ادوبی بر ضد دیپ‌فیک: تشخیص دستکاری چهره با ابزار جدید هوش مصنوعی فتوشاپ

0

تیمی از شرکت ادوبی و محققان دانشگاه برکلی ابزار جدید هوش مصنوعی را آموزش دادند تا بتواند دستکاری‌های چهره و صورت در عکس‌های فتوشاپ را تشخیص دهد.

محققان امیدوار هستند با کمک این ابزار دوباره اعتماد عمومی به رسانه‌های دیجیتالی را برگردانند و با پدیده دیپ‌فیک (Deepfake) و عکس‌های چهره ویرایش شده و جعلی مبارزه کنند. افزون بر این، به افراد بیشتری کمک می‌کند تا دستکاری‌های چهره را شناسایی کنند.

در دیپ‌فیک، با استفاده از فناوری یادگیری ماشینی سعی در دستکاری و تغییر عکس‌ها و فیلم‌های اصلی می‌شود؛ به‌طوری‌که برای هر بیننده یا کاربران فضای مجازی قابل تشخیص نیست و باور می‌کنند از ابتدا این عکس و فیلم وجود داشته و واقعی است.

این تیم با آموزش شبکه عصبی کانولوشن (CNN) می‌خواهد تغییرات صورت گرفته در یک تصویر با ویژگی Face Away Liquify فتوشاپ را کشف کنند. ویژگی Face Away Liquify برای تغییر چشمان، دهان و دیگر ویژگی‌های صورت طراحی شده است.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

هنگامی که این شبکه عصبی طراحی و آموزش دیده شد و یک سری عکس آزمایشی در اختیارش قرار گرفت؛ موفق شد ۹۹ درصد تغییرات صورت گرفته در تصاویر را تشخیص دهد.

در مقایسه با تشخیص انسانی، افرادی که این عکس‌های آزمایشی را بررسی کردند؛ فقط موفق شدند ۵۳ درصد عکس‌های دارای تغییر را شناسایی کنند. ابزار هوش مصنوعی ادوبی می‌تواند عکس‌های دیپ‌فیک را به حالت اولیه و قابل پیش‌بینی هم برگرداند.

اعتماد دوباره جهان به اطلاعات دیجیتالی

اولین بار نیست که ادوبی از هوش مصنوعی برای کار روی تصاویر در فتوشاپ استفاده می‌کند. در گذشته هم ابزاری برای شناسایی عکس‌های دیپ فیک طراحی شده بود ولی این بار به طور اختصاصی ابزار جدید دستکاری صورت را هدف قرار گرفته است.

طبیعتا کار جدید سخت‌تر، فشرده‌تر و بسیار پیچیده‌تر است. ادوبی می‌گوید این آغاز راه است و باید در جهانی که زندگی می‌کنیم؛ اعتماد عمومی به رسانه‌های دیجیتالی وجود داشته باشد که البته هر روز سخت‌تر می‌شود.

ابزار جدید هوش مصنوعی ادوبی هنوز در دست توسعه است و برای عرضه به بازار یا افزوده شدن به فتوشاپ آماده نشده است ولی نتایج اولیه آن بسیار امیدوارکننده است.

در سال‌های اخیر تکنیک‌های دیپ‌فیک به طور گسترده‌ای در رسانه‌ها، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی استفاده شده است که اولین و بزرگ‌ترین آسیب آن، سلب اعتماد از اطلاعات دیجیتالی است.

منبع

   

پستهای اخیر

اطلاعات عمومی کاربران کلاب‌هاوس به صورت تجمیع‌شده منتشر شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون…

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از انتشار رایگان و آزاد اطلاعات عمومی کاربران در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس شامل اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر داده‌اند. این اطلاعات…

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

این کرم صدپا برای در امان ماندن از شکارچیان خود و ترساندن آنها خود را به شکل ددپول یا جمجمه‌ای با دو…

استتار جانداران یا ایجاد ویژگی‌های ظاهری که باعث در امان ماندنشان از شکارچیان می‌شوند، گاهی بسیار عجیب می‌شوند و آدم درمی‌ماند که چه سیر تکاملی برای ایجاد هر یک از آنها طی شده است. یکی از عجیب‌ترین از مکانیسم‌ها را یک کرم صدپای خاص دارد.…

جدیدترین دستاورد شرکت نورا لینک ایلان ماسک: میمونی که با کمک یک تراشه کاشتنی در مغز بازی «پونگ»…

استارتاپ Neuralink ایلان ماسک ویدئویی از یک میمون منتشر کرده که با تسلط کامل و براساس دستورات ذهنی‌اش دارد پونگ بازی می‌کند. این تازه‌ترین دستاورد نمایشی از پروژه «brain-machine interface» قابل کاشتن است که شرکت نورالینک از سال ۲۰۱۷ در…

کتاب سفر به سیارات ناشناخته – نوشته رابرت سیلوربرگ – بریده‌ای از کتاب برای تجدید خاطره

فکر کنم کتاب سفر به سیارات ناشناخته را وقتی 10 سالم بود، خواندم. یکی از بهترین علمی تخیلی‌های غیرآسیموفی بود و ایده‌ها و داستان‌پردازی بسیار عالی داشت. در این داستان یکی از سیاراتی که سابق بر این مستعمره زمین بود، وقتی با تهدید نژاد وحشی…

۱۰ ترفند عیب‌یابی و رفع مشکل گجت‌هایی که روزانه با آن‌ها سروکار داریم؛ بدون نیاز به دانش یا هزینه‌…

هر مشکلی بر اثر یک مسئله به وجود آمده است و کافی است منشا آن مشکل را پیدا و بعد رفع کنید. با این وجود، بسیاری از رایج‌ترین مشکلات فناوری دارای راه‌حل‌هایی آسان و سرراست هستند. در ادامه می‌خواهیم به ۱۰ مورد از این ترفندهای عیب‌یابی و رفع…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.