گردباد دریایی چیست؟

0

گردباد دریایی و گردباد، بسیار به هم شبیهند. بنابراین ابتدا بهتر است ببینیم که گردباد چیست؟ گردباد در واقع طوفان دواری است به شکل ابر مخروطی شکل که با یک رعد و برق آغاز می‌شود. این ابر در نتیجه تراکم و انقباض رطوبت در اثر سرد شدن هوا ایجاد شده و هنگامی که منبسط شود به طرف بالا حرکت می‌کند.

چرخش یک گردباد ممکن است در جهت گردش عقربه‌های ساعت و یا خلاف آن باشد. عرض گردباد «قسمتی از گردباد که با زمین در تماس است» به‌طور متوسطه بین ۲۷۵ تا m ۳۶۵ است و مسیر آن کوتاه بوده، تقریباً در حدود km 80 می‌باشد. در داخل گردباد «داخل قسمت مدور» سرعت چرخش باد km/h 800 کیلومتر است. قسمتی از گرد باد که با زمین در تماس است، می‌تواند باعث ویرانی و خرابی‌های عظیمی در سطح زمین شود. بناها را خراب یا خرد کند و حتی قادر است آن‌ها را صدها m جابجا کند. گرچه گرد باد که به‌عنوان تندباد چرخنده معرفی شد، در هر فصلی ممکن است اتفاق بیفتد چنان که در بهار و تابستان تعداد شان پنج برابر بیشتر است. البته احتمال وقوع گردباد در هنگام روز بیشتر از شب است.

در مواردی ممکن است یک گردباد دریایی، گردبادی باشد که در خشکی ایجاد شده و از روی دریا می‌گذرد. اما نوع متداول آن گردبادی است که در دریاچه‌ها و دریاهای مناطق گرمسیری و استوایی در فصل گرم به وجود می‌آید.

گردباد، درست از روی آب‌ها آغاز می‌گردد و ابرهای مخروطی شکل از مرکز ابرهای کومولس «ابرهای توده‌ای» یا ابرهای کومولونیمبوس تشکیل می‌شوند. در منطقه پائینی ابر مخروطی شکل، نزدیک سطح آب ابتدا تکان خورده و بعد داخل ابر به جنبش در می‌آید و در مرکز سطح آب فرو رفته و غوطه‌ور می‌شود، سپس گرداب را به وجود می‌آورد. اما آبی که قسمت اصلی گرداب را تشکیل می‌دهد، همیشه شیرین بوده و قسمت اعظم آن از آب باران است. معمولاً گردباد دریایی فقط چند دقیقه ادامه می‌یابد و اثرات آن محدود به یک مکان می‌باشد. بیشتر گردبادهای دریایی بر روی آب‌های آرام در مناطقی که درجه حرارت بالایی دارند اتفاق افتاده و همیشه همراه با رعد و برق است.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.