خودروی مفهومی رنو ۵ برقی با همان طراحی رنو هاچ‌بک کلاسیک دوست داشتنی عرضه می‌شود

این هاچ‌بک دوست داشتنی تا سال ۲۰۲۵ وارد بازار نمی‌شود.

0

خودروساز فرانسوی می‌خواهد برخی از مدل‌های قدیمی و کلاسیک خود را با سیاست‌های جدید و پیشرانه‌های سبز بازتولید و احیا کند. این بخشی از استراتژی جدید «رنولوشن» (Renaulution) شرکت رنو است که روز ۱۴ ژانویه به طور رسمی رونمایی شد.

مدت‌ها است درباره خودروی برقی هاچ‌بک رنو ۵ شایعاتی منتشر می‌شود اما این خودروساز در مراسم «رنولوشن» به طور رسمی یک مدل مفهومی و پروتایپ از آن به نمایش گذاشت.

رنو ۵ برقی می‌خواهد به طور کامل خاطرت خودروی کلاسیک و معروف رنو ۵ این شرکت در سال ۱۹۷۲ را زنده کند. رنو ۵ کلاسیک در فاصله سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۹۶ در کشورهای مختلف دنیا از جمله ایران تولید شده و یکی از محبوب‌ترین هاچ‌بک‌های اروپا بود. در این مدت شرکت رنو دو نسل از آن را روانه بازار کرد. رنو ۵ برای ۱۴ سال، پرفروش‌ترین خودرو فرانسه بود و به تعداد ۵/۵ میلیون دستگاه تولید شد.

طراحی این خودرو کاملا از رنو ۵ الهام‌گیری شده است؛ به ویژه به رنو ۵ نسل دوم نزدیک‌تر است. طراحی آن زیر نظر گیلز ویدال (Gilles Vidal) انجام شده است که اخیرا از شرکت پژو سیتروئن به رنو آمده است.

یک طراحی ساده ولی جذاب و گیرا دارد و از هم‌اکنون می‌توان پیش‌بینی کرد یکی از دوست‌داشتنی‌ترین هاچ‌بک‌های این دهه در اروپا خواهد بود. طراحی خودروی مفهومی رنو ۵ برقی می‌گوید همان مدل نسل قبلی است که اکنون مدرنیزه شده و مثلا از پیشرانه برقی با جذابیت‌های ظاهری و فاکتورهای روز بهره می‌گیرد.

مثلا، روی کاپوت این خودرو یک هواکش به سبک رنو ۵ قدیمی می‌بینیم ولی چون خودرو الکتریکی است؛ در این بحش پورت شارژ باتری قرار داده شده است. مثال دیگر، چراغ‌های مه‌شکن رنو ۵ کلاسیک هستند که باز به خودروی جدید اضافه شده ولی نقش چراغ‌های روشنایی در روز را بازی می‌کنند.

شرکت رنو هیچ‌گونه اطلاعاتی از پیشرانه، قدرت موتور، باتری و مسافت طی شده با خودرو در یک بار شارژ نداده است. برخی منابع می‌گویند رنو ۵ جدید این شرکت براساس پلتفرم رنو – نیسان CMF-EV ساخته می‌شود که اولین بار در کراس‌اوور Nissan Ariya دیده شد. این پلتفرم امکان چرخش لاستیک‌های جلو با یک موتور یا دو موتور تمام چرخ را فراهم می‌کند.

رنور در ماه اکتبر گذشته از یک خودروی SUV با این پلتفرم رونمایی کرد که دارای باتری ۶۰ کیلووات ساعتی بوده و قدرت طی مسافت ۲۸۰ مایلی با یک بار شارژ را داشت.

خودروسازی رنو می‌خواهد تا سال ۲۰۲۵ نزدیک به ۱۴ خودرو با استراتژی جدید «رنولوشن» طراحی و روانه بازار کند. از میان این ۱۴ مدل، ۷ خودرو با انرژی برق کار می‌کنند.

برخی از شایعات می‌گوید رنو ۵ برقی در سال ۲۰۲۳ عرضه می‌شود ولی برخی دیگر از منابع نزدیک به خودروسازی رنو می‌گویند بعید است این خودرو تا سه سال دیگر آماده شود و باید برای سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی کرد.


منبع cnet
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.