در کجاها، احتمال بارش باران بیشتر است؟

0

عوامل متعددی میزان بارندگی در نواحی مختلف زمین را تعیین می‌کنند که شامل درجه حرارت، ارتفاع از سطح دریا، محل و حدود کوه‌ها و غیره می‌باشند.

احتمالا پر بارانترین ناحیه در دنیا کوه «وائی آلیل» هاوایی در جزیره «کائو آی» می‌باشد. میزان بارندگی سالانه در آنجا بطور متوسط ۱۱۹۷ سانتیمتر است. «کراپونجی» بعد از آن پرباران‌ترین ناحیه می‌باشد که میزان بارش سالانه آن بطور متوسط ۱۰۴۳ تا ۱۰۷۹ سانتیمتر است. زمانی ۳۸۱ سانتیمتر باران در طی ۵ روز در این ناحیه بارید، و در سال ۱۸۹۱ باران آنجا به ۲۳۰۰ سانتیمتر در مدت یکسال رسید.

برای اینکه تصوری داشته باشید که میزان بارندگی در نواحی گفته شده چقدر است اجازه بدهید میزان ریزش باران را در بعضی از شهر‌های دنیا ذکر کنیم: میزان باران سالانه در لندن حدود ۱۱ سانتیمتر، ادینبورگ ۱۸ سانتیمتر، کاردیف ۷۹ سانتیمتر، نیویورک ۱۰۱ سانتیمتر، اوتاوا در کانادا ۸۶ سانتیمتر، مادرید ۴۳ سانتیمتر و پاریس ۵۵ سانتیمتر است. بنابراین می‌بینید که ارقام فوق تا چه حد با ۱۱۹۷ سانتیمتر در «کراپونجی» مغایر است.

خشک‌ترین ناحیه دنیا احتمالا «اریکا»، «چیل» می‌باشد. باران متوسط سالانه در آنجا ۵ صدم سانتیمتر است! خشک‌ترین ناحیه در ایالات متحده آمریکا Creenland Ranch، دره مرده می‌باشد. میزان بارندگی سالانه در این ناحیه بطور متوسط کمتر از ۳.۷۵ سانیمتر است. برخی نواحی زمین در طول سال باران‌های زیادی دارند، برای نمونه تقریبا همه نواحی استوایی سالانه بطور متوسط ۱۵۲ سانتیمتر یا بیشتر بارندگی دارند. استوا محل برخورد دو جریان بزرگ هواست، در طول خط استوا هوایی که از سمت شمال و جنوب می‌آید با یکدیگر برخورد کرده، هوای گرم اشباع از بخار آب حرکتی بطرف بالا داشته و هنگام حرکت بسمت بالا، سرد شدن ارتفاعات مقدار زیادی از بخار آب را کندانسه کرده و بصورت باران می‌بارد. مقدار زیادی از باران در قسمتی از رشته کوه‌ها که باد میوزد، می‌بارد. سمت دیگر که پناه دار نامیده می‌شود باران کمتری را دریافت می‌کنند. رشته کوه «Cascade» کالیفرنیا مثالی از این نوع می‌باشد. باد‌های غربی که مملو از بخار آبند برخاسته از اقیانوس اطلس می‌باشند، پس از برخورد با ساحل، هوا از ارتفاعات غربی کوه‌ها بالا رفته و طی صعود خنک می‌شود که این امر سبب می‌گردد که بخار آب کندانسه شده و بصورت باران با برف ببارد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.