ویژگی جدید اپلیکیشن Find My اپل دستگاه‌های مخفی در حال ردیابی شما را شناسایی می‌کند

قابلیت امنیتی که از شما در برابر ردیاب‌های کوچک پنهانی محافظت می‌کند

0

برنامه Find My اپل یک ویژگی امنیتی جدید دارد که به شما کمک می‌کند انواع دستگاه‌های در حال ردیابی شما توسط اپلیکیشن‌ها را شناسایی کنید.

به گزارش سایت ۹to5Mac، ویژگی «Item Safety Alerts» به نسخه بتای iOS 14.5 افزوده شده است و می‌تواند به شما دستگاه‌های ناشناخته در حال ردیابی روی اپلیکیشن Find My را گزارش دهد تا بتوانید آن را حذف یا غیرفعال کنید.

به نظر می‌رسد این ویژگی برای خنثی کردن سناریویی طراحی شده است که یک دستگاه سازگار با Find My در جیب یا کیف کاربر پنهان شده و مشغول ردیابی حرکات او باشد.

به گفته سایت AppleInsider، تنظیمات ویژگی جدید Item Safety Alerts ابتدا در نسخه iOS 14.3 مشاهده شد ولی پس از آن از سوی اپل حذف شده تا اکنون روی نسخه بتای iOS 14.5 ظاهر شدند. این تنظیم به طور پیش‌فرض روی این نسخه فعال است و به نظر می‌رسد اپل می‌خواهد برای نسخه نهایی iOS هم آن را روشن بگذارد.

یکی از وبلاگ‌نویس‌های شناخته شده اپل در توییتر اعلام کرده است اگر این تنظیم را خاموش کنید؛ سیستم به شما هشدار می‌دهد که دستگاه‌های ناشناخته می‌توانند مکان شما را بدون اطلاع شما ردیابی کرده و ببینند.

این ویژگی جدید در Find My اپل از این جهت اهمیت دارد که این شرکت در حال باز کردن مجوز دسترسی به Find My برای اپلیکیشن‌ها و اکسسوری‌های شخص ثالث است. پنهان کردن یک آیفون، آیپد یا مک‌بوک در کیف شخصی برای ردیابی افراد بسیار دشوار و تقریبا غیرممکن است ولی می‌توان دستگاه‌های کوچک در اندازه یک جاکلیدی مانند Galaxy SmartTag سامسونگ یا ردیاب پهن‌باند آینده Tile را به راحتی در کیف جاسازی و پنهان کرد.

آیا مقدمه‌ای برای عرضه AirTags است؟

مدت‌ها است شایعاتی درباره دستگاه تگ AirTags اپل شنیده می‌شود ولی هنوز شاهد عرضه آن نبودیم. شاید ورود این ویژگی به iOS 14.5 یک مقدمه برای عرضه AirTags باشد. اگرچه شاید به اندازه یک ردیاب GPS یا امواج رادیویی شبکه‌های سلولی موبایل قدرتمند نباشد ولی با شبکه Find My اپل بیشتر از چیزی که تصور می‌کنیم؛ جفت شود.

اگر یک دستگاه اپل بتواند با یکی از این ردیاب‌ها سازگار شود؛ می‌تواند موقعیت مکانی را به‌روز کند؛ حتی اگر ردیاب به اینترنت وصل نباشد. ویژگی «Community Find» در دستگاه ردیاب Tile به شکلی مشابه کار کرده و چیز عجیب یا جدیدی نیست. دستگاه AirTags می‌تواند از نظر تئوری با افزایش سیگنال‌های UWB در تگ زده شده؛ دسترسی و دقت را بیشتر کرده و گسترش دهد تا بتواند اشیا پشت دیوارها یا درب اتاق‌ها را به آسانی ردیابی کند.

تا کنون چندین گزارش پیرامون جاسازی ردیاب‌های پنهانی در لوازم شخصی افراد منتشر شده است که نشان می‌دهند یک سناریو غریب و ناممکن نیست. در سال ۲۰۱۸، یک زن در تگزاس متوجه شد همسر سابقش مرتبا در همه مکان‌هایی که حضور دارد؛ ظاهر می‌شود؛ از رستوران تا شهر دیگر در حال مسافرت و حتی خانه‌های دوستانش. او فهمید که همسرش همیشه می‌داند دقیقا کجا است. این زن بعدا فهمید همسر سابقش در کنسول جلوی خودروی او یک ردیاب کوچک Tile کار گذاشته است.

منبع ورج
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.