آزمایش تری گلیسرید یا TG، چه چیزی را نشان می‌دهد و چگونه تفسیر می‌شود؟

0

نام آزمایش:

Tirglycerides

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

جهت ارزیابی وجود خطر بیماری‌های قلبی و جهت پیگیری و پایش درمان بیماران دارای‌تری گلیسرید بالا درخواست می‌شود. این آزمایش قسمتی از برنامه چکاپ سلامت می‌باشد.

نمونه مورد نیاز: نمونه خون وریدی

آمادگی قبل از انجام آزمایش: جهت انجام این آزمایش نیاز است که ۱۴ تا ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش ناشتایی رعایت شود و طی ساعات ناشتایی فقط نوشیدن آب مجاز می‌باشد.

تری گلیسیرید‌ها شکلی از چربی هستند و منبع اصلی انرژی بدن می‌باشند. بیشتر‌تری گلسیرید در بافت چربی ذخیره می‌شود، قسمتی از آن وارد جریان خون می‌شود تا انرژی مورد احتیاج ماهیچه‌ها را فراهم کند. بعد از خوردن غذا سطح‌تری گلیسیرید خون بالا می‌رود و در صورتی که بدن احتیاجی به مصرف کردن این مازاد‌تری گلسیرید به عنوان انرژی نداشته باشد آن را تبدیل به چربی می‌نماید و ذخیره می‌کند.

بیشتر‌تری گلسیرید در خون به وسیله لیپوپروتئین‌هایی حمل می‌شوند که لیپوپروتئین با چگالی خیلی پایین (VLDL) نامیده می‌شود. غلظت بالای‌تری گلسیرید در خون باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود.

عوامل زیادی در بالا رفتن سطح‌تری گلسیرید خون مؤثر هستند مانند کم تحرکی، مصرف سیگار، اضافه وزن، مصرف الکل، دیابت و بیماری‌های کلیوی. وقتی میزان‌تری گلیسیرید خیلی بالا می‌رود خطر پانکراتیت نیز وجود خواهد داشت و به همین علت درمان آن باید به سرعت آغاز شود. نتایج آزمایش‌تری گلیسیرید در یک فرد طی روز‌های متوالی می‌تواند متفاوت باشد این امر به علت تأثیر شرایط مختلف روی آزمایش‌تری گلسیرید می‌باشد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.