ای کاش ایلان ماسک اجازه می‌داد این موتورسیکلت الکتریکی مفهومی تسلا ساخته شود

تسلا قصدی برای ساخت موتورسیکلت ندارد ولی می‌تواند بهترین مدلش را بسازد

0

یک طراح، تصاویری از موتورسیکلت الکتریکی مفهومی تسلا را جمع‌آوری و منتشر کرده است. با دیدن این موتورسیکلت، آرزو می‌کنید تسلا وارد بازار موتورسیکلت شود ولی ایلان ماسک هرگز این اجازه را نمی‌دهد.

در سال ۲۰۱۸، یکی از سهامداران تسلا از ایلان ماسک پرسید آیا این خودروسازی برنامه‌ای برای ساخت موتورسیکلت‌های برقی دارد و مدیرعامل تسلا پاسخ داد:

«در حقیقت، من از کودکی موتورسواری کردم. من در ۸ سالگی یا همین حوالی دوچرخه داشتم. پس از آن یک دوچرخه جاده‌ای داشتم تا اینکه در ۱۷ سالگی توسط یک کامیون تقریبا تا مرز مردن رفتم. بنابراین ما قصد نداریم موتورسیکلت بسازیم.»

این اظهارنظر ایلان ماسک، تمام امیدها به تسلا برای ساخت موتورسیکلت الکتریکی، نظیر برندهایی مانند هوندا یا بی‌ام‌و را از بین برد. شاید بسیاری از مشتریان تسلا آرزو می‌کردند روزی هم خودرو و هم موتورسیکلت تسلا را با هم داشته باشند ولی این روها حداقل فعلا تعبیر نمی‌شود.

تسلا مدل M

طراحی معروف «جیمز گاولی»، مفهوم بسیار جالبی برای یک موتورسیکلت الکتریکی به نام Tesla Model M ارائه کرده است. او سعی کرده از مهارت‌های خود نهایت استفاده را ببرد و یک موتورسیکلت با فلسفه و سخت‌گیری‌های تسلا بسازد. نتیجه بسیار چشم‌گیر است:

علاوه بر طراحی ظاهری خوب تسلا مدل M، همان‌طور که خوب می‌دانیم این خودروساز روی رابط کاربری نیز حساس است و درخشان ظاهر می‌شود. بنابراین آقای گاولی یک رابط کاربری تسلا درون اتومبیلی مفهومی برای این موتورسیکلت برقی طراحی کرده است:

گاولی می‌گوید: «تسلا مدل M یک موتورسیکلت ممتاز است. گوهر و ویژگی اصلی این موتور یک صفحه‌نمایش لمسی در بخش بالایی موتور است که دو حالت روز و شب برای بهتر دیده شدن دارد و باعث حواس‌پرتی نمی‌شود. این رابط کاربری محتوای غنی در اختیار راننده قرار می‌دهد و قابلیت اتصال به تلفن همراه را دارد تا بتوان به راحتی مقصد را یافت، آهنگ مورد علاقه را گوش کرد و دنبال یک رستوران خوب گشت.»

بدیهی است این طراحی مبتنی بر رابط‌های کاربری قدیمی‌تر تسلا است ولی کاملا قابل تصور است اگر قرار بود این موتورسیکلت ساخته شود؛ تسلا چه خلاقیت‌ها و نوآوری‌هایی به خرج می‌داد.

تسلا موتورسیکلت بسازد یا خیر؟

ایلان ماسک در پاسخ به درخواست ساخت موتورسیکلت، به یک حادثه بد در دوران کودکی اشاره می‌کند. تقریبا برای همه مردم این پاسخ عجیب و غیرقابل‌قبول است ولی دلایل محکم و بزرگی در پشت پرده وجود دارد که ثابت می‌کنند تسلا نباید وارد صنعت موتورسیکلت‌های برقی شود. شاید ایلان ماسک با تعریف یک خاطره، خواسته این دلایل فاش نشوند.

تسلا نمی‌خواهد درگیر یک صنعت کاملا متفاوت با خودروهای چهار چرخ شود و تمرکز خود را از روی یک بازار بردارد وگرنه تسلا هم قدرت مهندسی و هم خلاقیت طراحی ساخت یک موتورسیکلت الکتریکی خوب را دارد و حتی می‌توان ادعا کرد می‌تواند بهترین موتورسیکلت برقی آینده‌نگرانه دنیا را بسازد. این پتانسیل در شرکت تسلا وجود دارد و شاید یک روزی خروجی داشته باشد.

منبع electrek
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.