راهنمای خرید بیمه تکمیلی انفرادی

0

رپورتاژ

اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که احساس نیاز می کنید علاوه بر داشتن بیمه درمانی پایه مثل تأمین اجتماعی، از خدمات بیمه تکمیلی هم بهره مند شوید و دسترسی به بیمه های تکمیلی گروهی را هم ندارید، معمولاً انتخاب بهترین بیمه تکمیلی یا بهترین شرکت بیمه یا بهترین طرح متناسب با شرایط شما، سوالاتی هستند که ذهن شما را به خود مشغول کرده و یا خواهند کرد. ما در این مطلب قصد داریم که نکاتی را که در خرید بیمه تکمیلی به صورت انفرادی می تواند به شما در انتخاب صحیح کمک کند را بیان کرده و در واقع یک راهنمای خرید بیمه تکمیلی را به شما ارائه دهیم.

  • بیمه تکمیلی انفرادی را باید قبل از بیمار شدن تهیه کنید. اکثر شرکت های بیمه قبل از صدور بیمه نامه از شما میخواهند که در کنار فرم پیشنهاد بیمه، یک پرسشنامه سلامت هم پر کنید که در آن فرم تقریباً در مورد تمام بیماری های مختلف سوال شده است و در صورتی که دچار مشکل جسمی باشید امکان اینکه تحت پوشش بیمه تکمیل درمان قرار گیرید بسیار اندک خواهد بود. بنابراین لازم است که قبل از بیمار شدن به فکر بیمه تکمیلی باشید.
  • در انتخاب شرکت بیمه برای این بیمه نامه به مواردی از قبیل شاخص رضایت مشتریان یا شاخص توانگری مالی شرکت بیمه که در وب سایت بیمه مرکزی ایران قابل دسترس هست توجه کنید. قاعدتاً شرکتی که رضایت مشتریان را به خوبی جلب کرده و از نظر مالی هم در وضعیت توانگری مالی بالایی هست، می تواند این حس اطمینان را به شما بدهد که به وظایف خود آشنا بوده و خسارت ها را به خوبی پرداخت خواهد کرد.
  • لیست بیمارستان های طرف قرارداد شرکت بیمه را حتماً مطالعه کنید. اگر بیمارستان های خوبی که مد نظر دارید در لیست شرکت بیمه بود، این مورد یک مزیت محسوب می شود. هر چند که اگر هم بیمارستان یا مرکز درمانی طرف قرارداد شرکت بیمه نبود، باز هم می توانید مبلغ را خودتان پرداخت کرده و خسارت را بعداً از بیمه دریافت کنید، اما طرف قرارداد بودن مزیت های بهتری دارد.
  • برخی از شرکت های بیمه مثل بیمه سامان، اگر بیمه نامه تکمیلی را به صورت خانواده دریافت کنید برای شما تخفیف قائل می شوند. بنابراین اگر تمایل به خرید بیمه تکمیلی برای خانواده را دارید به طرح های بیمه خانواده رجوع کنید تا مبلغ کمتری بپردازید.
  • به هیچ عنوان مطلب خلاف واقع در پرسشنامه پر نکنید، یا اینکه به دقت به تمام سوالات پاسخ دهید. شرکت های بیمه قادر هستند که در زمان خسارت، پاسخ به سوالات شما در روز صدور بیمه نامه را صحت سنجی کرده و در صورتی که مطلبی خلاف واقع بیان کرده و یا کتمان حقیقت کرده باشید، می توانند بیمه نامه را ابطال کرده و خسارت را به شما پرداخت نکنند.
  • در زمان انتخاب طرح ها، به هزینه های جانبی هر بیماری هم توجه کنید. یا به طور مثال شخصی که باردار می شود، علاوه بر هزینه زایمان، هزینه های متعدد دیگری از جمله، آزمایشگاه، سونوگرافی، ویزیت پزشک و دارو و … دارد. بنابراین طرح هایی را انتخاب کنید که تقریباً پوشش های کامل تری دارند.
  • برای اینکه پوشش های بیشتری در کنار بیمه تکمیلی داشته باشید، می توانید از بیمه نامه حوادث هم در کنار این بیمه نامه بهره مند شوید. در حالت گروهی هم زمانی که سازمان ها و شرکت ها با شرکت بیمه قرارداد می بندند، در کنار بیمه تکمیلی از بیمه عمر و حوادث هم استفاده می کنند. بنابراین بهتر است شما هم در بیمه تکمیلی انفرادی از این مزیت استفاده کنید تا پوششهای کامل تری داشته باشید. در بخش حوادث، می توانید از سرمایه های فوت و نقص عضو بر اثر حادثه هم بهره مند شوید.
  • هنگام خرید بیمه نامه از نمایندگی بیمه تکمیلی سوال کنید که چطور باید خسارت را دریافت کنید و نحوه دریافت معرفی نامه برای مرکز درمانی، مکانی که باید صورتحساب و مدارک مربوط به خسارت را ارسال کنید و همچنین نحوه تمدید بیمه نامه را سوال کنید. در صورتی که بروشوری در این رابطه دارند مطالبه کنید تا بتوانید با آگاهی بیشتری از خدمات بیمه تکمیلی استفاده کنید.
  • بیمه تکمیلی معمولاً وقتی برای اولین بار خریداری می شود دارای دوره انتظار است. دوره انتظار به این معنی هست که اگر در طی مثلاً شش ماه اول بیمه نامه بخواهید از هزینه ای مثل زایمان استفاده کنید این پوشش به شما تعلق نخواهد گرفت. اما وقتی که بیمه نامه را تمدید می کنید، اگر بدون فاصله تمدید شود، در سالهای بعد این دوره انتظار به شما تعلق نخواهد گرفت و به صورت پیوسته تحت پوشش بیمه تکمیلی خواهید بود.
   

پستهای اخیر

نکات جالبی در مورد استیو جابز در کتاب تازه «ناز بهشتی»- یکی از بخش‌های جالب کتاب: استیو جابز هیچ وقت…

دو سه هفته‌ای که خبر انتشار یک کتاب جدید در مورد استیو جابز، داغ شده. اسم این کتاب Pause. Breathe. Choose.: Become the CEO of Your Well-Being است. این کتاب را ناز بهشتی نوشته که فعلا بیشتر به عنوان مربی مدیریت ذهن و خودیاری برای کسب…

کارشناسان خرید و استفاده این ۸ چیز را برای کاهش استرس و اضطراب در دوران کرونا توصیه می‌کنند

اگر اخیرا به خاطر شیوع ویروس کرونا گرفتار استرس و اضطراب شدید؛ شما تنها نیستید. به‌ویژه، اگر در خانه نشسته‌اید و کارهای خود را انجام می‌دهید و منتظر کاهش شیب منحنی مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا هستید. قطعا ساعت‌ها پای کامپیوتر و لپ‌تاپ…

۷ کاری که خیلی‌ها نمی‌دانند با اپل واچ می‌شود انجام داد

اپل واچ بهترین ساعت هوشمند موجود در بازار است. دلایل خوبی هم برای آن وجود دارد. یک ردیاب تناسب اندام عالی و یک ساعت با طراحی شیک و زیبا است که کاملا در اکوسیستم اپل ادغام می‌شود. با وجود ویژگی‌های بسیار عالی که اپل واچ دارد و همه از…

مریخ‌نشین اینسایت ناسا در بحران – ناسا مجبور شد که اینسایت را به صورت اورژانسی به حالت خواب یا…

ظاهرا ناسا باید فناوری جدیدی برای صفحات خورشیدی سیاره‌نشین‌های خود پیدا کند. مطابق خبری که به تازگی منتشر شده، مریخ‌نشین 800 میلیون دلاری اینسایت دچار مشکل جدی شده است. اینسایت در سال 2018 در بخشی از مریخ به نام بخش بهشت یا Elysium…

بعد از چند سال هویت کسی که به درخواست اف بی آی ، آیفون تروریست‌های سن برناردینو را رمزگشایی و باز…

اگر یادتان باشد در سال 2015 در آمریکا یک حادثه تروریستی رخ داده بود که در آن سید رضوان فاروق و همسرش -تشفین مالک- به مردم در کالیفرنیای جنوبی در سن برناردینو تیراندازی کردند و 14 نفر را کشتند. این دو در پی درگیری با پلیس کشته شدند. اما…

هزینه یک ماه آمریکایی‌ها برای ویدئو گیم: مبلغ شگفت‌آور ۵.۶ میلیارد دلار

گاهی ما با دیدن جزئیات ویدئوگیم‌ها و آن همه وقت و انرژی و فناوری پشت سر هر یک از آنها ناخودآگاه از خودمان می‌پرسیم که جدا شرکت‌های سازنده‌شان با آن همه عوامل و هزینه تحقیق و توسعه، منتفع هم می‌شوند؟ ما به سبب دور بودن و بهتر است بگویم…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.