سریال خدمه پرواز – معرفی، نقد و بررسی – The Flight Attendant

0

این روز‌ها سریال‌های جدید و جذاب کم پخش می‌شوند. ظاهرا همه منتظرند تکلیف اکران‌ها روشن شود و سینما‌ها باز شوند. پس چاره‌ای نیست جز اینکه برویم سراغ نمونه‌های قدیمی‌تر؛ نه خیلی قدیمی، که مربوط به یک سال پیش. مینی سریال (خدمه پرواز» (The Flight Attendant) یکی از آنهاست. این مینی سریال پنج قسمت دارد اما نکته‌اش این است که هیچ ش باهتی به آنچه از مینی سریال‌های شبکه اجبی دیده بودیم ندارد. اگر مینی سریال‌های شبکه کابلی اچبی بر اساس واقعیت‌های زندگی و اتفاقات بسیار جدی بنا شده و چفت و بست درام از فضای رئال فاصله نمی‌گیرد اما گویا در استریم آنلاین اچ بی‌مکس قصد بر این است که فضای سوررئال را هم به یک پرونده مهم جنایی اضافه کند.

مینی سریال (خدمه پرواز » داستان کاساندرا بودن (با بازی کیلی کوئوکو) است. زنی که شغل او مهماندار پرواز است اما زندگی بسیار پر افت و خیزی دارد و بخش مهمی از آن هم به مصرف زیاد نوشیدنی‌های الکلی برمی گردد. ماجرا اما از آنجا شروع می‌شود که «کیسی» در سفر به تایلند در اتاق هتلی در بانکوک در حالی از خواب بیدار می‌شود که از ش ب قبل خمار است. او ناگهان با یک جسد مرده روبه رو می‌شود که در کنارش خوابیده بود. بهترین راه برای کیسی این است که در تایلند دستگیر نشود پس کاری که او می‌کند این است که با تغییر صحنه جنایت و بدون تماس با پلیس فرار می‌کند و صبح خود را ادامه می‌دهد گویی اتفاقی نیفتاده است.

اما کیسی در بازگشت به نیویورک مجبور است به سوالات مأموران FBI در مورد آخرین دیدار او در بانکوک با مقتول پاسخ دهد. نکته مهم این است که کیسی هنوز نمی‌تواند اتفاقات شب قتل را در کنار هم قرار دهد. فکر‌هایی که ممکن است در نهایت او را به اینجا برساند که آیا خودش می‌تواند قاتل باشد؟

داستان  خدمه پرواز که طراحش استیو یوکی بوده اقتباسی است از یک رمان رمانی به همین نام نوشته‌ی کریس بوهجالیان ساخته شده است. اهمیت کریس بوهجالیان که یک نویسنده ارمنی تبار اهل ایالات متحده است، به دلیل نوشتن رمان دختران قلعه شن» (The Sandcastle Girls) درباره ماجرای نسل کشی ارامنه است. رمان‌های بوهجالیان اغلب به مسائل خاصی همچون بی‌خانمانی، محیط زیست گرایی و حقوق جانوران تمرکز می‌کنند. اما رمان «خدمه پرواز» که در سال ۲۰۱۸ نوشته شده یکی از آثار اخیر این نویسنده است و می‌توان گفت به دلیل جنس خاص آن ظرفیت مناسبی برای تبدیل شدن به یک سریال تلویزیونی را داشته است.

باید به این نکته توجه کرد که مینی سریال «خدمه پرواز» در عین دستمایه قرار دادن یک موضوع جدی به خاطر شخصیت متفاوت کاراکتر اصلی داستان در نهایت ته مایه‌هایی از طنز تلخ را با خود به همراه دارد. کلیدی‌ترین بخش ماجرا هم همان بخشی است که کیسی باید به یاد بیاورد که شب قبل از قتل چه اتفاقاتی رخ داده است. او به دلیل نبودن در حالت عادی به تدریج به یاد می‌آورد که چه اتفاقی رخ داده و این به یاد آوردن در سریال همراه با یک فضای سوررئال است که شخصیت اصلی را از فضای واقعی خارج می‌کند و همچون روح کیسی با مقتول همراه می‌شود تا به خاطر بیاورد که در آن ش ب چه اتفاقی افتاده است.

اما شاید بزرگ‌ترین س ورپرایز مینی سریال خدمه پرواز برای مخاطبان سریال‌های تلویزیونی واگذار کردن نقش اول داستان به کیلی کوئوکو است. بازیگری که بدون شک او را در نقش دختر همسایه سریال تئوری بیگ بنگ)| (The Big Bang Theory) به خاطر می‌آوریم. یکی از شخصیت‌های مهم آن سریال که حالا قرار است یک نقش ویژه را به نمایش بگذارد.

از سوی دیگر باید این نکته را در نظر گرفت که کوئوکو پیش از این در س ال ۲۰۱۵ برای بازی در فیلم سخنران عروس لایق دریافت تمشک طلایی نقش مکمل زن شده بود. جایزه‌ای که بدترین بازی س ال اهدا می‌شود و با این اوصاف ریسک اچ بی‌max برای قرار دادن این نقش دشوار به بازیگری که هر چند کارنامه پرکاری در زمینه بازی در فیلم‌های سینمایی و س ریال‌های تلویزیونی دارد اما چنین نقش پر جزئیاتی را در همان اپیزود پایلوت به خوبی مال خود کرده است.

نکته اساسی دیگر درباره مینی سریال «خدمه پرواز» به توجه آن درباره جزییات باز می‌گردد. جزییات در این مینی سریال به خوبی دیده شده و به دلیل این که قرار است با یک مینی سریال کوتاه پنج اپیزودی مواجه شویم، توضیحات ابتدایی درباره شخصیت کیسی خیلی سریع به مخاطب عرضه می‌شود. به گونه‌ای که هنوز یک ربع از اپیزود ابتدایی نگذشته که ما کاملا وجوه اصلی شخصیت کلیدی داستان را می‌شناسیم. شخصیتی که بخش مهمی از زندگی خود را در خماری می‌گذارند و حالا مجبور است برای تبرئه شدن از اتهام قتل در حالت عادی وضعیت خماری خود را واکاوی کند. شاید این همان تفاوتی باشد که (( خدمه پرواز» را در اپیزود پایلوت متفاوت می‌کند.

منبع: روزنامه سازندگی


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.