فیلم اخبار جهان با بازی تام هنکس News of the World

0

خب، نمی‌شود که فیلمی با بازی تام هنکس آمده باشد و من و بسیاری دیگر از دوست‌داران سینما دست روی دست بگذاریم و فیلم را نبینیم.

فیلم جدید تام هنکس، اخبار جهان نام دارد و کارگردانش پل گرین‌گرس است. او در کارنامه کارگردانی خود، فیلم‌های خوبی مانند یکشنبه خونین، یونایتد ۹۳، سه فیلم از مجموعه فیلم‌های اکشن «بورن» و همچنین کاپیتان فیلیپس را دارد که در این یکی هم تام هنکس بازی می‌کرد.

فیلم اخبار جهان یا News of the World بر اساس رمانی با همین نام ساخته شده و اقتباسی است از رمان پولت ژیلس که در سال ۲۰۱۶ منتشر شده بود.

داستان این فیلم در سال ۱۸۷۰ می‌گذرد. زمانی که بعد از جنگ‌های داخلی آمریکا، یک عضو سابق ارتش کنفدراسیون، به نام کاپیتان جفرسون کایل کید، تبدیل به یک قرائت‌کننده دوره‌گرد روزنامه شده است. نقش او را تام هنکس بازی می‌کند.

او تصادفی به دختربچه‌ سفیدپوستی برمی‌خورد که مدتی سرخپوست‌ها از او مواظبت کرده‌اند و پدر و مادرش کشته شده‌اند. حالا او تصمیم دارد که دختر را نزد فامیلش در شهری بسیار دور ببرد.

از توصیف بقیه داستان و جزئیات پرهیز می‌کنم و خیلی کوتاه نظرم را در مورد فیلم می‌نویسم.

بازی تام هنکس در این فیلم بسیار خوب و درخشان است. فیلم را در برخی سکانس‌ها می‌شود در ژانر وسترن و ماجرایی دانست.

با این حال به اعتقاد من داستانش کشش یک فیلم دو ساعته را ندارد و می‌توانست دست‌کم نیم‌ساعت زودتر تمام شود.

با این حال فیلمبرداری و موضوع و روح کلی فیلم، جالب است و فیلم را ارزشمند می‌سازد.

چیزی که برای من جالب بود و به خاطر همین، تحت‌تاثیر قرار گرفتم، حرفه و پیشه‌ای بود که قهرمان داستان داشت: روزنامه‌خوانی!

تصور کنید دنیای ۱۵۰ سال پیش را. نه‌تنها خبری از رادیو و تلویزیون و اینترنت نبود، بلکه روزنامه هم به شمارگان بالا به شهرهای دورافتاده نمی‌رسید و اصولا تعداد باسوادان آنقدر زیاد نبود که حتی به فرض رسیدن روزنامه، قادر به خواندن مطالب باشند.

در چنین شرایطی روایان و نقالان، با مهارت آنچه را می‌خواندند در جلساتی همگانی برای بقیه قرائت می‌کردند و تعریف می‌کردند.

وقتی فیلم را می‌دیدم با خودم گفتم که کار وبلاگ‌نویس‌ها و پادکست‌سازها هم این روزها نوع مدرن همان کار تام هنکس است.

همانگونه که تام هنکس در فیلم از میان انبوه مطالب، چیزهایی جالب را انتخاب می‌کرد و با اجرایی خوب، به اطلاع مردم می‌رساند، شهروند-روزنامه‌نگارها هم مدت زیادی است که از میان انبوه مطالب، خوب‌هایشان را گلچین می‌کنند و با لحن و روایتی خوب و نوین به اطلاع مردم می‌رسانند.

چهره‌های افرادی را که اخبار را از زبان کاپیتان کید می‌شینیدند و شوق و ذوقشان را مجسم می‌کنم، آیا من و همکاران من توانسته‌ایم، به اصطلاح بعضی از روزهایتان را به همین گونه بسازیم و نشاط و تفکر برایتان به ارمغان بیاوریم؟

یک سکانس فیلم، به نظرم خیلی درخشان بود. جایی که یک آدم قدرتمند محلی، می‌خواست تام هنکس را وادار کند که روزنامه شخصی او را که مطالبی در ستایش او داشت بخواند و کاپیتان از این کار خودداری کرد و روزنامه‌های معتبر دیگر را خواند و از مردم خواست که خودشان رسانه خودشان را انتخاب کنند.

این سکانس در تاریخ رسانه‌های جهان مرتب تکرار می‌شود. هستند کسانی که رسانه دلخواه قدرتمندان را دربیاورند و خبر فیک بسازند. اما در این میان کاپیتان کیدهایی هم پیدا می‌شوند که قدرت تاثیرگذاری روی مردم را دارند، افق‌هایی نو به آنها نشان می‌دهند، متعهدانه سرگرمشان می‌کنند و زیر بار فشارها نمی‌روند.

فیلم اخبار جهان به نظرم با کمی دراماتیزه‌تر شدن و فیلمنامه بهتر می‌توانست خیلی بهتر از اینها بشود. با این حال به گمانم این فیلم، یکی از فیلم‌های کاملا قابل اعتنای سال ۲۰۲۰ باشد و دیدنش را می‌توانم به شما توصیه کنم.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.