ادوبی بر ضد دیپ‌فیک: تشخیص دستکاری چهره با ابزار جدید هوش مصنوعی فتوشاپ

0

تیمی از شرکت ادوبی و محققان دانشگاه برکلی ابزار جدید هوش مصنوعی را آموزش دادند تا بتواند دستکاری‌های چهره و صورت در عکس‌های فتوشاپ را تشخیص دهد.

محققان امیدوار هستند با کمک این ابزار دوباره اعتماد عمومی به رسانه‌های دیجیتالی را برگردانند و با پدیده دیپ‌فیک (Deepfake) و عکس‌های چهره ویرایش شده و جعلی مبارزه کنند. افزون بر این، به افراد بیشتری کمک می‌کند تا دستکاری‌های چهره را شناسایی کنند.

در دیپ‌فیک، با استفاده از فناوری یادگیری ماشینی سعی در دستکاری و تغییر عکس‌ها و فیلم‌های اصلی می‌شود؛ به‌طوری‌که برای هر بیننده یا کاربران فضای مجازی قابل تشخیص نیست و باور می‌کنند از ابتدا این عکس و فیلم وجود داشته و واقعی است.

تبلیغ: رایگان: تست MBTI + تفسیر ویدیویی تیپ شخصیت و سازگاری شغلی

این تیم با آموزش شبکه عصبی کانولوشن (CNN) می‌خواهد تغییرات صورت گرفته در یک تصویر با ویژگی Face Away Liquify فتوشاپ را کشف کنند. ویژگی Face Away Liquify برای تغییر چشمان، دهان و دیگر ویژگی‌های صورت طراحی شده است.

هنگامی که این شبکه عصبی طراحی و آموزش دیده شد و یک سری عکس آزمایشی در اختیارش قرار گرفت؛ موفق شد ۹۹ درصد تغییرات صورت گرفته در تصاویر را تشخیص دهد.

در مقایسه با تشخیص انسانی، افرادی که این عکس‌های آزمایشی را بررسی کردند؛ فقط موفق شدند ۵۳ درصد عکس‌های دارای تغییر را شناسایی کنند. ابزار هوش مصنوعی ادوبی می‌تواند عکس‌های دیپ‌فیک را به حالت اولیه و قابل پیش‌بینی هم برگرداند.

اعتماد دوباره جهان به اطلاعات دیجیتالی

اولین بار نیست که ادوبی از هوش مصنوعی برای کار روی تصاویر در فتوشاپ استفاده می‌کند. در گذشته هم ابزاری برای شناسایی عکس‌های دیپ فیک طراحی شده بود ولی این بار به طور اختصاصی ابزار جدید دستکاری صورت را هدف قرار گرفته است.

طبیعتا کار جدید سخت‌تر، فشرده‌تر و بسیار پیچیده‌تر است. ادوبی می‌گوید این آغاز راه است و باید در جهانی که زندگی می‌کنیم؛ اعتماد عمومی به رسانه‌های دیجیتالی وجود داشته باشد که البته هر روز سخت‌تر می‌شود.

ابزار جدید هوش مصنوعی ادوبی هنوز در دست توسعه است و برای عرضه به بازار یا افزوده شدن به فتوشاپ آماده نشده است ولی نتایج اولیه آن بسیار امیدوارکننده است.

در سال‌های اخیر تکنیک‌های دیپ‌فیک به طور گسترده‌ای در رسانه‌ها، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی استفاده شده است که اولین و بزرگ‌ترین آسیب آن، سلب اعتماد از اطلاعات دیجیتالی است.

منبع


 
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.