چرا در خارج هم مردم جعبه گجت‌های اپل خود را نگه می‌دارند؟

1

در ایران شاید مشخص باشد که چرا ما عادت داریم که جعبه گجت‌های خود را نگه داریم! چون موقع فروش لازم می‌شوند.

اما مسلما این تنها دلیل نیست. من هنوز جعبه خیلی از وسایل قدیمی خودم را که قصد فروششان را هم ندارم نگه داشته‌ام.

خب، یک دلیل دیگر می‌تواند این باشد که بسیاری از ماها اصولا از گردآوری کلکسیون خوشمان می‌آید. همان طور که زمانی تمبر و دوره مجله و کاست و صفحه جمع می‌کردیم، در دوران مدرن هم افتاده‌ایم به نگه داشتن جعبه وسایل.

این یک جور عادت وسواسی و جبری است. یا شاید هم یک جور قصد ما برای احیای نوستالژی و خاطرات گذشته در آینده.

به تازگی در توییتر در میان کاربران فرنگی، بحثی در این مورد درگرفته. موضوع از وقتی شروع شد که کاربری به نام @Bisserat نوشت که نمی‌داند چرا جعبه‌های آیفون‌ها را نگه می‌دارد.

این توییت گویی مقدمه و بهانه‌ای شد برای یک بحث. توییت بسیار مورد توجه قرار گرت و تا حالا ۵۴ هزار بار ری‌توییت شده و ۶۹۰ هزار بار لایک گرفته است.

خیلی‌ها هم عکس‌های خیلی جالبی از نگهداری جعبه گجت‌های اپلشان را با هشتگ #TeamKeepTheBox منتشر کرده‌اند.

در مقام پاسخ، برخی‌ها گفته‌اند که این کارشان کامل عملگرایانه بوده. مثلا شما ممکن است که آی‌فون خودتان را گم کنید یا از شما سرقت شود و نیاز داشته باشید که شماره سریال آن را برای موقعیت‌یابی‌اش بدانید.

یک طراح محصول از کانادا گفته است که به نظرش خود جعبه‌های اپل شاهکار طراحی هستند و به همین خاطر آنها را نگه می‌دارد و حیفش می‌آید که آنها را دور بریزد.

یک دانشجوی ۱۹ ساله از سنگاپور گفته که محصولات اپل گران هستند و جمع کردن جعبه‌های آن حس خوبی از تجربه ثروت به او می‌دهد!

یک شهروندی لس آنجلسی گفته بیش از آنکه جنبه زیبایی‌شناسانه جعبه‌ها برای او مهم باشد، خاطراتی همراه هر یک از آنها برایش مهم است. او که کوربین ویلیام نام دارد می‌گوید که از زمان دبیرستان همیشه منتظر می‌مانده تا تازه‌ترین نسخه آی‌فون را تهیه کند و حالا ۱۴ جعبه آی‌فون دارد که خاطرات آن زمان‌ها و دوستانش را به یادش می‌اندازد.

اما برخی‌ها هم از جعبه‌های باکیفیت آی‌فون برای کارهای دیگر استفاده می‌کنند. مثلا برای نگهداری غذا یا حتی نگهداری جوی‌استیک! یکی همه گفته از جعبه آی‌فون به عنوان تابوت همستر کوچکی که داشت، استفاده کرده است!

جاناتان رابرت لگان – یک استاد روانپزشکی از فیلیپین- جنبه احساسی این کار را پررنگ دانسته و می‌گوید که مردم به رؤیاها و آرزوها و خاطراتی که به برخی اشیا متصل هستند، تمایل دارند. محصولات اپل هم خواهی نخواهی نشان کیفیت و گران‌قیمت بودن هستند.

شما وقتی به کسی که ساعت زیبا و گرانی به دست دارد نگاه می‌کنید، ناخودآگاه در ذهنتان رتبه اجتماعی او برای او می‌تراشید. پس برخی با جمع کردن این جعبه‌ها می‌خواهند همان حس خوب برتری را به خودشان بقبولانند.

منبع vice
 
1 نظر
  1. نیکو می گوید

    در خارج؟ ریلی؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.