگان یا با هزینه خواهد بود.»

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش اشاره می‌کند گیت‌هاب در دو سال اخیر پیشرفت‌های بسیاری خوبی در زمینه همکاری توسعه‌دهنده‌ها در سراسر جهان با یکدیگر به صورت آزاد داشته است و آن‌ها اکنون می‌توانند بدون تاثیرپذیری از سیاست‌های بین‌المللی یا ایالات متحده در یک جریان آزاد اطلاعاتی مشارکت داشته باشند و حتی آن را ارتقا دهند.

گیت‌هاب که یک مخزن کدهای منبع رایگان روی وب است و اکنون به تصاحب مایکروسافت درآمده است؛ از سال ۲۰۱۹ دسترسی‌های ایرانی‌ها را محدود کرده و فقط یک سری مخازن کدهای عمومی باز بودند. گیت‌هاب برای دولت‌های سوریه و کریمه نیز محدود شده بود.

اما مدیران گیت‌هاب در تلاش هستند کلیه محدودیت‌های اعمال شده از سوی دولت ایالات متحده را برای کشورهای مختلف بردارند. آن‌ها در صدد هستند توسعه‌دهنده‌های کشورهای سوریه و کریمه نیز بتوانند به همه مخازن کدهای برنامه‌نویسی روی گیت‌هاب دسترسی آزاد و کامل داشته باشند.

مدیران گیت‌هاب چندین ماه با اداره خزانه‌داری امریکا مکاتبه کرده و در پی یافتن راه‌حلی برای دسترسی آزاد به GitHub بودند. برخی از کارشناسان، تغییر دولت در ایالات متحده را علت صدور مجوز OFAC برای دسترسی توسعه‌دهنده‌های ایرانی به سرویس‌هایی مانند گیت‌هاب عنوان کردند.

منبع نکست وب
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.