ویژگی جدید افزاینده وضوح یا Super Resolution ادوبی فتوشاپ، باعث شگفتی همه شده است!

3

ادوبی به تازگی به‌روزرسانی جددید ارائه کرده که در میان آنها ویژگی جدیدی به نام Super Resolution خودنمایی می‌کند. سایت‌های فناوری و عکاسی به هیجان آمده‌اند و این ویژگی را حتی در تاریخ نرم‌افزارهای ویرایش عکس، را بسیار شاخص ارزیابی کرده‌اند.

با این ویژگی جدید کاربر می‌تواند اندازه عکس‌ها را حتی تا چند برابر کند، بدون اینکه وضوح عکس بد شود و این به یاری هوش مصنوعی انجام می‌شود.

این ویژگی جدید در واقع بر پایه فناوری‌ای استوار شده که ادوبی ۲ سال پیش شروع کرد و Enhance Details نام دارد. در این ویژگی با استفاده از یادگیری ماشینی، عکس‌های خام یا RAW بدون ایجاد آرتیفکت‌ با وضوح بالا ویرایش می‌شوند. به این ترتیب دیگر خبری از محو شدن عکس و حاشیه‌های گنگ در عکس‌ها نخواهد بود.

تحلیل‌گر سایت معتبر petapixel هم جزو تحسین‌کننده‌های این ویژگی جدید است.

او برای تست عکس یک موج‌سوار را یک که یک دهه پیش با دوربین ۱۲ مگاپیکسلی نیکون D700 گرفته شده بود برداشت و با ابزار جدید Super Resolution به یک عکس جدید ۴۸.۲ مگاپیکسلی رسید بزرگ‌تر رسید که اگر خوب دقت کنیم می‌بینیم که این عکس با سایز بزرگ‌تر، از نظر وضوح با عکس کوچک‌تر برابری می‌کند. (تازه اگر نگوییم وضوح آن بالاتر به نظر می‌رسد!) گویی این عکس با دوربین نیکون D850 گرفته شده!

پس حتی می‌شود این عکس را که سابقا برای پرینت وضوح مناسبی نداشت، پرینت هم گرفت! یعنی آن دسته آدم‌هایی که الان دوربینی ۲۴ مگاپیکسلی و پایین‌تر دارند هم می‌توانند به پرینت عکس‌هایشان فکر کنند. همان طور که عکس‌های قدیمی را می‌شود دوباره زنده کرد و از دیدن آنها در سایز بزرگ‌تر بدون کم شدن وضوح لذت برد!

خاطرنشان می‌کنیم که این ویژگی جدید مختص عکس‌های raw نیست و فرمت‌های رایج شامل TIFF و JPEG را هم شامل می‌شود.

برای استفاده از این ویژگی، به سادگی بعد از باز کردن عکس با فتوشاپ یا ادوبی بریج، روی آن راست کلیک کنید و گزینه Enhance را انتخاب کنید.

کادری باز می‌شود که پیش‌نمایشی از میزان ایجاد وضوح را انتخاب می‌کند و به شما به تناسب نیازتان می‌توانید انتخاب کنید.

البته پیش از این ابزارهایی مثل Topaz Gigapixel AI برای همین کار معرفی شده بودند، اما هیچ یک کیفیت این ویژگی جدید ادوبی فتوشاپ را ندارند.

حالا در نظر بگیرید که اصلا به جای یک عکس با با وضوح کم یا متوسط، بیاییم و یک عکس ۱۰۲ مگاپیکسلی که مثلا با فوجی فیلم GFX 100 یا GFX 100S گرفته شده به این ابزار بخورانیم!

محصولی که به شما داده می‌شود یک عکس ۴۰۰ مگاپیکسلی خواهد بود.

خب اگر شما هم مانند من روی سیستمتان فتوشاپ نصب نکرده بودید، حتما بعد خواندن این سطور به صرافت نصب فتوشاپ می‌افتید!

قانع نشدید؟!

این ویدئوی یوتیوب را ببینید.

 
3 نظرات
 1. کامران می گوید

  البته قبل از اینکه مثل آقای دکتر به فکر نصب فتوشاپ بیوفتید باید درنظر داشته باشید حداقل کارت گرافیکی که مورد نیازه برای فعال بودن این قابلیت های فتوشاپ ۲۰۲۱ ، کارت گرافیک به نسبت بالایی هست که حتی خیلی از گرافیست هامون هم ندارن

  1. افشین می گوید

   آقا کامران، در خصوص سخت‌افزار (کارت گرافیک) لازم برای استفاده از این قابلیت جدیدِ فتوشاپ توضیح بیشتری لطف می‌کنید؟

 2. ح می گوید

  این قابلیت درواقع، در Adobe Camera Raw وجود ندارد، نه فتوشاپ.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.