نبوغ چیست؟ چگونه کسی نابغه می‌شود؟

0

گاهی در مدرسه درباره شخصی می‌شنویم که او را نابغه می‌خوانند و یا در روزنامه و مجلات می‌خوانیم که شخصی کاری استثنایی انجام داده و او را نابغه خوانده‌اند. نیز در در طول تاریخ به افرادی برمی‌خوریم آن‌ها را نابغه خوانده‌اند.

معنای دقیق نبوغ چیست و به چه کسی نابغه می‌گویند؟ این لغت در مورد افرادی به کار می‌رود که دارای هوش فوق‌العاده باشند. راه شناخت یک بابغه: از روی کارهایی است که به انجام رساند. نیز ممکن است نوابغی وجود داشته باشندکه هرگز کار فوق‌العاده‌ای انجام نداده اند و بنابراین شهرتی به دست نیاورده، با این وجود ضرب هوشی آن‌ها با دیگر نوابغ یکسان است وممکن است کاری که توسط یک نابغه گمنام صورت گرفته با استانداردهای معمول شناخته نشود.

بسیاری از نوابغ در تنگدستی مرده‌اند و عقیده عموم بر این است که شکست آن‌ها در زندگانی به علت واقع نشد کارشان در زمان حیات آن‌ها بوه است.

نبوغ و استعداد یکی نیستند.! برای نشان دادن استعداد: شخص ناگزیر است کار ویژه‌ای را به خوبی انجام دهد و این بدان معناست که چنین فردی قادر است مهارت بخصوصی را به آسانی و به سرعت کسب کند. بعنوان مثال: ممکن است شخص استعداد نواختن پیانو و بازی اسکیت روی یخ و یا نقاشی را داشته باشد.

ولی نبوغ از استعداد بالاتر است. و همواره ایده‌های جدیدی را به دنیا ارائه می‌دهد که بدون وجود او ممکن بود به آن دست نیابیم.

این درست است که افراد نابغه همواره در رشته‌های بخصوصی نظیر شیمی، ادبیات، موسیقی و هنر تخصص می‌یابند. هر چند هوش کلی این افراد نیز استثنایی است ولی تنها می‌تواند دارای مهارت‌های انحصاری و منحصر بفرد باشد.

عقیده بر این است که شخص، نابغه متولد می‌شود! آموزش، تصادفات و فرصت‌ها: نبوغ اورا ظاهر می‌سازد، ولی یک نابغه واقعی معمولاً قدرت تحرک خارق‌العاده‌ای دارد که او را قادر می‌سازد به سختی و بطور مداوم کار کند و بر موانع و مشکلاتی فائق آید که افراد عادی از آن عاجزند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.