انیمیشن میچل‌ها در برابر ماشین‌ها -معرفی، نقد و بررسی – The Mitchells vs. the Machines

0

کارتون «میچل‌ها در برابر ماشین‌ها» یکی از فیلم‌های هیجان‌انگیز امسال است که مدتی است در شبکه‌ی خانگی در دسترس قرار گرفته؛ یک کارتون شاد و بامزه و هیجان‌انگیز و کاملا به روز که دربارهی یک خانواده است. مثل همیشه هالیوود به ارزش‌های خودش پایبند است و بیش از هر چیزی س عی می‌کند ما را قانع کند که این دنیا چه جای جذابی است و چطور می‌شود ازش لذت برد و زندگی ارزش جنگیدن دارد.

«میچل‌ها در برابر ماشین‌ها The Mitchells vs. the Machines » قصه‌ی اعضای یک خانواده را روایت می‌کند. خط کلی داستان روشن است؛ فیلم ماجرای اعضای یک خانواده را روایت می‌کند که ارتباط چندان خوبی با یکدیگر ندارند اما با همدیگر به یک سفر ‌می‌روند. ولی شرایط طوری پیش می‌رود که آن‌ها به آخرین امید بشر برای نجات دادن زمین از دست ربات‌ها تبدیل می‌شوند.

باورکردنی نیست ولی قصه همین قدر عجیب و هیجان‌انگیز است. یک خانواده‌ی معمولی بدل می‌شوند به آخرین امید ملت و قهرمانانی جهانی! این کارتون را گروهی از نابغه‌های انیمیشن‌سازی در ساخت این انیمیشن مشارکت داشته‌اند، از جمله فیل لرد و کریستوفر میلر به عنوان تهیه‌کننده، که تهیه کنندگی انیمیشن‌های «لگو» و فیلم مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی» را هم بر عهده داشتند و مایک ریاندا و جف رو هم نویسنده و کارگردان این اثرند. شاید اگر بدانید که صداپیشه‌ی یکی از نقش‌های مهم این انیمیشن را الیویا کلمن انجام می‌دهد بیشتر شگفت‌زده شوید!

کلمن همان کسی است که در فیلم «پدر» نقش دختر را بازی می‌کرد و قبل‌ترش هم در سریال «تاج» نقش ملکه انگلستان را. او امسال در این کارتون جای یکی از شخصیت‌ها حرف‌زده است. انیمیشن «می‌چل‌ها در برابر ماشین‌ها» جدیدترین محصول سونی پیکچرز است که به دلیل پاندمی کووید ۱۹ اکران نشد و حق پخش آن به شبکه نتفلیکس فروخته شد. هالیوود ریپورتر توضیح دقیقی درباره این کارتون نوشته که بد نیست بخوانید.

نویسنده شرح می‌دهد که چطور می‌شود با فیلم مواجه شد: « اینکه این داستان را ماجرایی خنده دار ببینید یا دیوانه‌وار، به سن‌تان بستگی دارد. انیمیشن‌های موفق اغلب کودکان را سرگرم و بزرگتر‌ها را شیفته‌ی خود می‌کنند. این کارتون ایده‌ای کاملا جدیدی دارد و‌گریزی‌زده به شبکه‌های اجتماعی و با استفاده از قاب‌های خوش آب ورنگ و زیبا می‌تواند برای هر کسی جذاب باشد، چه کودکان و چه کسانی که مدام در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند. شخصیت اصلی و قهرمان انیمیشن میچل‌ها در برابر ماشین‌ها کیتی می‌چل (با صداپیشگی آبی جاکوبسون)، دختری سرزنده و عاشق فیلم که سال هاست در کانال یوتیوبش فیلم‌های مختلفی منتشر می‌کند؛ از جمله مجموعه سریال Dog Cop با بازی مانچی، سگ خانگی بامزه‌شان…

در حین دیدن انیمیشن میچل‌ها در برابر ماشین‌ها، این نکته مرتب به ما یادآوری می‌شود که خانوادی میچل عجیب وغریب‌اند، اما خانوادهی خوبی هستند. آن‌ها شبیه به همان خانواده‌هایی هستند که بار‌ها در س ریال‌های کمدی دیده‌ایم؛ خانواده‌هایی که اغلب بر س ر مسائلی مثل مستقل شدن بچه‌های خانواده بحث می‌کنند و اتفاقاتی خنده دار را رقم می‌زنند. در این انیمیشن، نگرانی‌ها و مراقبت بیش از اندازهی ریک میچل، پدر کتی (با صداپیشگی دنی مک براید) نشان می‌دهد که او به هدف دخترش یعنی کارگردان شدن ایمان ندارد.

شبی که آن‌ها در مورد رفتن دخترش به مدرسه‌ی فیلم‌سازی در کالیفرنیا بحث می‌کنند، ریک تصمیم می‌گیرد که با لغو کردن پرواز کیتی و ترتیب دادن یک سفر دسته جمعی، صلح و صفا را به خانواده برگرداند. عنصر کمدی و شوخ طبعی این انیمیشن می‌توانست به اندازه انرژی و هیجان آن بیشتر باشد و دیالوگ‌های بهتری می‌توانست در اختیار صداپیشگان توانمند آن قرار بگیرد. اما در هر حال انیمیشن میچل‌ها در برابر ماشین‌ها خانوادگی و ماجراجویانه یکی از بهترین آثار سونی پیکچرز است و دیدن آن را نباید از دست داد و اگر طرفدار فیلم‌هایی با ریتم تند هستید، کاملا سرگرم خواهید شد. )

میچل‌ها در برابر ماشین‌ها» که قصهی مواجهه آدم با ربات‌های دستکاری شده است ما را با فناوری روز هم روبه رو می‌کند؛ از موبایل گرفته تا پدیده‌ای مثل یوتیوب که ظاهرا در زندگی بسیار نقش دارد اما ما از آن بی‌بهره‌ایم. در این اوضاع و احوال که هنوز فیلم خوبی اکران نشده | فعلا بهترین‌ها را باید در شبکه‌های اجتماعی جست. ظاهرا کارتون‌ها و فیلم‌های خوبی اینجا پیدا می‌شود.

منبع: روزنامه سازندگی

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.