اقیانوس شناسی چیست؟

0

اقیانوس شناسی علمی است که به مطالعه چگونگی تشکیل اقیانوس‌ها و تغییراتی که در آن‌ها رخ داده است می‌پردازد. البته این موضوعات، تنها بخش ناچیزی از این علم می‌باشد.

ابتدا از خط ساحلی شروع می‌کنیم، کرانه دریا، خط مرزی بین خشکی و دریا در اثر جزر و مدها، طوفان‌ها، پیشروی های هر روز دریا به ساحل و بالا و پائین رفتن خشکی، پیوسته در حال تغییر است. درجه حرارت و مقدار نمک اقیانوس‌ها مورد مطالعه می‌باشد. بشر هنوز نتوانسته دلیل قانع کننده‌ای برای اینکه چرا آب اقیانوس‌ها شور است بیابد.

در مورد جزر و مدها چطور؟ این پدیده، حرکت منظم آبهاست که به دلیل کشش با جاذبه ماه و خورشید است. این موضوعات دائما توسط اقیانوس شناسان بررسی می‌شود.

موضوع دیگر، جریان‌های آبی است. جریان‌های اقیانوسی شبیه رودخانه‌هایی هستند که در داخل اقیانوس جریان دارند. آن‌ها گرمتر یا سردتر از آب‌هایی هستند که از میان آن‌ها عبور می‌کنند. از آنجائی که این موضوعات برای بشر بسیار حائز اهمیت هستند، همواره مورد مطالعه می‌باشند. همان‌طور که می‌دانیم، گونه های بی‌شماری از گیاهان و جانوران وجود دارند که در اقیانوس‌ها بسر می‌برند. اقیانوس شناسان وقت زیادی را نیز صرف مطالعه این موضوع می‌کنند. عمق اقیانوس در جاهای مختلف چقدر است؟ این موضوع نیز برای بشر مهم بوده و بیشتر دانشمندان علاقمند به دانستن این مطلب می‌باشند. و حتی مطالعه کف اقیانوس نیز برای بشر جالب است. می‌دانیم که لایه ای از گل نرم و لجن، کف اقیانوس را در عمق ۳۶۵۷ پوشانده است که از اسکلت‌های آهکی جانوران کوچک دریایی به وجود آمده‌اند.

جانوران و گیاهان موجود در کف اقیانوس را باید به‌وسیله لایروبی کردن گل کف دریا، مورد مطالعه قرار گیرند. در واقع اقیانوس شامل موضوعاتی است که انسان علاقمند است که از آن‌ها مطلع شود و اقیانوس شناسان اطلاعات و دانش ما را در مورد قسمت‌ها و همه چیزهای آن گسترش می‌دهند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.