ناشر فرانسوی از مردم درخواست کرد که فعلا دیگر آثار خود را برای بررسی و چاپ ارسال نکنند

0

یک ناشر مشهور فرانسوی به نام Gallimard که کتاب‌های معروفی مانند آثار مارسل پروست و البر کامو را چاپ می‌کنند در توییتی درخواست کرده است که فعلا مردم آثار خود را بررسی و چاپ برایش نفرستند. مواظب خودشان باشند و اوقات مطالعه خوبی را برای آنها آرزو کرده.

داستان از این قرار است که به دنبال شیوع بیماری کرونا و چند نوبت قرنطینه عمومی، برخی از مردم که وقت فراغت و خلوت بیشتری پیدا کردند، تصمیم گرفتند که روی ایده‌های قبلی خود کار کنند، ویرایش و بازنویسی و نهایی‌شان کنند و برای ناشرها بفرستند.

درست به همین خاطر است که تعداد آثار دریافتی ناشرها، رشد پیدا کرده. Gallimard مدتی است که پیش از این هر روز ۳۰ اثر دیافت می‌کرد، این روزها به صورت معمول ۵۰ اثر دریافت می‌کند.

جالب است که در فوریه سال ۲۰۲۱ دولت فرانسه، کتابفروشی‌ها را جزو صنف ضروری در روزهای قرنطینه قرار داد. یعنی آنها همپای فروشگاه‌های مایحتاج روزانه، از نظر دولت فرانسه باید همواره باز بمانند.

ولی به هر حال شرایط کرونا باعث تغییر برنامه ناشران شده است، طوری که بسیاری از آنها چاپ کتاب‌ها را به تاخیر انداخته‌اند و فعلا هم که تقویم چاپ سال ۲۰۲۱‌شان پر شده است.

در این میان هم برخی‌ از نویسندگان ترجیح داده‌اند که خودشان اثارشان را منتشر کنند و منتظر پذیرش ناشران نمانند. یکی از شرکت‌هایی که در این زمینه به نویسندگان کمک می‌کند Librinova نام دارد. این شرکت در سال ۲۰۲۰، حدود ۴۰ درصد آثار بیشتری دریافت کرد و در ماه آوریل هم میزان دریافت سفارشش ۹۰ درصد نسبت به پی، بیشتر شده است.

نکته باورنکردنی که در پی نظرسنجی Harris Interactive روشن شده این است که متعاقب اولین دوره قرنطینه در فرانسه، ۵ میلیون نفر از شهروندان فرانسوی، یک پروژه نوشتن را شروع کردند!

چنین چیزی متناسب با وضعیت جامعه فرانسه است، جامعه‌ای که به کتابخوان بودن شهرت دارد. آمار نشان می‌دهد که ۸۰ درصد فرانسوی‌ها در سال ۲۰۲۰ دست‌کم یک کتاب خوانده‌اند. تازه این آمار نسبت به قبل به خاطر شرایط کرونا و بسته بودن کتابخانه‌های عمومی و نیز شرایط دورکاری که زمان کار و فراغت مردم را با هم آمیخته است، کاهش یافته است.

در ضمن به تازگی سلیقه عمومی کتابخوانی فرانسوی‌ها هم تغییر پیدا کرده و آنها به آثار غیرتخیلی و نوشته‌های روزنامه‌ای بیشتر از رمان‌ها روی خوش نشان می‌دهند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.