توندرا چیست و به چه منطقه‌ای از روی زمین گفته می‌شود؟

0

اصطلاح توندرا مأخوذ از یک لغت فنلاندی است که به معنی سرزمین لم یزرع می‌باشد و برای نواحی قطبی بدون یخ بکار برده می‌شود. نواحی توندرا برای زندگی مناسب نمی‌باشند. در آنجا درختی وجود نداشته، درجه حرارت هوا در زمستان بسیار پائین و در تابستان بطور متوسط ۱۰ درجه سانتیگراد می‌باشد. میزان بارندگی در این نواحی ناچیز و باد‌های شدیدی در تمام مدت سال در آنجا میوزرد.

با وجود این شرایط، اشکال مختلفی از زندگی در توندرا وجود دارد و جالب است ببینیم کدام نوع زندگی در شرایط مذکور می‌تواند باشد. گیاهان توندرا شامل گل سنگ‌ها، که سطح صخره‌ها را می‌پوشانند، خزه‌ها که در شکاف صخره‌ها می‌رویند و بوسیله شن‌های سخت احاطه شده‌اند، علف‌ها و گیاهان علفی و درخچه‌های کوتاه می‌باشند. بسیاری از گیاهان این منطقه یکساله نبوده و گونه‌های محدودی در هر ناحیه وجود دارد.

انواع حیوانات توندرا نیز محدودند. موش صحرایی در این ناحیه زندگی می‌کند، گوزن آبی و خرس قطبی نیز از حیوانات توندرا می‌باشند.

گروه بزرگی از گونه‌های مختلف پرندگان در توندرا زیست می‌کنند. چون در تابستان ساعات روز طولانی است بنابراین پرندگان می‌توانند برای مدت طولانی غذا جمع‌آوری کرده و گروه بزرگی از پرندگان کوچک را غذا بدهند. تعداد زیادی اردک، غاز، مرغابی در توندرا وجود دارد. خاک توندرا خیلی سطحی می‌باشد و بر روی لایه‌ای از یخ که لایه منجمد دائمی اعماق زمین نامیده می‌شود گسترده شده است.

در طول تابستان لایه بالایی آب شده و ریشه‌های گیاهان و باکتری‌ها بصورت همزیستی زندگی می‌کنند. نواحی توندرا از یک عرض جغرافیایی مشخص شروع نشده و از قاره‌ای به قاره دیگر گسترده شده‌اند. هنگامی که در توندرا هستید احساس می‌کنید که در منطقه‌ای متروک «بی‌حفاظ» قرار گرفته‌اید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.