اولین «درون» زیردریایی بی‌سیم جهان با ارتباطات نوری ساخته شد

درون ExRay در محیط زیر آب شفاف و کاملا تاریک می‌توانند داده‌ها را از طریق نور به سطح زمین بفرستد

0

با وجود پیشرفت‌های زیادی که در فناوری وسایل نقلیه زیرآبی با اتصالات از راه دور (ROVs) انجام گرفته است؛ هنوز آن‌ها از طریق کابل‌های ارتباطی با سطح زمین در تماس هستند. اما درون ExRay از این رویه پیروی نمی‌کند و به جای کابل از نور برای برقراری ارتباط استفاده می‌کند.

چون امواج رادیویی در آب خوب عمل نمی‌کنند و قابلیت انتقال ندارند؛ دستگاه‌های ROV کنونی از طریق یک کابل بلند فرمان‌ها را از سطح زمین دریافت می‌کنند. در ماموریت‌های زیرآب، به یک اپراتور در سطح زمین وصل شده و از این روش برای ارسال و دریافت اطلاعات، انتقال عکس و ویدئو یا مشاهده آنلاین تصاویر استفاده می‌شود. در بسیاری از موارد، تامین برق دستگاه ROV از طریق همین کابل صورت می‌گیرد. اگرچه، برخی از مدل‌ها به باتری هم مجهز هستند و می‌توانند خودشان را تغذیه کنند.

استفاده از کابل‌ها با مشکلاتی همراه است. به هر حال، چند ده متر کابل متصل به ROV از نظر حمل و نقل، جمع شدن، تجهیزات مدیریت آن و دیگر مسایل دردسرآفرین است. افزون بر این، کابل‌ها در زیرآب می‌توانند به سنگ‌ها، اشیا و اجسام مختلف گیر کرده و باعث قطعی ارتباط اپراتور با ROV شوند. به طور کلی، کابل‌ها یک روشی ارتباطی مطمئن و کارآمد برای ارتباط با درون‌های زیردریایی نیستند.

این‌ها بهترین دلیل برای ساخت و حضور درون ExRay هستند. درونی که می‌توان آن را «اولین درون زیرآبی بی‌سیم جهان» نام گذاشت. این درون توسط استارتاپ سوئیسی Hydromea ساخته شده است.

مشخصات درون ExRay

نمونه اولیه این درون ساخته شده و در شرکت Hydromea تست‌های خود را می‌گذراند. درون ExRay از سیستم ارتباطی زیرآبی Luma بهره می‌برد که در خود شرکت سازنده درون در دسترس است. این سیستم سعی می‌کند داده‌های باینری را از طریق پالس‌های سریع نوری در زیرآب منتقل کند.

دقیق‌تر بخواهیم بگوییم؛ سیستم Luma نورهای LED آبی ۴۷۰ نانومتری را میان دو مودم نوری عقب و جلو می‌کند؛ یکی از این مودم‌ها در سطح زمین و دیگری در ROV است. داده‌ها با سرعت ۱۰ مگابیت بر ثانیه جابه‌جا می‌شوند تا بدون کوچک‌ترین تاخیری بتواند فیلم‌های HD ضبط شده با دوربین ExRay را به صورت آنلاین و بی‌درنگ منتقل کرد.

فعلا، برخی محدودیت‌ها وجود دارد. مثلا، در حال حاضر محدوده ارتباطی این درون ۵۰ متر (۱۶۴ فوت) و در یک آب کاملا صاف و تمیز و تاریک است. با افزایش میزان نور محیط آب یا ازدیاد کدری آب، این محدوده کاهش پیدا می‌کند.

شرکت Hydromea در نظر دارد با توسعه فناوری‌های درون ExRay و Luma به برد حداقل ۱۰۰ متر (۳۲۸ فوت) برسد. علاوه بر این، ساخت این درون بیشتر با هدف استفاده در فضاهای بسته مانند بازرسی از مخازن بالادستی کشتی بوده و برای بردهای طولانی مانند اکتشاف در اعماق اقیانوس‌ها و دریاها نیست.

درون ExRay ۷۰ سانتی‌متر طول و ۷ کیلوگرم وزن دارد. در مجموع دارای ۷ پره است که چهار پره عمودی و سه پره افقی هستند و به آن آزادی ۶ درجه می‌بخشند. دوربین HD نصب شده روی این درون قابلیت زوم داشته و برای افزایش کیفیت، از نورافکن‌های LED دوگانه و باتری با مدت زمان شارژ ۶ الی ۸ ساعت بهره می‌برد.

هنوز این درون برای تولید انبوه و تجاری آماده نشده است؛ بنابراین قیمت یا زمان عرضه آن در دسترس نیست. گفته می‌شود شاید در اواخر امسال میلادی درون ExRay تجاری‌سازی و به بازار عرضه شود.


منبع newatlas
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.