این اپلیکیشن به فالورهای اینستاگرام شما کمک می‌کند تا موقعیت شما را ردیابی کنند

1

تابستان سال گذشته، اپلیکیشنی راه‌اندازی شده که می‌تواند فالورهای هر کاربر را در پیرامونش مثلا در محدوده جغرافیایی یک شهر نشان بدهد. ولی ظاهرا این اپ قابلیت‌های بیشتری دارد.

این اپلیکیشن به نام «Who’s in Town» برای هر دو پلتفرم اندروید و iOS طراحی شده است. کاربران این اپلیکیشن را دانلود کرده و با دادن دسترسی به حساب کاربری اینستاگرام خود، در یک نقشه تعاملی می‌توانند به صورت آنلاین مشاهده کنند هر مکانی که فالورهای آن‌ها بازدید کردند را یافته و با دیگران به اشتراک بگذارند.

این نقشه به طور بی‌درنگ به‌روزرسانی می‌شود و از اطلاعات موقعیت‌یابی اینستاگرام برای نمایش مکان‌ها و افراد استفاده می‌کند. کاربران اینستاگرام هر بار که مکانی را تگ کرده یا پستی براساس موقعیت مکانی خود قرار می‌دهند؛ این نقشه به‌روزرسانی و مرتب‌سازی می‌شود.

این اطلاعات به ظاهر عمومی هستند و کاربران اینستاگرام باید آن‌ها را با فالورهای خود به اشتراک بگذارند ولی جمع‌آوری همه این اطلاعات در یک مکان و در یک زمان، اپلیکیشن Who’s in Town به یک سرویسی تبدیل می‌شود که می‌تواند برای ردیابی کاربران و فالورها در شهر تبدیل شود.

اپلیکیشن Who’s in Town چگونه کار می‌کند؟

این برنامه به شما اطلاعاتی درباره کاربران می‌دهد که در حساب‌های کاربری عمومی اینستاگرام آن‌ها موجود نیست و نمایش داده نمی‌شود. خود خالق این اپلیکیشن می‌گوید سطح اطلاعات نشان داده شده در Who’s in Town دیوانه‌کننده است.

هر استوری، تگ، پست و هر چیزی که روی اینستاگرام به اشتراک می‌گذارید؛ به یاری این اپ در پشت صحنه مکانش نمایش داده می‌شود و می‌تواند نشان دهد از کدام نقطه به کدام نقطه دیگر رفته‌اید. در حقیقت، یک نقشه از حرکت شما براساس رفتارهای دیجیتالی ترسیم می‌شود.

شما در این اپ می‌توانید نقشه حرکت و مکان‌یابی یک فالور را ترسیم کرده و متوجه شوید کجاها سر زده است.

اپلیکیشن Who’s in Town دو حالت نمایش عمومی و تک کاربره دارد. در حالت نمایش عمومی می‌توانید موقعیت کاربران یا فالورها را در سراسر جهان مشاهده کنید. روی نقشه مکان‌هایی را نشان می‌دهد که آخرین بار آن‌جا بودند و یک استوری یا پست گذاشتند.

در حالت تک کاربره، دیگر فالورها محو می‌شوند و شما می‌توانید سابقه‌ای از موقعیت‌ها و مکان‌های اشتراک شده فرد را تماشا کنید. بسته به اینکه کاربر اینستاگرام چقدر فعالیت کرده و چند پست در روز گذاشته است؛ می‌تواند نقشه‌ای از مسیر حرکتی آن ترسیم کرد.

هنگامی که برای اولین بار این اپلیکیشن را نصب می‌کنید؛ شروع به یافتن فالورها و برچسب‌های مکانی آن‌ها می‌کند و شاید تعداد کمی پین روی نقشه مشاهده کنید ولی به تدریج که از زمان نصب اپ می‌گذرد؛ پین‌های بیشتر یا به عبارتی کاربران بیشتری ردگیری می‌شوند و البته موقعیت مکانی‌ها آن‌ها در نقشه و اپ ثبت شده است.

اپی به ظاهر ساده ولی شدیدا خطرناک

در ظاهر، اپلیکیشن Who’s in Town کار پیچیده‌ای انجام نمی‌دهد و فقط براساس تگ‌های مکانی کاربران در اینستاگرام، موقعیت آن‌ها را در نقشه نشان خواهد داد ولی استعداد بسیار زیادی برای نقض حریم خصوصی و سوءاستفاده دارد.

یک مطالعه پیش از انتشار این اپلیکیشن نشان می‌دهد رفتارهای بیش از ۱۵ هزار کاربر اینستاگرام را در طی چند هفته ردیابی کرده است. خال این اپ می‌گوید حداقل ۳۰ درصد کاربرانی که یک استوری مبتنی بر موقعیت مکانی منتشر کردند؛ در این اپلیکیشن یک مکان ثبت شده دارند.

طبیعی است چنین رویکردی برای حریم خصوصی کاربران تهدیدآمیز است. جیسون پولاکیس، محقق امنیتی و استادیار دانشگاه ایلینوی در شیکاگو به صراحت می‌گوید این اپ قابلیت‌هایی مشکل‌ساز دارد و از دیدگاه حریم خصوصی شخصی، جمع‌آوری اطلاعات مکانی آن‌ها در درازمدت می‌تواند مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

مثلا، وقتی نشان می‌دهد یک کاربر چه زمانی از خانه خود خارج شده و به محل کار می‌رود یا برعکس در حال بازگشت به خانه است؛ به طور بالقوه نشان داده چه زمان‌هایی خانه کاربر خالی است.

شرکت‌ها می‌توانند عادت‌های پنهان کاربران را کشف کنند یا یک سری روابط اجتماعی و دوستی‌ها برملا شود. تصور کنید این اطلاعات به دست شرکت‌های تبلیغاتی، بیمه‌ای، فروشگاه‌ها و غیره بیفتد؛ در آن صورت نمی‌دانیم چه اتفاقی برای کاربران اینستاگرام می‌افتد.

در حقیقت، اپلیکیشن Who’s in Town به خوبی نشان می‌دهد مردم نمی‌دانند چه اطلاعاتی را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند. آن‌ها به سادگی یک مکان را در اینستاگرام تگ می‌کنند و نمی‌دانند ده‌ها اپ و API مجوز گرفته‌اند از این اطلاعات استفاده کنند.

اپی شرور با طراحی خیرخواه

سخنگوی اینستاگرام به نشریه وایرد گفته است؛ در صورتی که متوجه نقض حریم خصوصی کاربران توسط Who’s in Town شوند یا اینکه محرز شود دستورالعمل و قوانین این شرکت را زیر پا گذاشته است؛ برخوردهای قانونی انجام می‌شود.

جالب است Who’s in Town اولین اپلیکیشن شبکه‌های اجتماعی Erick Barto نیست و یک ماه پیش هم اپ دیگری به نام Chatwatch برای ردگیری دوستان در واتساپ نوشته و توسعه داده است. این اپ نشان می‌دهد واقعا یک کاربر واتساپ آنلاین یا آفلاین است یا چه زمانی در حال sleep می‌روند و همین‌طور پیام‌های کدام دوستان دیگر را چک می‌کنند.

پیامدهای نگران‌کننده این اپ باعث شده سریعا از روی گوگل‌پلی و اپ‌استور اپل حذف شود.

البته، خود «اریک بارتو» می‌گوید این اپ‌ها را با هدف آگاه‌سازی مردم نوشته است تا بدانند که در شبکه‌های اجتماعی چه اطلاعات مهمی را به دیگران می‌دهند و از آن سو، شرکت‌ها و شبکه‌های اجتماعی بدانند، برنامه‌های شخص ثالث چگونه می‌توانند از این اطلاعات سوءاستفاده کنند.

بارتو اعتقاد دارد به‌زودی اپلیکیشن Who’s in Town هم به سرنوشت اپلیکیشن واتساپ Chatwatch دچار شده و از روی گوگل‌پلی و اپ‌استور حذف می‌شود. مدت زمان عمر این اپ طولانی نخواهد بود و حتی قیمت خرید ۶.۹۹ دلار آن نمی‌تواند هزینه‌های توسعه آن را تامین کند.

بارتو می‌گوید شرکت‌هایی مانند فیسبوک باید در سیاست‌های خود در نحوه و ذخیره‌سازی اطلاعات کاربران و همین‌طور دسترسی به این اطلاعات توسط اپ‌های ثالث تجدیدنظر کنند.

منبع

   
1 نظر
  1. Kiomars می گوید

    این نرم افزار برای من وقتی دارم ثبت نام میکنم ارور میده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.