این دستگاه می‌تواند به پزشکان بگوید چقدر هوشیار هستید

کمک به افراد آسیب‌دیده مغزی و در کما برای فهم سطح هوشیاری پنهان مغز

0

شما چقدر هوشیار هستید؟ به نظر یک سوال غیر قابل پاسخ باشد.

تحقیقات جدید دانشگاه کمبریج ادعا می‌کند می‌توانند سطح هوشیاری شما را به طور دقیقی بسنجند.

این تکنیک توسط یک دانشمند مغز و اعصاب به نام Srivas Chennu توسعه داده شده است. او با ترکیب نوارهای مغزی (EEGs) کلاسیک با گراف‌های تئوری به فرمول‌های ریاضی رسیده است که هوشیاری افراد را مشخص می‌کنند.

برای این کار از دو ابزار ساده استفاده می‌شود. نخست، یک کلاه‌پوش شامل الکترودها و دوم یک جعبه‌ای که فعالیت‌های الکتریکی مغز را اندازه‌گیری می‌کند.

این دانشمند می‌گوید با این تجهیزات می‌تواند «امضای» مغز افراد را اندازه‌گیری کند که نشان‌دهنده فعالیت‌های نورون و شبکه‌های عصبی است.

«چنو» می‌گوید هوشیاری چیزی فراتر از این است که به سادگی به بیداری ربط دهیم. هوشیاری از «توجه کردن» و «تجربه کردن» تشکیل شده است. وقتی فردی هوشیار است، مجموعه‌ای از الگوهای عصبی هماهنگ شده در سراسر مغز وجود دارد که می‌توان با دستگاه EEG و نرم‌افزار به طور کمی اندازه‌گیری کرد.

کمک به افراد آسیب‌دیده مغزی

این فناوری قابل حمل است و این دانشمند امیدوار است بتوان از آن در کنار هر تخت بیمارستانی و بیماری استفاده کرد. پزشکانی که نیاز به بررسی هوشیاری بیماران در ضربه مغزی، سکته و جراحت‌ها دارند؛ می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند. همین‌طور، از این فناوری می‌توان برای مراقبت بهتر از بیماران یا حتی ارائه یک بینش برای کمک به هوشیار کردن بیمار پس از مدت طولانی بی‌هوشی استفاده کرد.

برخی از بیماران در ظاهر بی‌هوش هستند ولی در بخش پنهانی مغز هنوز هوشیار بوده و با افرادی که کاملا سطح هوشیاری صفر دارند؛ متفاوت هستند.

در آزمایش‌های انجام شده توسط آقای «چنو» روی دو فرد، یکی از آن‌ها سطح هوشیاری بالایی از خود نشان داده و بالای سر او یک ابری رنگارنگ و درهم شکل می‌گیرد. فرد دیگر که سطح هوشیاری پایینی دارد؛ چنین ویژگی نداشته است. فرد اول سرانجام از خواب و بی‌هوشی خارج می‌شود ولی فرد دوم هرگز این اتفاق نمی‌افتد.

چنو و تیم او می‌خواهند یک دوره آزمایشی طولانی‌مدت سه ساله را پشت سر بگذارند و این دستگاه را روی بیش از ۵۰ بیمار دارای آسیب مغزی آزمایش و ارزیابی کنند.

چنو در بیانیه‌ای می‌گوید: «پیشرفت‌های پزشکی به این معنی است که ما در حال شناسایی انواع زیرمجموعه‌های آسیب‌‌های مغزی و تفاوت‌های جزئی آن‌ها هستیم تا به سوی درمان هدفمندتر برای بیماران خاص برویم. پرسشی که برای ما هیچان‌انگیز است اینکه این بیماران چه سطحی از هوشیاری را دارند. اندازه‌گیری سطح هوشیاری و فعالیت شبکه‌های عصبی از نظر بالینی هم اطلاعات مفیدی برایمان فراهم می‌کند تا به درمان بهتر و پیشرفت‌های درمانی کمک‌کننده باشند. این فارغ از بحث نشان دادن سطح هوشیاری پنهانی این بیماران است.»

منبع wired
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.