کتاب قدرت لحظات – چرا برخی تجارب خاص، تاثیری خارق‌العاده دارند؟

0

همه ما در زندگی لحظات تعیین‌کننده‌ای داریم، تجربیاتی معنادار که به حافظه می‌نشینند. بسیاری از آن‌ها مدیون شانس و اقبال است مثل برخوردی شانسی با عشق آینده زندگی‌تان، معلمی جدید که استعدادی در شما کشف می‌کند، استعدادی که خودتان از وجودش بیخبر بودید، فقدان یا خسارتی ناگهانی که حقایق زندگی‌تان را زیر و رو می‌کند و یا تشخیص این که دیگر نمی‌خواهید حتی یک روز دیگر سر کارتان بمانید. این لحظات شاید حاصل شانس، تقدیر، اقبال و یا شاید نیروهای بزرگتر باشند و از کنترل ما خارج هستند.

اما آیا این درست است؟ آیا برای لحظات تعیین‌کننده، ما باید فقط باید منتظر یک اتفاق باشیم؟

لحظات تعیین‌کننده به زندگی ما شکل می‌دهند اما مجبور نیستیم منتظر بمانیم تا اتفاق بیفتند بلکه خودمان می‌توانیم سازنده آن‌ها باشیم. چه می‌شود اگر یک معلم، درسی طراحی کند که تا سال‌ها بعد در خاطر دانش‌آموزان بماند؟ چه می‌شود اگر یک مدیر دقیقا بداند چطور می‌توان لحظات شکست یک کارمند را به لحظه بالندگی او تبدیل کرد؟ و چه می‌شود اگر درک بهتری از خلق خاطرات ماندگار برای کودک خود داشته باشید؟

در کتاب کتاب قدرت لحظات، نوشته چیپ هیث و دن هیث، نویسندگان دو هدف را دنبال می‌کنند:

نخست، به بررسی لحظات تعیین‌کننده می‌پردازند و ویژگی‌های مشترک آن‌ها را می‌شناسانند. این که دقیقا چه چیزی یک تجربه خاص را به یادماندنی و معنادار می‌کند؟  تحقیقات آنها گواه از آن دارد که در لحظات تعیین‌کننده، عناصر مشترکی یافت می‌شوند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

هدف دوم آن است که به ما نشان داده شود که چگونه می‌توان با استفاده از این عناصر لحظاتی تعیین‌کننده آفرید.


قدرت لحظات
چرا برخی تجارب خاص، تاثیری خارق‌العاده دارند
نویسنده : چیپ هیث ، دن هیث
مترجم : مرجان منشی
نشر نوین
۲۷۶ صفحه


زندگی ما با لحظه‌ها سنجیده می‌شوند و لحظات تعیین‌کننده، لحظاتی هستند که به خاطر می‌مانند. در صفحات رو به رو، به شما نشان می‌دهیم چگونه می‌توان تعداد بیشتری از این لحظه‌ها ساخت.

این جشن بزرگ است و آکنده از احساسات. پس جای تعجب نیست که به یاد ماندنی‌تر از مثلا درس ضرب اعشاری آنچه انجام می‌دهیم به یاد ما می‌ماند.

تعریف ما از «لحظات تعیین‌کننده» چیست؟

این اصطلاح در کاربرد عام به اشکال مختلفی استفاده می‌شود. مثلا بعضی از آن برای توصیف لحظات ویژه‌ای استفاده می‌کنند که منش آن‌ها مورد امتحان قرار بگیرد مانند سربازی که در میدان نبرد رشادت خود را نشان می‌دهد.

از منظر این کتاب، یک لحظه تعیین‌کننده تجربه‌ای کوتاه است که هم به یادماندنی باشد و هم معنادار (واژه «کوتاه» در اینجا مفهومی نسبی است – مثلا یک ماه، در کل مدت یک عمر ممکن است زمان کوتاهی باشد و یک دقیقه در تماس یک مشتری با یک مرکز پشتیبانی، زمانی بلند.)

در زندگی شما لحظات فراوانی وجود دارد که آنچه هستید را به تسخیر خود در می‌آورد – اینها، لحظات تعیین‌کننده بزرگی هستند. اما تجربیات کوچکتری هم وجود دارند که در بستر یک تعطیلات، یک ترم در خارج از کشور یا سیکل توسعه یک محصول، تعیین‌کننده می‌شوند.

ما در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌ایم که لحظات تعیین‌کننده از یکی یا بیش از یکی از عناصر زیر ساخته شده‌اند:

تعالی

لحظات تعیین‌کننده از دل روزها برمی خیزند و فقط شادی‌های گذرا ایجاد نمی‌کنند؛ شادی‌هایی چون خندیدن به شوخی‌های یک دوست. بلکه مسبب لذت‌هایی به یاد ماندنی هستند. برای ساختن لحظات متعالی، ما باید لذت‌های حسی را تقویت کنیم.

بینش

لحظات تعیین‌کننده راه را برای درک ما از خودمان باز می‌کنند. عرض چند ثانیه یا چند دقیقه، چیزی می‌فهمیم که تا ده‌ها سال بر زندگی‌مان تاثیر می‌گذارد: اکنون وقت شروع یک کسب و کار جدید است. با این همان آدمی است که می‌خواهم با او ازدواج کنم. روان‌شناسی به نام روی بامیستر روی تغییراتی در زندگی مطالعه کرده است که نوعی از«تبلور ناخشنودی» موجب آن می‌شود؛ لحظاتی که در آن آدم‌ها چیزی را آن طور که بوده می‌بینند،

مانند عضو فرقه‌ای که روزی ناگهان واقعیت رهبر خود را تشخیص می‌دهد. این لحظات بینش، اگرچه اغلب از سر اتفاق است اما می‌توانیم آن‌ها را مهندسی کنیم – یا حداقل زمینه‌سازی نماییم.

غرور

لحظات تعیین کننده، بهترین حالت ما را ثبت می‌کنند – لحظات موفقیت، لحظات شجاعت. اما برای خلق چنین لحظاتی باید معماری غرور را درک کنیم – چگونه می‌توان برای نقاط عطف برنامه ریزی کرد که خشت به خشت روی هم چیده می‌شوند تا به هدفی بزرگتر برسند

ارتباط

لحظات تعیین‌کننده، لحظاتی اجتماعی هستند. ازدواج، مراسم فارغ التحصیلی، غسل تعمید، تعطیلات، موفقیت‌های کاری، جشن تکلیف، سخنرانی‌ها و رویدادهای ورزشی. این لحظات، قدرت بیشتری دارند زیرا ما آن‌ها را با دیگران سهیم می‌شویم.

لحظات تعیین‌کننده حداقل یکی از عناصر بالا را دارند اما نیازی به حضور هر چهار بخش نیست. مثلا بعضی لحظات ادارک یا غرور چندانی با خود نمی‌آورند.

این کتاب در مورد قدرت لحظات است و خرد ایجاد این لحظات.

   

پستهای اخیر

گالری عکس: ملکه انگلیس حالا دیگر با سیزدهمین رئیس جمهور آمریکا هم در دوران زندگی خود ملاقات کرده!…

1- ملکه انگلیس در ملاقات با هری ترومن، وقتی او هنوز پرنسس بود - 31 اکتبر سال 1951 سه ماه بعد در ششم فوریه سال 1951، بعد از شاه جورج پنجم، پرنسس الیزابت، ملکه انگلیس شد. 2- هفدهم اکتبر سال 1957، رئیس جمهور آیزنهاور از خانواده…

لکسوس NX مدل ۲۰۲۲ معرفی شد: پیشرانه هیبریدی و سیستم سرگرمی جدید

علاقه‌مندان و مشتاقان این کراس‌اوور ژاپنی لوکس در یک خوشبختی تمام غرق خواهند شد. چون نسل جدید لکسوس NX برای سال ۲۰۲۲ دقیقا نقاط ضعف مدل‌های پیشین را از بین برده و با تغییرات متعدد، ظاهری جدید و امکانات تازه وارد بازار می‌شود. برای مثال،…

شاید آیفون ۱۳ هیچ کلیدی نداشته باشد؛ کاری که از اپل بعید نیست!

برخی شایعات از حذف کلیدهای فیزیکی در آیفون بعدی اپل (آیفون ۱۳) خبر می‌دهند. اخیرا سایت اپل اینسایدر یک یک ثبت اختراع در ایالات متحده پرده‌برداری کرده است که نشان می‌دهد اپل در حال بررسی دستگاه‌هایی با سنسورهای ورودی لمسی (capacitive…

با گام گذاشتن به داخل این کافی شاپ عجیب در روسیه، انگار وارد یک دنیای دوبعدی شده‌اید!

کافه Bw در روسیه دو شعبه متفاوت در مسکو و سن پترزبورگ دارد و یکی از پیشنهادهای خوب برای بازدید توریست‌ها است. دلیل تفاوت این کافه‌ها چیست؟ تفاوت این است که طوری طراحی شده که وقتی به داخل آن پا می‌گذارید به ناگاه خود را در یک دنیای…

عکاسی که به صورت نمادین قدرت طبیعت را با ساختن امواجی از شاخه‌های درخت نشان داد

وقتی در اواخر سال 2020 ، آلمان با موج دوم همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های در پی آن، مواجه شد، عکاس و هنرمندی به نام گئورک گلاشر، تصمیم گرفت که در یک جنگل یک پروژه عکاسی راه بیندازد که بازتابی از وضعیت دنیا هم باشد. او در جنگل نزدیک هامبورگ،…

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.