این موتورسیکلت الکتریکی تماما با چاپ سه بعدی ساخته شده و مجهز به فناوری‌های پیشرفته‌ای در رانندگی است

2

موتورسیکلت الکتریکی NERA توسط شرکت BigRep و با فناوری چاپ سه بعدی ساخته شده است.

چاپگرهای سه بعدی ۱۵ قطعه این موتورسیکلت را چاپ کردند و پس از سرهم‌بندی و کمی شارژ، واقعا آماده حرکت و گاز دادن در خیابان‌های شهر است.

یعنی تمام قطعات این موتور به جز موتور با چاپگر سه بعدی تولید شدند. از لاستیک‌ها و رینگ‌ها بگیرید تا صندلی و قاب و فرمان و محورها!

این قطعات روی یک موتور الکتریکی سوار شدند و باتری موتور در خود بدنه تعبیه شده است. NERA برای فروش نیست و به طور عمده تولید نمی‌شود بلکه فقط یک نمونه از نمایش قدرت شرکت آلمانی BigRep در حوزه ساخت محصولات با چاپگرهای سه بعدی است. اندازه این موتور ۱۹۰ در ۹۰ در ۵۵ سانتی‌متر است.

به فکر کلاه ایمنی چاپ سه بعدی باشید

در فرآیند ساخت این موتورسیکلت هم از فناوری‌های مختلفی استفاده شده است. مثلا، لاستیک‌ها در برابر ضربه‌های جاده انعطاف‌پذیر هستند و چون از سیستم باد در آن‌ها استفاده نشده است؛ نیازی به بالانس و تنظیمات لاستیک‌های بادی ندارند.

همین‌طور، این موتور به سنسورهای پیشرفته‌ای مجهز شده است که می‌توانند برخی پیام‌ها و هشدارها را به راننده بدهند. معمولا، موتورهای چاپ سه بعدی از فناوری‌های اولیه‌ای رنج می‌برند که آن‌ها را غیرکاربردی و غیرایمنی برای استفاده توسط عموم می‌کند.

اما شرکت BigRep با کمک چندین طراح معروف و استفاده از چاپگرهایی فوق پیشرفته به همراه چندین فناوری اختصاصی خود موتوری ساخته که کاملا برای حرکت در خیابان‌ها قابل استفاده است.

NERA تنها موتورسیکلتی نیست که با فناوری چاپ سه بعدی ساخته شده است. در حال حاضر، موتورسیکلت‌هایی با این فناوری به مرحله تولید انبوه و فروش در بازار رسیده‌اند ولی نکته مهم درباره NERA این است که تماما از قطعات چاپ سه بعدی تشکیل شده و اولین موتورسیکلت الکتریکی تمام چاپ سه بعدی است.

احتمالا در آینده، شرکت‌های دیگری هم یافت شوند که موتورسیکلت‌های الکتریکی تمام چاپ سه بعدی ساخته و روانه بازار کنند. اگر عاشق این وسایل هستید؛ بهتر است یک کلاه ایمنی با چاپ سه بعدی برای خودتان بسازید و بعد مهیای موتورسواری شوید.

منبع

   
2 نظرات
  1. عمران می گوید

    این نوع چاپ این روز ها بسیار رونق پیدا کرده و دقیقا در بسیاری از موارد کاربرد دارد.حتی ماربردش به بتن در داخل رشتهی عمران کهم کشیده شده است

  2. حمید می گوید

    عوض ما هم گاز بده 🙁

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.