بحران کانال سوئز- بولدوزر کوچک درگیر در عملیات نجات، تبدیل به یک میم اینترنتی شد!

1

حتما مطلع شده‌اید که یک کشتی بزرگ باربری هنگام تلاش برای دور زدن در کانال سوئز به گل نشسته و این مسیر مهم آبی را مسدود کرده است.

در پی این حادثه صفی از کشتی هایی که قصد عبور از این کانال را دارند تشکیل شده، و چندین قایق مشغول کمک به جابجایی این کشتی کانتینری به نام “اِوِر گیوِن” هستند. این حادثه صبح سه شنبه درست در شمال بندر سوئز روی داد.

تصاویر انتشار یافته نشان می‌دهند که بخشی از دماغه کشتی تقریبا به دیواره شرقی کانال چسبیده و بخش انتهایی بدنه‌اش به دیواره غربی کانال مماس شده است.

به‌گفته کارشناسان، وقوع چنین سانحه‌ای در تاریخ ۱۵۰ ساله کانال سوئز بی‌سابقه است.

این کانال آبی دریای مدیترانه را به دریای سرخ وصل می کند و امکان سفری کوتاه‌تر میان آسیا و اروپا را فراهم می‌کند. ده درصد از تجارت بین‌المللی شامل بخش قابل توجهی از نفت مورد نیاز جهان از این مسیر دریایی عبور می‌کند.

تصاویری که از زوایای مختلف این کشتی منتشر شده است نشان می‌دهد که ماموران کانال سوئز در حال تخریب بخشی از دیواره غربی این کانال هستند تا با آزاد شدن قسمت انتهایی کشتی، امکان حرکت آن فراهم شود.

مقصد کشتی کانتینری وِر گیوِن بندر روتردام در هلند بود. این کشتی غول پیکر با طول ۴۰۰ متری و عرض ۵۹ متری خود یکی از بزرگترین کشتی های باری جهان محسوب می شود. این کشتی در سال ۲۰۱۸ ساخته شد و گنجایش حمل ۲۰ هزار کانتینر را دارد.

کانال سوئز که در سال ۱۸۶۹ میلادی به عنوان مسیری میان بُر برای عبور کشتی ها افتتاح شد یکی از منابع اصلی درآمد ارزی دولت مصر است.

داستان و تاریخچه حفر کانال سوئز‌ را قبلا در یک پزشک برایتان نوشته‌ام. بخوانید!

خبرگزاری‌های بین‌المللی روز چهارشنبه ۲۴ مارس (چهارم اسفند) از افزایش بهای نفت خام در اثر بسته شدن کانال سوئز خبر داده‌اند. به عنوان نمونه، بهای هر بشکه نفت برنت دریای شمال ۸۴ سنت افزایش یافت و به ۶۱ دلار و ۶۳ سنت رسید.

عبور کشتی‌ها از کانال سوئز گرچه پرهزینه است، اما به‌رغم آن از منظر اقتصادی برای بازرگانی بین‌المللی اهمیتی فوق‌العاده دارد.

عبور برخی از کشتی‌های باری از این کانال حدود ۲۵۰ هزار یورو هزینه در پی دارد. اما در قیاس با حمل بار از طرف دماغه امید نیک، انتقال کالا و به‌ویژه نفت خام از کانال سوئز از منظر اقتصادی به صرفه است.


اما در این میان انتشار یک عکس که بولدوزر بسیار کوچکی در مقایسه با کشتی عظیم اِوِر گیوِن را، در تلاش برای نجات کشتی و رفع انسداد نشان می‌دهد، مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته و آنها از آن یک میم اینترنتی ساخته‌اند!

 

 
1 نظر
  1. علیرضا می گوید

    دکتر جان، سلام. عیدتون مبارک
    نام کشتی اور گرین هست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.