چگونه میکروبیولوژیست‌ها تابلوهای هنری در ظرف‌های کشت میکروب خلق می‌کنند؟

0

بالارام خاماری یک میکروب‌شناس یا میکروبیولوژیست ۲۶ ساله از هند است. او در مسابقه جالبی به نام مسابقه هنر آگار، در سال ۲۰۲۰ رتبه دوم را کسب کرده.

آگار چیست؟ آگار ماده ژل مانندی است که از جلبک دریایی به دست می‌آید. این ماده شفاف را در ظروف آزمایشگاه می‌ریزند و اگر لازم باشد یک سری مواد مغذی به آن اضافه می‌کنند. بعد نمونه‌های به دست آمده از بیماران یا محیطهای دیگر را روی آگار قرار می‌دهند. اگر نمونه حاوی میکروب باشد، بعد مدتی میکروب‌ها رشد می‌کنند و از روی شکل و رنگ و طرح آنها می‌شود پی به نوع میکروب برد و متناسب با آن درمان مناسب را برای بیمار شروع کرد.

هر کسی که این محیطهای کشت میکروب و ظروف پتری را دیده باشد، برای یک لحظه هم که شده رنگ و شکل کلونی‌های میکروبی، توجه‌اش را جلب کرده. در این میان برخی به این فکر افتاده‌اند که با استفاده از همین توده‌های میکروبی، تابلوهایی در ظروف کشت ایجاد کنند!

حتی الکساندر فلمنیگ، مخترع پنی‌سیلین هم متوجه این امر شده بود و به فکرش رسیده بود که نقاشی‌هایی با آنها بکشد. کاری که چندان هم ساده نیست و برای هر رنگ باید در پی یک نوع میکروب خاص بود:

به آقای بالارام برمی‌گردیم، نقاشی میکروبی که برنده جایزه دوم شده، طرحی از یک طاووس است. بدن این طاووس با باکتری اشرشیا کولای ساخته شده، پرهای دم او را استاف اورئوس درست کرده و برای نوک و کره چشم او از باکتری انتروکوک فکالیس که باکتری شایعی در روده بزرگ است، استفاده شده.

در ادامه نمونه‌های دیگری از کارهای زیبایی را می‌بینید که این دو ساله برنده جایزه شده‌اند:

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.