چرا در داخل زمین درجه حرارت زیاد است؟

0

در قسمت بیرونی کره زمین پوسته‌ای از سنگ قرار گرفته که ضخامتش در حدود ۱۰ تا ۳۰ میل است. وقتی که در این پوسته بطرف پائین پیش برویم، متوجه می‌شویم که هر چه پائین‌تر برویم درجه حرارت بالاتر می‌رود.

در مقابل هر ۱۳۰ پا، که پائین می‌رویم حرارت یک درجه بیشتر می‌شود. بطوریکه در فاصله دو میلی پائین‌تر از سطح کره زمین درجه حرارت آنقدر زیاد است که آبرا می‌جوشاند. اگر ممکن بود که تا فاصله ۳۰ میلی زمین حفر شود، درجه حرارت به ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد میر سید. این درجه حرارت برای ذوب کردن حتی یک سنگ کافی است. دانشمندان عقیده دارند که در مرکز کره زمین درجه حرارت باید در حدود ۵۵۰۰ درجه سانتیگراد باشد.

پوسته زمین دارای دو لایه می‌باشد: لایه بیرونی که تشکیل قاره‌ها را می‌دهد و از گرانیت ترکیب شده است، در زیر لایه گرانیت لایه‌ای ضخیم قرار گرفته که از سنگ سخت و سیاهرنگی بنام بازالت تشکیل گردیده است. این لایه هم قاره‌ها را نگاهداری کرده و حوضه هائی که اقیانوس‌ها را در بر می‌گیرند، تشکیل می‌دهد. عقیده بر این است که در مرکز زمین گوی عظیمی از آهن مذاب وجود دارد که قطر آن تقریبا ۴۰۰۰ میل می‌باشد.

چگونه مرکز زمین باین صورت در آمده است؟ طبق بیشتر فرضیه‌های علمی، کره زمین و خورشید در زمانی بسیار دور از بعضی جهات با هم مرتبط بوده‌اند. اغلب دانشمندان عقیده دارند که کره زمین زمانی داغ و پرحرارت بوده و چون تو د‌های چرخنده از گاز، مایع یا جامد، گردش منظم خود را بدور خورشید آغاز کرده است. با گذشت سالیان دراز، زمین کم کم سرد گردیده و توده عظیم آن کوچکتر شده است. بعلاوه در اثر این گردش، بسرور زمان بصورت یک توپ در آمده و بوسیله قوه جاذبه خورشید در مسیر خود بگر دش ادامه داده است.

وقتیکه کره زمین سرد شده، پوسته سختی بر روی سطح آن بوجود آمده است. هیچکس نمی‌داند که چه مدت طول کشیده تا اینکه این پوسته تشکیل گردیده است، ولی در زیر این پوسته، مرکز پر حرارت و سوزان کره زمین باقی مانده که هنوز هم در آنجا پا برجا است.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.