مفرغ چیست و چه تاریخچه‌ای دارد؟

0

مفرغ آلیاژی است از فلزات، که اساس آن قلع است و معمولا با سرب به تعداد ۴ یا ۶ قسمت قلع در برابر یک قسمت سرب ترکیب می‌شود.

مفرغ هزاران سال است ساخته شده، هر چند دقیق بودن آن سخت است. گفته می‌شود چینی‌ها، مصریان و یونانیان قدیم آنرا می‌شناختند و همچنین رومی‌های قدیم آنرا می‌ساختند.

مفرغ معمولا در ارتباط با انگلستان می‌باشد و دلیلی برای آن وجود دارد. در کورن وال» معادنی از قلع خالص وجود دارد و بنابراین در روزگاران قدیم، انگلستان مفرغ را می‌ساخت و قلع «کورن وال» برای ساختن مفرغ در سایر نقاط اروپا بکار می‌رفت.

مفرغ برای سه منظور اساسی استفاده شده است: برای ظروف کلیسا، وسایل خانگی و کار‌های اجتماعی. پیاله‌هایی از مفرغ در کلیسا در انگلستان، از قرون وسطی استفاده می‌شده است. در انگلیس مفرغ برای استفاده در بشقاب‌ها و فنجان‌ها بسیار رایج شد ولی افراد ثروتمند‌تر نقره را ترجیح می‌دادند و بنابراین طبقات متوسط از مفرغ به جای نقره استفاده می‌کردند.

در فرانسه استفاده از مفرغ برای ظروف آشامیدنی، بشقاب، نمکدان و دیگ‌های غذا به قرن ۱۴ باز می‌گردد. آلمان در قرن ۱۴ کارخانه مفرغ را برپا ساخت و تقریبا در همان زمان بلژیک، هلند، سوئیس، روسیه و کشور‌های اسکاندنیاوی ساختن مفرغ را شروع کردند. در ایالات متحده مفرغ در اوایل دوران تشکیل مستعمره، در خانه‌ها استفاده می‌شد. تعدادی از آن به قرن ۱۷ باز می‌گ ردد، ولی دوران بزرگ تولید بین سال‌های ۱۷۵۰ و ۱۸۵۰ بود. مفرغ برای هر نوع ظرفی که ساخته می‌شد بکار می‌رفت.

مفرغ همچنین در چین، کره و ژاپن بیش از هزاران سال پیش ساخته می‌شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.