فیلم نفوذ، معرفی، نقد و بررسی – The Courier 2020

0

اولین بار جرج اورول بود که در مقاله‌ای به تاریخ ۱۹ اکتبر ۱۹۴۵ از جنگ پنهان بین نیرو‌های برنده‌ی جنگ جهانی دوم حرف زد. او کسی بود که نام جنگ سرد را روی این نبرد پنهان گذاشت و بعد، کم کم به واژ‌های بدل شد برای فهم آنچه که بین دو جهان رخ می‌داد، بین بلوک شرق و بلوک غرب و خطرات و صدماتی که هر دو برای بشر داشتند. جنگ سرد انواع و اقسام پیامد‌ها را داشت ولی مهم این بود که هر دو جناح از کار هم دیگر مطلع شوند تا بتوانند تبعات این جنگ را کم کنند.

بنابراین مدام جاسوس‌ها و افرادی بین دو جبهه حرکت می‌کردند. بعضی‌ها را با پول می‌خریدند، بعضی‌ها داوطلبانه وارد ماجرا می‌شدند. ولگ پنکوفسکی یکی از آن‌ها بود که داوطلبانه حاضر شد اطلاعاتی را در اختیار بلوک غرب، آمریکا و انگلستان قرار دهد. او در سال ۱۹۳۹ با درجه ستوانی از آکادمی نظامی کیف فارغ التحصیل شد و در جریان حمله اتحاد شوروی به فنلاند در جنگ دوم جهانی شرکت کرد.

پنکوفسکی به عنوان افسر اطلاعاتی GRU در سال ۱۹۵۵ و در پوشش وابسته نظامی روسیه در آنکارا | منصوب گردید و مدتی بعد در کمیته تحقیقات علمی مشغول بکار شد. او از دوستان نزدیک ایوان سروف رئیس GRU و مارشال معروف اتحاد شوروی به نام سرگی وارنتسوف بود. پنکوفسکی در سال ۱۹۶۰ به یک مدرسه متعلق به آمریکایی‌ها مراجعه کرد و اسنادی را به آنان تحویل داد و خواستار انتقال این اسناد به مأموران CIA در سفارت آمریکا در مسکو شد. مأموران CIA از ملاقات با او به دلیل نظارت شدید مأموران ضد جاسوسی شوروی طفره رفتند و پنکوفسکی به سراغ یک تاجر کانادایی به نام گرویل وین که در واقع مأمور اطلاعاتی انگلستان بود رفت و گرویل وین ترتیب ملاقات پنکوفسکی با ۲ مأمور اطلاعاتی دیگر انگلستان در سال ۱۹۶۱ را داد. پنکوفسکی شروع به انتقال اسنادی به آمریکایی‌ها از طریق انگلیسی‌ها کرد که بر اساس آن موشک‌های روسی در کوبا به منظور حمله به آمریکا استقرار یافته بود. نام رمز او نیز قهرمان گذاشته شد. حالا این قصه در دستان فیلمسازان اروپایی چطور تغییر می‌کند؟ فیلم «قاصد» همین ماجرا را از زاویه‌ی دید گرویل وین روایت می‌کند.

قصه درباره همان کسی است که با نیرو‌های جاسوسی انگلستان در ارتباط است. فیلم از همان اول سراغ شخصیت وین می‌رود. در ابتدا شخص گرویل وین برای انجام این کار مردد است، اما پس از اسرار سرویس‌های جاسوسی و تحلیل شروع یک جنگ اتمی در صورت عدم انجام این مأموریت،او به مسکو سفر می‌کند و در پوشش یک تاجر پیام‌ها را با موفقیت از اتحاد جماهیر شوروی به لندن منتقل می‌کند.

اما با پیشرفت این داستان شخص وین به زودی باید با گزینه‌های دشواری در مورد ایمنی خود ویک اعتماد به نفس مطمئن روبه رو شود که او را خیلی بیشتر در معرض خطر قرار می‌دهد. فیلم را دومینیک کوک ساخته اما ستارهی فیلم کسی نیست جز بندیکت کامبربچ. او در نقش گرویل وین می‌درخشد و همه چیز را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شاید خود فیلم شما را هیجان‌زده نکند اما بدانید که این فیلمی است با درخشش س تاره‌ای بزرگ. فیلم چند هفته‌ی پیش اکران شد و در همین مدت موفق شده ۱۱ میلیون دلار فروش کند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.