لامپ نئون چیست و چطور کار می‌کند؟

0

حین عبور از خیابان اصلی شهر در هنگام شب، انواع چراغ‌های رنگی را روی فروشگاه‌ها و پوستر‌های آگهی می‌بینیم، آن‌ها را بعنوان چراغ نئون می‌شناسیم.

حقیقت امر آنست که تمامی نور‌های مربوطه بوسیله اشتعال گاز نئون ایجاد نمی‌شوند، بلکه سایر گاز‌ها چون هلیم، آرگون، کریپتون و گزنون نیز در چراغ‌ها استفاده می‌شوند.

هر گاز وقتی جریان الکتریسیته از آن می‌گذرد نوری را با رنگ متفاوت می‌تاباند. رنگ نور خارج شده متفاوت خواهد بود و بسته به شرایطی از قبیل حرارت، فشار و ولتاژ الکتریکی می‌باشد. از نئون نور قرمز مایل به نارنجی، از آرگون نور آبی مایل به قرمز، از هلیم نور سفید، زرد و بعضی مواقع بنفش، از کریپتون نور زرد، سبز یا بنفش کم رنگ و از گزنون نور آبی یا آبی مایل به سبز خارج می‌شود.

بواسطه عبور جریان الکتریسیته از داخل گاز نئون اتم‌هایی ساخته شده و از لامپ خارج می‌شوند. آنچه اتفاق می‌افتد آنست که انرژی موج الکتریکی الکترون‌ها را از اتم‌های نئون خارج می‌کند. وقتی این الکترون‌ها دوباره به اتم‌های نئون ملحق شود، انرژی به شکل نور خارج می‌شود.

تمام گاز‌هایی که در بالا ذکر شد از خانواده عناصری هستند که گاز‌های بی‌اثر نامیده می‌شوند. بعضی مواقع نیز گاز‌های نادر نامیده می‌شوند، زیرا که کاملا کمیابند. تمامی این‌ها از نظر شیمیایی نسبتا غیر فعال بوده به این معنی که نمی‌سوزانند و تحت شرایطی طبیعی هیچ ترکیب شیمیایی را تشکیل نمی‌دهند.

منبع اصلی این گاز‌ها هوای معمولی است «بجز هلیم که از گاز طبیعی بدست می‌آید ». گاز‌ها در هوا با یکدیگر و با اکسیژن، نیتروژن و دی اکسید کربن و سایر مواد ترکیب می‌شوند. برای رسیدن به گاز‌های بی‌اثر، هوا به عناصر تشکیل دهنده‌اش تجزیه شده و گاز‌ها هر کدام در یک زمان برداشته می‌شوند. این عمل بوسیله سرد کردن هوا تا درجه حرارت خیلی کم انجام می‌شود، بطوریکه به مایع تبدیل شود. هوای مایع با لوله بداخل برج‌هایی رفته و گرم می‌شود. وقتی هر گاز به نقطه جوش خودش می‌رسد، جوشیده و از هوای مایع بصورت گاز خارج می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.