اپل ۳.۶ میلیارد دلار در کیاموتورز سرمایه‌گذاری می‌کند، جهش سهام کیا

0

مدتی است که اخبار ورود اپل به بازار خودروهای الکتریکی را می‌شنویم و حالا یک نشریه محلی گزارش کرده است که شرکت اپل به همین منظور ۳.۶ میلیارد دلار در شرکت کیا موتورز سرمایه‌گذاری خواهد کرد. به دنبال انتشار این خبر به یک باره ارزش سهام کیا ۱۴.۵ درصد رشد کرد.

شنیده‌ها حاکی از این هستند که تصمیم و اراده اپل برای ساخت اپل کار جدی است و این شرکت در نظر دارد که در جورجیای آمریکا، کارخانه ساخت خودرو با مشارکت کیا بسازد. احتمال دارد که در ۱۷ فوریه قرارداد رسمی امضا شود و در سال ۲۰۲۴ اپل کار رونمایی شود و در فاز اول هر سال ۱۰۰ هزار خودرو تولید شود.

فعلا مقامات شرکت کیا در سئول در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند.

ماه پیش هم به دنبال انتظار اخبار مشابهی در مورد شرکت هیوندای (وابسته به کیا)، سهام این شرکت ۲۰ درصد رشد کرد.

در حال حاضر سهام شرکت کیا در بالاترین میزان ارزش خود از سال ۱۹۹۷ تا به حال قرار دارد.

باید دید که آیا اپل عملا می‌تواند با غولی به نام تسلا در زمینه خودروهای الکتریکی رقابت کند و همچنین از پس رقبای رو به رشدی مانند لوسید موتورز یا شرکت نیوی چینی برآید یا خیر. این در حالی است که به خصوص در اروپا دایملر و فولکس واگن بازار خوب و رو به رشدی دارند.

در خبری دیگر، اپل یکی از مدیران بلندپایه سابق پروژه پورشه را استخدام کرده است و نامزد مدیریت بخش اپل خود کرده است. آقای هارر Harrer را یکی از بهترین مهندسان فواکس واگن در بخش خودروی پورشه می‌دانند که ۱۳ سال در این شرکت سابقه کار داشته است.

یک تحلیل‌گر مسائل اپل هم متوجه شده که اپل می‌خواهد در قسمت باتری خودروی الکتریکی از فناوری هیوندای استفاده کند.

با توجه به همه این اخبار به نظر می‌رسد دیگر ورود اپل به بازار خودروهای الکتریکی حتمی باشد. اگر تا دیروز برای آیفون خریدن پول جور می‌کردید، از الان به فکر باشید و خیلی بیشتر پول دربیاورید تا بتوانید اپل کار بخرید وگرنه باید به ویدئوهای آنباکس آن بسنده کنید!!

(تصویر شاخص مسلما تزئینی است.)

منبع bloomberg macrumors
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.