رمان جنگ ابدی، نوشته جو هالدمن، معرفی و نقد و بررسی

0

کتاب جنگ ابدی، رمانی ضدجنگ در ژانر علمی۔ تخیلی است که برای اولین بار در سال ۱۹۷۴ به چاپ رسید و زمستان سال گذشته به کوشش نشر تندیس وارد بازار کتاب ایران شد.

کتاب جنگ ابدی در زمان انتشار به دلیل مفاهیم ضدجنگ، انتقادات زیادی را از سوی دولت‌ها برانگیخت. جنگ ابدی، دومین و مشهورترین نوشته‌ی جو هالدمن است که موفق به کسب جوایز معتبر ادبی همچون نبیولا (۱۹۷۵)، هوگو (۱۹۷۶) و لوکوس (۱۹۷۶) شده است و به عنوان یکی از برترین آثار تاریخ ژانر علمی-تخیلی از آن یاد می‌شود.

داستان از زبان یک فیزیکدان نخبه صلح طلب به نام ویلیام ماندلا روایت می‌شود و شامل چهار بخش است. ماندلا که به اجبار و برای گذراندن دوره دوساله‌ی خدمت اجباری سربازی به جنگ اعزام شده است، پس از گذراندن دوره‌های سخت آموزشی برای نبرد با دشمنان فضایی یعنی ثوری‌ها (متأسفانه در برخی منابع همچون ویکیپدیای فارسی به اشتباه به آن‌ها «تائوران» اطلاق شده است اما چنانچه آقای فرخی در پانوشت کتاب آورده‌اند چون اولین بار در صورت فلکی ثور دیده شده‌اند به نام ثوری‌ها مشهورند) به فضا اعزام می‌شود.

ماندلا به همراه همرزمانش به مقابله با ثوری‌ها می‌رود، اما این نبرد به دلیل نداشتن شناخت دقیق و کافی از دشمن و ناتوانی در برقراری ارتباط بین دو نژاد و همچنین گذر از کرمچاله‌ها و عبور از سرعت نور و چالش با قوانین نسبیتی به جنگی ابدی و بی‌پایان بدل می‌شود.

توصیف ماهرانه شرایط غیرمعمول آب وهوایی و گرانشی در سیارات دیگر و لباس‌های خاص و سلاح‌های جنگی و نظامی فوق پیشرفته و نحوه مواجه شدن و مقابله با ثوری‌ها توسط هالدمن داستان را به اثری فنی مبدل می‌سازد که زیرلایه‌های عمیق انسانی در آن نهفته است.

لباس رزم اولین و اصلی‌ترین سلاح جنگی برای سربازان به شمار می‌آید و به طرز هوشمندانه‌ای از فرد محافظت می‌کند. ماندلا در قسمتی از کتاب می‌گوید: «لباس به این صورت طراحی شده بود تا هر میزان ممکن از حجم بدن انسان را نجات دهد. اگر بخشی از یک دست یا پا را از دست می‌دادید یکی از شانزده تیغ لباس آن عضو را قطع می‌کرد… و سپس فرد مجروح با دارو‌های نشاط‌آور سیراب می‌شد….»

نکته‌ی قابل توجه و حائز اهمیت دیگر داستان اتفاقات و تغییرات بسیار بارزی است که در طی جنگ در فضا، روی زمین رخ داده است (دو سال خدمت ماندلا در فضا معادل دو دهه در زمین است. تغییراتی چون عوض شدن سبک زندگی، فقر، انحرافات جنسی، مشکلات اجتماعی و … که باعث می‌شود ماندلا برگشتن به فضا و ادامه‌ی رزم با ثوری‌ها را به ماندن در زمین ترجیح دهد. رمان جنگ ابدی یک اثر پیچیده و با مضامینی انسانی است که تأثیر جنگ بر جامعه و انسان‌ها را به چالش می‌کشد.

آثار مخربی که باعث خرد شدن روح و ذهن سربازان گشته و باعث می‌شود وقتی به خانه برمی گردند احساس یأس و غریبگی کنند و تحمل زمینی که زادگاه و محل آرامش آن‌ها بوده است برایشان سخت شود. زمینی که در اثر گذر زمان و جنگ‌ها دستخوش تغییرات عمیقی شده است. فرهنگ، گویش، تولید مثل و هنجار‌های جامعه‌ای که مانده به آن تعلق دارد تبدیل به عهد باستان شده و به جای آن تمدنی غریب به وجود آمده است. مفاهیم عمیق و فلسفی داستان در کنار قصه‌اش آن را جزء تاثیرگذارترین آثار این ژانر قرار می‌دهد، به نحوی که خواننده پس از عبور از سطح داستان کم کم وارد لایه‌های درونی می‌شود و می‌تواند وقایع را تصویرسازی و مجسم کند و با کاراکتر‌های داستان همراه شود.

در قسمت پایانی رمان، نامه ماریگی دوست، همرزم و معشوقه‌ی ماندلا که از ابتدای رزم با او بوده و طی مأموریتی از او جدا مانده است، او را برای ادامه‌ی زندگی به یک سیاره سرسبز به نام می‌دل فینگر (که یک تبعیدگاه برای افراد غیر عادی یعنی کسانی که گرایش به غیر همجنس دارند به حساب می‌آید ) دعوت می‌کند، رنگی عاشقانه به داستان می‌باشد و حسی سرشار از اشتیاق رسیدن و ر‌هایی از ناامیدی را تداعی می‌کند. شایان ذکر است که ترجمه این کتاب پس از چهار دهه تصادفی نبوده است.

جنگ ابدی به دلیل پیچیدگی مفاهیم علمی سرانجام توسط نوید فرخی به فارسی ترجمه شد. فرخی مروج علم و از پژوهشگران ژانر علمی تخیلی، در کنار ترجمه‌ای تخصصی و روان با توضیح مفاهیم در پاورقی‌ها باعث شده است که مسائل پیچیده و علمی برای خواننده قابل فهم باشد و تأثیر بسزایی در درک آن برای مخاطب فارسی زبان داشته است. جو هالدمن نویسنده کتاب نیز خود متخصص حوزه علم و از نظامیان جنگ ویتنام بود و علم و جنگ را به خوبی می‌شناخت. هالدمن دو کتاب دیگر را هم با مضامین مشابه نوشت که باید دید کتابسرای تندیس انتشار آن‌ها را نیز در دستور کار قرار داده است یا خیر.

نوشته آسیه مروی – روزنامه سازندگی


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

چیزهای کوچکی که مایه دلخوشی، سرگرمی یا تعجب یا تفریح می‌شوند – گالری عکس

دلخوشی‌ها در زندگی بسیارند. دلخوشی می‌تواند خانه بزرگ، ماشین لوکس، شغلی دلخواه، تماشای فیلم در آخر روز خسته‌کنندهt یک کتاب تازه، معاشرتی روح‌افزا باشد یا حتی چیزهایی کوچک‌تر مانند دیدن زمین یخ‌زده در اول صبح زمستان و شکسته شدن لایه نازک یخ…

آخرین «نمونه» مقاوم – هر یک از اینها، آخرین چیزهای سالم به جا مانده در طول تاریخ هستند

از برخی جنبه‌های تاریخی چیزهای قالب توجهی به جا مانده، مثلا هزاران سکه از یک دوره تاریخ یا ده‌ها زره یا شمشیر یا کتاب‌های پوستی فراوان. اما برخی چیزها هم آنقدر نادر از بلایایی طبیعی و فساد و آتش‌سوزی‌های در امان مانده‌اند که تبدیل به آخرین…

تصور کنید که در یک دنیای تخیلی، هری پاتر را استودیو جیبلی می‌ساخت

استودیو جیبلی یک استودیوی مشهور انیمیشن‌سازی ژاپنی است که به دلیل سبک هنری متمایز، داستان‌سرایی پر از تخیل و انیمیشن‌های هیجان‌انگیزش مشهور است. استودیو جیبلی که توسط هایائو میازاکی و ایسائو تاکاهاتا تأسیس شد، تعدادی از محبوب‌ترین فیلم‌های…

چگونه از نشخوار فکری یعنی زیاد فکر کردن به چیزی تنش‌زا، رهایی پیدا کنیم؟

بعضی‌ها درگیر یک نوع نشخوار فکری می‌شوند. مثلا خاطرات بد گذشته، از دوران کودکی یا رابطه بد با شریک زندگی سابقشان را مرتب ناخواسته به هر بهانه‌ای مرور می‌کنند یا در مورد یک کار جزئی که می‌دانند انجام دادنش سخت نیست و از عهده‌اش برمی‌آیند،…

اگر نسخه پنجابی سریال بریکینگ بد ساخته می‌شد!

بریکینگ بد یک سریال تلویزیونی درام تلویزیونی بسیار محبوب آمریکایی است که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ از شبکه AMC پخش می‌شد. این سریال توسط وینس گیلیگان ساخته شد و برایان کرانستون در نقش والتر وایت، معلم شیمی دبیرستانی که به سرطان ریه مبتلا است و…

برای جبران خطرات سلامتی ناشی از نشستن در طول روز وجود باید تحرک متناوب انجام بدهید. اما هر چند دقیقه…

برای کاهش اثرات مضر نشستن بر سلامتی، هر نیم ساعت یکبار 5 دقیقه پیاده روی سبک داشته باشید. این یافته کلیدی مطالعه جدیدی است که در مجله Medicine & Science in Sports & Exercise منتشر شده است.محققان نوشته‌اند:«ما از 11 فرد سالم…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.