نقشه جامع اینترنت: این طراح سه هزار سایت را به مانند کشورهایی روی یک نقشه دنیا تصور کرده است!

1

هنرمند و گرافیست آماتوری به نام مارتین وارگیک، هفت سال پیش کار جالبی کرد. او به این فکر افتاد که به جای دیدن اینترنت به صورت صفر و یک یا به صورت سرورهای عظیم، تصوری از دنیای اینترنت به مانند یک جهان فیزیکی به دست بدهد.

او در سال ۲۰۱۴ در سایتش، نخستین نقشه اینترنت را منتشر کرد که در آن سایت‌های بزرگ و معتبر اینترنت، هر یک متناسب با بازدید و اعتبارشان به مانند یک کشور تصور شده بودند.

در آن زمان او در اسلواکی یک دانشجو بود. الهام‌بخش او نقشه‌ای به سبک کامیک از جوامع آانلاین بود که رندال مونرو در سال ۲۰۰۷ کشیده بود و در سایت منتشر کرده بود.

در بالا این نقشه قدیمی را می‌بینید. این نقشه می‌تواند برای ما بسیار خاطره‌انگیز باشد، چون سرویس‌ها و سایت‌هایی که در این نقشه قدیمی تصور شده‌اند، حالا بسیار دستخوش دگرگونی شده‌اند. این نقشه قدیمی شبیه نقشه امپراتوری‌های باستانی می‌ماند که مقایسه‌اش با مرزهای کشورهای کنونی، همه را شگفت‌زده می‌کند.

بله! آقای وارگیک این نقشه قدیمی را دید و سال ۲۰۱۴ نخستین نقشه اینترنت را کشید و بعد در سال ۲۰۱۵ همه به‌روزش کرد.

اما از ان زمان تا همین حالا دیگر نقشه را به‌روز نکرد.

حالا که او مهارت‌های هنری و تکنیکی‌اش را خیلی بهتر کرده بود، سعی کرده که نقشه جامع‌تری درست کند. پس هزار ساعت تمام وقت گذاشت تا پژوهش بیشتری کند و نقشه دقیق‌تری درست کند.

نقشه قدیی او تنها ۲۰۰ سایت را پوشش می‌داد، اما در نقشه جدید می‌شود سه هزار سایت را دید. حالا حتی این کشورهای اینترنتی بر اساس موضوع، دسته‌بندی شده‌اند و در کنار هم قرار گرفته‌اند.

او برای نشان دادن وسعت هر سرزمین از اطلاعات ترافیک متوسط سات‌ها بر اساس اطلاعات الکسا بین ژانویه ۲۰۲۰ تا ژانویه ۲۰۲۱ استفاده کرد.

رنگ هر کشور اینترنتی، همان رنگ غالب برند هر سایت است. حتی در نقشه نام رئیس و مؤسس هر سایت و سرویس را می‌شود دید. شهرها هم در واقع همان سرویس‌ها و ویژگی‌های برجسته هر سایت و سرویس هستند.

مثلا در کشور فیس بوک می‌بینیم که وادی دوستان، یا سرزمین مسخرگی سایبری اینترنتی و سرزمین افراد محتاج توجه گنجانده شده است. یا در نقشه کشور اینستاگرام می‌بینیم که قله کاردشیان‌ها قرار داده شده.

در نقشه حتی سایت‌های خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های معتبر مانند نیویورک تامیز، وال استریت ژورنال، Vox، بی بی سی، CNN و فاکس هم گنجانده شده است.

 
1 نظر
  1. شهاب‌الدین می گوید

    چه کار جالبی بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.