سریال کشور لاوکرافت – معرفی، نقد و بررسی – Lovecraft Country 2020

0

برای اینکه بدانید کشور لاوکرافت چه جور سریالی است ، باید به یاد بیاوریم چه فیلم‌هایی دربارهی مسئلهی نژادپرستی ساخته شده و چطور ژانر وحشت و علمی خیالی این مضمون را گسترش داده‌اند. اگر یادتان باشد جردن پیل دو فیلم «برو بیرون» (Get Out) و (ما)) (US)، را ساخت و نشان داد که چطور مولفه‌های ژانر وحشت و حتی مایه‌های کمدی می‌توانند کمک کنند به توضیح و توصیف نژادپرستی.

حالا «کشور لاوکرافت) تصویری دیگر از ماجرا نشان می‌دهد. این سریال یک درام ترسناک است که از کتابی به همین نام نوشته مت راف اقتباس شده است. راف رمان اصلی را در سال ۲۰۱۶ نوشته و توسط انتشارات هارپرکالینز منتشر شده است. (کشور لاوکرافت)» دهه ۵۰ قرن گذشته میلادی در آمریکا را نشان می‌دهد و درباره مرد سیاهپوستی است که در جست وجوی پدر گم شده‌اش در سراسر کشور سفر می‌کند. او در این س فر به موجوداتی ماورایی بر می‌خورد که شبیه شخصیت‌های کتاب‌های «اچ. پی. لاوکرافت) هستند.

شاید همین توضیح کوتاه برای فهم آنچه قرار ست در سریال «کشور لاوکرافت)) ساخته میشا‌گرین ببینیم، کافی باشد؛ اما این سریال سرشار از جزییات است و همین جزییات آن را به پدیده‌ای کاملا متفاوت تبدیل کرده است. از آنجایی که کلمه «لاوکرافت)) در عنوان سریال دیده می‌شود، خیلی زود می‌توان نتیجه گرفت که قرار است با سریال عجیبی روبه رو شویم. صحنه‌های عجیب، خونین، موجودات باستانی و عناصر ترسناک روانشناسانه قرار است از دلایل جذابیت این سریال باشند. سریال «کشور الاوکرافت)) با توجه به حضور جردن پیل و آنچه از شکل روایت او در دو فیلمی که تاکنون ساخته می‌دانیم همان نکات ضد نژادپرستانه را به شدیدترین شکل ممکن روایت می‌کند.

همان گونه که اشاره شد سریال – به ویژه در اپیزود ابتدایی خود – ایالات متحده را در دهه ۵۰ قرن گذشته میلادی به تصویر می‌کشد. زمانی که شدت نژادپرستی و تفکیک بین سفیدپوستان و سیاه پوستان در ایالت‌های مختلف آمریکا بیداد می‌کند و حالا یک مرد سیاه پوست به اتفاق عمو و دوستش قرار است در کشور سفر کنند. از قضا بخشی از این سفر در میان ایالت‌ها و شهر‌هایی است که سفیدپوستان بر آن تسلط دارند و با تاکید بر اتفاقات سیاسی که اکنون در جامعه آمریکایی در حال رخ دادن است ما هم می‌خواهیم نقد جدی میشا‌گرین به عنوان سازنده در کنار تم کاری جردن پیل را تماشا کنیم. اما این بخش که تمام می‌شود قرار است وارد دنیای الاوکرافت شویم. اینجاست که احتمالا سریال و بالتبع مخاطب آن به هنرنمایی جی جی آبرامز محتاج می‌شود تا اتفاقات، رویداد‌ها و موجودات هرچه ترسناک‌تر را تماشا | کنیم. حالا فرض بگیرید در می‌انه چنین ملغم‌های چگونه باید از داستان پسری که در جست وجوی پدر خود آمده و حالا با انجمن‌های برادر سفید پوستی روبه رو می‌شود، لذت برد؟

سریال «کشور لاوکرافت) خیلی زود بدون اینکه داستان پایه خود را پیگذاری کند، وارد فرآیند انتقاد از شرایط اجتماعی آن روز و تلنگر به وضعیت امروز جامعه آمریکایی می‌زند و در این بین داستان هم به او کمک می‌کند که این تفاوت‌ها را هر چه غلیظ‌تر نشان دهد. اما در سریال «کشور لاوکرافت» قرار است مجموعه‌ای در ژانر وحشت ببینیم؛ اما این عنصر وحشت مربوط به تبعیض نژادی می‌شود. اتفاقی که در می‌انه نماد‌های الاوکرافت قرار است به یک رویای آمریکایی برای برابری تبدیل شود. سیاه پوستانی که همچنان در جامعه آمریکا مورد تبعیض قرار می‌گیرند و این س ریال هم می‌تواند ادای دین مهمی از سوی شبکه HBO به اعتراضات در آمریکا در سال ۲۰۲۰ باشد. چیزی که به سریال «کشور الاوکرافت)) ضربه مهلکی وارد می‌کند، ترجیح اشاعه مفاهیم ضدنژادپرستانه و کنایه به وضعیت امروز آمریکا بر حرکت چند آدم در دنیای لاوکرافت است. شما حتی اگر به همه داستان‌ها و نماد‌های خلق شده توسط الاوکرافت هم مسلط باشید باز هم نمی‌توانید آن را پدیده اصلی داستان کشور لاوکرافت) بدانید.

در سریال «کشور لاوکرافت)، جاناتان می‌جرز نقش آتیکوس بلک را بازی می‌کند و از دیگر بازیگران آن نیز می‌توان از جورنی اسمولت۔ بل، وونمی موساکو، اونجانو الیس، ایبی لی کرشاو و مایکل کی ویلیامز نام برد. می‌جرز در نقش تیک به عنوان قهرمان اصلی داستان بازی متفاوتی از خود نشان داده و احتمالا به عنوان یک نکته مثبت شاید ما را برای تماشای سریال راضی کند.

منبع: روزنامه سازندگی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.