چگونه در لپ‌تاپ‌ها مود Performance را برای سرعت بیشتر فعال کنیم؟

0

سازندگان لپ‌تاپ معمولا سعی می‌کنند در تنظیمات پیش‌فرض بین اوج قدرت دستگاه، مصرف باتری و افزایش دوام آن و گرمایش زیاد یک تعادل ایجاد کنم. از آن‌جایی‌که نوع مصرف کاربران از لپ‌تاپ‌ها متفاوت است؛ گاهی اوقات تنظیمات پاور که بیشتر برای مصارف حمل و نقل مناسب است؛ کاربران گیمینگ را در تنگنا قرار می‌دهد.

خوش‌بختانه، شما می‌توانید تنظیمات لپ‌تاپ را بررسی کرده و تغییر دهید تا به شما یک کارایی جزئی ولی قابل توجه بدهد. این کارایی جزئی باعث می‌شود دیگر مجبور نباشید هزینه زیادی برای ارتقا و اورکلاکینگ لپ‌تاپ بدهید. تمام کاری که باید انجام دهید؛ فعال کردن مود Performance است.

اخیرا نشریه PCWorld مودهای Performance تعدادی از لپ‌تاپ‌های رده بالا را آزمایش کرده است و به این نتیجه رسیده که فعال کردن این حالت می‌تواند از ۱۰ تا ۳۰ درصد باعث افزایش سرعت سیستم شود. این سخت یعنی شما نباید انتظار تغییر کارایی بسیار بالایی داشته باشید ولی می‌تواند نرخ فریم بازی را بدون دستکاری تنظیمات بازی افزایش و بهبود دهد. همین‌طور، می‌تواند سرعت ویرایش فایل‌های ویدئویی و اکسپورت گرفتن از آن‌ها را افزایش داده و شاهد تاخیر کمتری باشید.

اگر شما از یک لپ‌تاپ قدیمی MSI Prestige 14 برای تولید محتوا استفاده کنید؛ پردازنده اینتل نسل دهم Core i7-10710U آن یک تراشه کم مصرف است. اگر شما تنظیمات پاور آن را از «Balanced» به «High Performance» تغییر دهید؛ شاهد افزایش ۱۰ درصدی کارایی در امتیاز کلی PCMark 10 خواهید بود. در PCMark 10’s Digital Content Creation تنظیمات «High Performance» باعث بهبود ۱۵ درصدی در سیستم می‌شود.

مزایای مود Performance بسته به نوع کاری که با لپ‌تاپ انجام می‌دهید؛ می‌تواند متفاوت و متغیر باشد. اگر روی همان لپ‌تاپ MSI Prestige 14 تنظیمات «High Performance» را فعال کرده و یک انکدینگ ویدئو CPU-intensive HandBrake انجام دهید؛ اجرای شما ۳۰ درصد سریع‌تر شده و زمان کمتری طول می‌کشد که یک نتیجه مطلوب است.

چگونه مود Performance لپ‌تاپ خود را فعال کنید

یافتن تنظیمات مود Performance در لپ‌تاپ‌های تولید شده توسط سازگان مختلف و حتی مدل‌های یک سری متفاوت است اما در بیشتر آن‌ها از طریق اپلیکیشن‌های دسکتاپ قابل دسترسی است؛ اپلیکیشن‌هایی با نام‌هایی مشابه «power settings» و «performance monitor».

برخی از لپ‌تاپ‌ها دارای کلیدهای سخت‌افزاری یا کلیدهای میانبر نرم‌افزاری برای تغییر تنظیمات کارایی دستگاه هستند. مثلا، در لپ‌تاپ‌های ASUS ROG شاهد یک کلید «Turbo» هستیم. اگر مطمئن نیستید؛ یک جست‌وجوی سریع در اینترنت می‌تواند به شما کمک کند تا تنظیمات Performance لپ‌تاپ خود را پیدا کنید.

هر لپ‌تاپ دارای تنظیمات پاور (power settings) مختلفی است و از یک مدل با مدل دیگر متفاوت است. برخی از لپ‌تاپ‌ها دارای چندین مود Performance هستند که شما باید سعی کنید گزینه‌ای را انتخاب کنید که باعث مصرف کمتر باتری شود. وقتی مود Performance را فعال می‌کنید؛ باید فورا متوجه تغییر کارایی و سرعت لپ‌تاپ شوید ولی باز بهتر است انتظارات خود را کنترل کنید.

تغییر تنظیمات پاور لپ‌تاپ‌ها مانند اورکلاکینگ CPU یا GPU نیست. اگرچه اورکلاک لپ‌تاپ می‌تواند برخی محدودیت‌های سیستم برای اجرای نرم‌افزارها را برطرف کند اما به طور کلی یک روند خطرناک است و احتمال آسیب‌رسانی به لپ‌تاپ شما وجود دارد. افزایش گرما به‌ویژه در لپ‌تاپ‌ها می‌تواند به طور جدی خطرساز و آسیب‌رسان باشد.

اما تغییر تنظیمات پاور و فعال‌سازی مود Performance کاملا امن بوده و توسط سازنده لپ‌تاپ بارها آزمایش شده است. با این حال، ممکن است در هنگام استفاده از مود Performance متوجه صدای بیش از حد فن شوید یا اینکه لپ‌تاپ شما داغ‌تر از معمول باشد (و احتمالا باتری سریع‌تری خالی شود).

برخی از لپ‌تاپ‌ها با قطع برق یا از پریز برق کشیدن دستگاه، از مود Performance خارج می‌شوند و به صورت پویا وارد مود Power Saving می‌شوند. این تنظیمات را می‌توانید به طور دستی تغییر و کنترل کنید اما بهتر است همیشه برای استفاده از مودم Performance، لپ‌تاپ به برق وصل باشد.

اگر لپ‌تاپ شما با فعال شدن مود Performance دچار مشکلات جدی شد؛ مطمئن شوید درایورهای لپ‌تاپ را به درستی نصب کردید و به‌روز هستند. این وضعیت برای کارت گرافیک و GPU بسیار مهم است؛ چون در هنگام بازی بیشترین بار کاری روی GPU است. درایوهای به‌روز نشده و قدیمی می‌توانند مشکلات عدم سازگاری ایجاد کرده و GPU شما را کند کنند.

اپلیکیشن‌های کنترلر انویدیا و ای‌ام‌دی می‌توانند بهترین تنظیمات درون بازی یک دستگاه را ارائه بدهند و شما از طریق آن‌ها وضعیت سلامتی لپ‌تاپ را امن نگه دارید.

منبع لایف هکر
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.