علت درخشش الماس چیست؟

0

تصور می‌شود الماس در قدیم مانند امروز کمیاب نبود و ارزش چندانی نداشته و تقریبا هر کسی می‌توانسته آنرا داشته باشد، آیا الماس باز هم با ارزش خواهد ماند؟

دو علت ممکن است باعث شود که مردم هنوز در پی الماس باشند: یکی آنکه سخت‌ترین ماده شناخته شده برای انسان است، بنابراین در صنعت هنوز قابل استفاده خواهد بود. دلیل دوم اینکه الماس هنوز هم زیباست و مردم از تماشای آن لذت می‌برند.

این ماده نتیجه فرآیندی است که در طبیعت رخ می‌دهد. میلیون‌ها سال پیش زمین بتدریج سردتر شد و در آن زمان توده‌ای سنگ داغ در زیر زمین وجود داشت که در معرض فشار و گرمای زیاد بود در نتیجه، مولکول‌های کربن با هم جمع شده و بصورت متراکم و بلور‌های روشن در آمدند. الماس فقط بلوری از کربن خالص می‌باشد.

هنگامی که الماس در شکل تراش داده نشده یافت شود ظاهری خارجی آن تیره است، که انسان با صرف وقت آنرا بشکل جواهر درخشنده که همه آنرا می‌شناسیم در می‌آورد.

اکثر الماس‌ها با اره بدو قسمت می‌شود و هر نیمه شکل داده شده و به شکل یک الماس گرد بنام برلیان تراش داده می‌شود. سپس سطوح یا تراش‌های کوچک به شکل الماس در آورده می‌شود، برلیان متوسط ۵۸ برش و یا حتی بیش از این دارد. این برش‌ها سبب درخشش الماس می‌شوند، به این دلیل که الماس قدرت تجزیه کنندگی بالایی دارد، بدین معنی که وقتی نور داخل آن می‌شود بیشتر از سایر مواد نور را می‌شکند، نور در اثر عبور از الماس شکسته شده بطوریکه بطرف سنگ منعکس می‌شود. بنابراین هنگامی که به الماسی نگاه می‌کنیم، مقدار بیشتری نور به چشم ما بازگشته و آنرا درخشنده‌تر می‌نمایاند. الماس همچنین نور را به رنگ‌های مختلفش تجزیه کرده و این عمل به الماس حالت برانگیختگی می‌دهد.

آیا می‌دانید که الماس قبلا بعنوان یک زیور آلات شخصی استفاده نمی‌شد! تا سال ۱۹۳۰ که یک بانوی فرانسوی بنام «آگنس سورل» آنرا مرسوم کرد. از آن ببعد این عادت رواج یافت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.