مخترع اینترنت -تیم برنرز لی- کد منبع اصلی خود را به صورت NFT به حراج گذاشت

0

با این روندی که فروش چیزهای مختلف به صورت NFT طی می‌کند، شاید ما هم باید بگردیم و ببینیم چیزی را می‌توانیم در زندگی و دوران فعالیت خود پیدا کنیم که بشود به صورت NFT فروخت و باقی عمر را در آسایش گذارند؟!

بعد از اخبار عجیب فروش چیزهایی مانند نخستین توییت، کارهای هنری و حتی یک مجسمه نامرئی به صورت NFT، الان خبر می‌رسد که تیم برنرز لی که او را یکی از پایه‌گذاران شبکه جهانی وب یا همان اینترنت می‌دانند، تصمیم گرفته که در حراجی Sotheby سورس کد خودش را به صورت NFT بفروشد.

چیزی که تیم برنز لی قرار است بفروشد؛ ۴ بخش دارد:

فایل‌های با برچسب زمانی که توسط خود او نوشته شده – تصویرسازی‌هایی از این کدها، یک نامه از او در مورد این کدها و نیز فایلی در مورد تحلیل نحوه خلق این کدها که شامل یک پوستر دیجیتال کدها هم می‌شود.

کدهایی که قرار است به فروش برسند یا پایتون نوشته شده‌اند و امضای گرافیکی او تیم برنرز لی را هم دارند.

اودر این مورد می‌گوید که:

«من ۳ دهه پیش چیزی ایجاد کردم که به همکاری تعدادی زیادی از مشارکت‌کنندگان در سراسر دنیا انجامید و ابزاری توانمند برای بشریت شد.»

حراجی از ۲۳ ژوئن با قیمت پایه هزار دلار شروع خواهد شد. اما پیداست که قیمت نهایی به میلیون‌ها دلار هم خواهد رسید.

قرار است دست کم، بخشی از پولی که برنرز لی درمی‌آورد به بنیادها و خیریه‌های تحت حمایت او همسرش برسد.

برنزر لی در زمان فعالیت‌اش هیچ وقت پتنت اینترنت یا مرورگرهای اینترنتی را درخواست نکرد. او و همسرش -رزمری لی- در سال ۲۰۰۹ نهادی برای تضمین باقی ماندن اینترنت به صورت باز در جهت تامین مقاصد خیرخواهانه و حقوق بنیادی انسان‌ها تاسیس کردند.

در سال ۲۰۱۹ برنرز لی که از روند فعلی اینترنت به جان آمده نامه سرگشاده‌ای منتشر کرده که در آن از بیماری «طاعونی» که اینترنت به آن گرفتار شده، شکایت کرده بود. او نوشته بود که اینترنت تبدیل به بستری شده برای جنایت‌های آنلاین، مدل‌های کسب درآمد مبتنی بر آگهی که منجر به اشاعه اطلاعات نادرست می‌شوند و طراحی‌های بدی که به کیفیت ابراز وجود و اظهار نظر کاربران صدمه می‌زنند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.