تپه مرجانی چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

0

یک تکه مرجان، از اسکلت حیوانات دریایی کوچک بنام جانوران مرجانی ساخته می‌شود. اسکلت جانوران در خارج از بدن آن‌ها رشد نموده و به شکل فنجان است و بدن آن‌ها را حفظ می‌نماید و همراه با رشد جانور آن نیز رشد می‌کند. وقتی این جانوران می‌میرند، اسکلت آن‌ها برجای مانده، تپه‌ها و جزایر مرجانی از بیلیون‌ها بیلیون اسکلت ریز تشکیل می‌شود.

یک کلنی مرجان از مرجان‌های زنده تشکیل می‌شود و هر یک به پایه‌ای محکم مثل سنگ یا اسکلت نسل‌های مرجانی قبلی می‌پیوندند. کلنی مرجانی در تمام دریا‌ها پیدا می‌شود ولی ساختمان‌های تپه مانند از جانوران مرجانی منحصرا در آب‌های گرم و کم عمق یافت می‌شوند که عمق ۵ متر بهترین برای آنهاست.

مسئله چگونگی تشکیل تپه‌های مرجانی بوسیله «چارلز داروین» طبیعدان معروف حل شد. داروین می‌دانست که سطح زمین تغییر می‌کند «در یک نقطه کوه‌ها بالا آمده و در نقطه دیگر قشر زمین فرو می‌رود. هنگام مطالعه تپه‌های مرجانی متوجه شد که این تپه‌ها بر سه نوعند: ریشه دار، حصاری و حلقه‌هایی از مرجان. با جمع‌آوری تمام این اطلاعات این نظریه را ارائه داد:

یک جزیره آتشفشانی در جائیکه یک کوه آتشفشان زیر دریا بالای سطح دریا می‌آید، تشکیل می‌شود. در آب‌های کم عمق کرانه‌های جزیره، مرجان‌ها تپه‌ای ریشه دار را می‌سازند. با گذشت زمان آتشفشان‌ها سرد شده و می‌میرند و شروع به پائین رفتن در دریا می‌کنند، در نتیجه تپه ریشه دار از جزیره بوسیله کانالی پهن‌تر از آب جا شده و به رشد ادامه می‌دهند و تبدیل به تپه حصاری می‌شوند.

اگر آتشفشان در دریا کاملا فرو رفته و ناپدید شود، تنها تپه‌های مرجانی باقی می‌ماند، که حلقه‌ای از مرجان در اطراف جایی نزدیک، کرانه را تشکیل می‌دهد. علاوه بر این امروزه می‌دانیم که کرانه‌های یک جزیره ممکن است بالا آمده و یا فرو روند و سطح اقیانوس ممکن است بالا یا پائین آید. تمامی این تغییرات در توضیح تپه‌های مرجانی کمک می‌کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.