آزمایش TIBC چیست و تفسیر و دلیل درخواست آن کدام است؟

0

نام آزمایش:

Total Iron Binding Capacity

نام‌های دیگر آزمایش با نام‌های اختصاری:

TIBC

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

جهت بررسی توانایی بدن در انتقال آهن درون خون، جهت بررسی وجود کم خونی و جهت تأیید علت التهاب بعضی از اندام‌ها و وجود علائمی از بیماری‌های مختلف این آزمایش در خواست می‌شود.

نمونه مورد نیاز: نمونه خون وریدی

آمادگی قبل از انجام آزمایش: معمولا نیاز است که ۱۰ تا ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش، شرایط ناشتایی را رعایت نمایید.

آهن در خون به وسیله پیوند شدن با پروتئینی به نام ترانسفرین در سرتاسر بدن انتقال می‌یابد. میزان ترانسفرین موجودی که آماده پیوند شدن با آهن و انتقال آن می‌باشد را TIBC (ظرفیت نهایی پیوند شدن آهن) گویند.

در حالت طبیعی آهن مورد نیاز از رژیم غذایی جذب می‌شود و توسط ترانسفرین که به وسیله کبد ساخته می‌شود به کل بدن انتقال می‌یابد. ۷۰ درصد آهن بدن برای ساخته شدن هموگلوبین موجود در گلبول قرمز به درون مغز استخوان انتقال می‌یابد و مابقی به صورت Ferritin و Hemosiderin درون بافت‌ها ذخیره می‌شود.

میزان ترانسفرین خون به عملکرد کبد، رژیم غذایی و میزان جذب مواد از طریق دستگاه گوارش بستگی دارد. این آزمایش معمولا با آزمایش آهن (Iron) در خواست می‌شود. در کم خونی فقر آهن میزان آهن خون پایین می‌آید و میزان TIBC بالا می‌رود.

در صورتی که فرد در رژیم غذایی‌اش میزان پروتئین مناسب مصرف نکند یا مبتلا به بیماری‌های کلیوی یا کبدی باشد، تولید ترانسفرین در بدن او مختل می‌شود.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.