تاریخچه فلفل و انواع آن کدام است؟

0

فلفل واقعی از گیاه فلفل که نام علمی آن «Piper nigrum» است بدست می‌آید، اما انواع دیگر فلفل از گیاهانی که از خانواده‌های کاملا متفاوت می‌باشند تهیه می‌شوند.

برای مثال، فلفل قرمز که از دسته «کا پسیلوم» می‌باشد هنوز هم فلفل زنگی هنگامی که در روغن کنسرو می‌شود «پیمینتوس» که نام اسپانیایی برای گیاه فلفل می‌باشد، نامیده می‌شود. و اما در مورد «پاپریکا» که نوعی فلفل قرمز بوده و از فلفل زنگی بدست می‌آید. این نوع فلفل هنگامی که پخته شود قرمز و تند می‌باشد ولی از بسیاری از انواع دیگر فلفل نرم‌تر بوده و بدین سبب راحت‌تر از سایر گونه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنظر می‌رسد که فلفل مهمترین ادویه در دنیا باشد. بعد از نمک این ادویه در غذا بیشتر استفاده می‌شود. در دوران قدیم و در طی قرون وسطی فقط افراد ثروتمند توانایی استفاده از فلفل را داشتند، چون باید از خاور دور بوسیله کاروان حمل می‌شد و به این دلیل بسیار گران بود، بطوریکه یک کیلو فلفل هدیه‌ای مناسب برای پادشاه بحساب می‌آمد.

به لحاظی فلفل مانند طلا بود. مردم می‌توانستند مالیات‌ها را با فلفل بپردازند و بعنوان باج به حکمرانان داده می‌شد، هنگامی که لشکری دشمن را شکست می‌داد و سربازان قسمتی از خاک دشمن را محاصره می‌کردند فلفل از بزرگترین پاداش‌هایی بود که دریافت می‌داشتند. پرتغالی‌ها بسیار مایل بودند که راهی برای تهیه فلفل با هزینه کمتر پیدا کنند و سعی داشتند یک راه دریایی بطرف هندوستان بیابند. بعد از پیدا کردن راهی در اطراف دماغه «امید نیک» توسط آن‌ها، قیمت فلفل در اروپا بمقدار زیادی تنزل یافت. البته امروزه قیمت فلفل بسیار ارزان است بطوریکه دیگر به این فکر نیستیم که چه زمانی باید آنرا خریداری نمائیم.

فلفل از میوه‌ها با دانه‌هایی از یک بوته بالا رونده بدست می‌آید. نوع سیاه آن توسط برداشت دانه‌های نارس و خشک کردن آن‌ها تا زمان سیاه شدن تهیه می‌شود.

فلفل سفید از برداشتن قسمت بالایی قبل از عمل آسیاب کردن بدست می‌آید.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.