فیلم کوهستان جادویی، اثر اورشولا آنتونیاک – معرفی و نقد و بررسی – Magic Mountains

0

اورشولا آنتونیاک Urszula Antoniak را شاید خیلی نشناسید. این خانم یکی از چهره‌های مهم سینمای لهستان است که البته ظاهرا ملیت دوگانه‌ی لهستانی آلمانی دارد. با این همه بابت رویکردش در سینما بسیار ستایش می‌شود. فیلم‌های او درباره روابط بین آدمهاست و ماجرا‌ها و رویداد‌ها بیش از هر چیز دشواری ارتباط را مشخص می‌کنند.

ابهام جزئی از ساختار آثارش است و معمولا تا پایان فیلم نمی‌فهمید که درون ذهن آدم‌ها چه می‌گذرد. به همین دلیل هم فیلم‌هایش تصویری‌اند متفاوت از کشمکش‌های انسانی؛ تلاشی برای مواجهه ما با مسائلی مثل اعتماد و دوست داشتن و رفاقت و عشق.

تازه‌ترین فیلم خانم آنتونیا فیلمی است به نام کوهستان جادویی. فیلم قصه‌ی نویسنده‌ی مردی است که از عشقش جدا شده. او اصرار دارد که زن محبوبش را برای آخرین بار ببیند و در این دیدار از او می‌خواهد همسفرش شود در یک کوهپیمایی. این آخرین ملاقات است و پایان کار این دو نفر. زن می‌پذیرد و سفر شروع می‌شود؛ سفری که هدفش صعود از یک کوه مرموز است.

اما ماجرا این است که ببینیم این دو نفر در این کوهستان با هم چطور مواجه می‌شوند و چه ماجرایی طی می‌شود و آن مرد راهنما که به زن قول می‌دهد مراقبش باشد چه کاری می‌تواند انجام دهد.

فیلم پر است از نما‌های شگفت‌انگیز از طبیعتی خشن. ما آرام آرام از زندگی آسودهی شهری جدا می‌شویم و در دنیایی وهم آلود گم می‌شویم؛ جایی که صدا‌ها، آفتاب، درختان و حتی برف دیگر شبیه قبل نیستند. به مرور این کوهستان می‌شود تله‌ای برای شخصیت‌ها و ترس از مرگ، و تنهایی خودش را نشان می‌دهد.

فیلم همزمان ما را دعوت می‌کند به تماشای دو وجه از زندگی؛ وجه بیرونی بازتابی است از درون؛ خشک و خالی و سرد و هراس‌انگیز و ترسناک. همین هم «کوهستان جادویی» را فیلمی جذاب می‌کند برای آن‌ها که دنبال آثار متفاوتی از س ینمای جهان‌اند.

اینجا‌ گره‌های درام مثل آثار معمایی نیست؛‌گره‌ها ظریف ترند و موقعیت‌ها ساده‌تر، اما دیدن سکانس‌های فیلم که بخش عمده‌شان بدون دیالوگ و با صدای محیط است، تکان دهنده است.

به خصوص پایان «کوهستان جادویی» که ترسناک است و در عین حال بسیار تأثیرگذار. این فیلم همین حالا در جشنواره‌ی جهانی فیلم فجر اکران شده؛ فیلمی که در بخش مسابقه است و احتمالا می‌تواند شانس داشته باشد برای بردن جوایز مهم. اما اگر به جشنواره نمی‌روید هم بدانید که فیلم در دسترس است و میش ود پیدایش کرد. «کوهستان جادویی» فیلمی است محصول سال ۲۰۲۰ که در هلند تولید شده و ۸۰ دقیقه است.

از همین حالا آماده باشید که یک فیلم متفاوت را ببینید؛ فیلمی با س اختار متفاوت از کارگردانی که احتمالا در دهه‌ی جدید چیز‌های بیشتری دربارهی کارش خواهیم شنید. فیلم او را با آثاری مثل «فورس ماژور ) مقایسه کرده‌اند که خب، چندان هم بی‌راه نیست. این فیلمی است از اروپای شرقی با همان نگاه سرد و زیبایی‌شناسی منحصر به فرد آن خطه.

منبع: روزنامه سازندگی


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.