سرانجام دقایقی پیش، شرکت بلو اوریجین با موفقیت جف بیزوس و سه همراهش را به فضا برد و به سلامت به زمین بازگرداند

0

دقایقی پیش -عصر سه‌شنبه به وقت ایران- جف بیزوس به آرزوی دیرین خود رسید و همراه با ۳ مسافر همراهش به لبه فضا سفر کرد و به سلامت در صحرای تگزاس به زمین نشست.

این نخستین پرواز تجاری بلو اورجین و سرآغاز برنامه گردشگری فضایی این شرکت بود.

جف بیزوس، ثروتمندترین مرد روی زمین و مالک آمازون، شرکت بلو اوریجین را در سال ۲۰۰۰ تاسیس کرد و با پیشقدم شدن خود در این سفر، حالا احتمالا توریست‌های فضایی زیادی خواستار سفر با موشک New Shepard این شرکت به فضا هستند.

موشک New Shepard به اندازه یک ساختمان شش طبقه ارتفاع دارد. این موشک امروز از سایت موشکی Van Horn به فضا برخاست. کپسول نسبتا کوچک سرنشینان در نوک این موشک جای داشت.

در حین پخش زنده این پرواز، در واقع شاهد یکی از نرم‌ترین صعودهای موشک سرنشین‌دار بودم، طوری که آدم تصور می‌کرد که پخش زنده نمی‌بینید، بلکه بخشی از یک فیلم علمی تخیلی را شاهد است.

در این سفر برادر بیزوس به نام مارک، یک ماجراجو و پیشگام افسانه‌ای پرواز به نام والی فانک و یک نوجوان هلندی به نام اولیور دیمن، همراه بیزوس بودند.

آنها نخستین مسافران پولی شرکت بلو اروجین محسوب می‌شوند.

با سرعتی حدود سه برابر سرعت صوت، موشک پرتاب شد و توانست در اوج به ارتفاع ۱۰۶ کیلومتری برسد. در این ارتفاع مسافران زمان کوتاهی حالت بی‌وزنی را تجربه کردند.

جف بیزوس از این حس و حال هیجان‌زده بود و بی‌زونی را شبیه شنا کردن توصیف کرد.

این سفر در ضمن «فانک» را تبدیل به مسن‌ترین آدمی کرد که به فضا رفته است و «دیمن» هم جوان‌ترین مسافر فضایی تاریخ تا کنون محسوب می‌شود.

بیزوس حالا دومین شخصی محسوب می‌شود که در یک سامانه پرواز تجاری به فضا رفته و بعد از ریچارد برانسون قرار می‌گیرد. البته در مورد سفر ریچارد برانسون حرف و حدیث بسیار است و بسیاری آن پرواز را فقط یک پرواز ارتفاع بالا می‌دانند و نه یک پرواز فضایی.

در این میان خیلی‌ها هم مثل من که از کودکی خبرهای فضایی و داستان‌های علمی تخیلی را دنبال می‌کردیم، ارضا نشده‌ایم و هنوز به باور من، پرواز فضایی یعنی اینکه به مدار بروی و دست‌کم چند دور، سر فرصت دور زمین بگردی! حالا نمی‌دانم نظر شما چیست!

موشک بوستر امروز بعد از جدا شدن از کپسول مسافران، توانست با ظرافت و ایمنی به صورت عمودی فرود آید تا مجددا از آن در پروازهای بعدی استفاده شود. کپسول هم با کمک سه چتر، به نرمی روی زمین نشست.

قبل از پرواز امروز پلو ارویجین ۱۵ پرواز بی‌سرنشین با همین موشک New Shepard انجام داده بود.

شرکت هنوز هزینه دقیق پرواز فضایی را به صورت عمومی اعلام نکرده است.

دیمن که جوان‌ترین مسافر ماموریت امروز بلو اورجین بود تازه از دبیرستانی در هلند فارغ التحصیل شده. او در ابتدا قرار نبود که در این پرواز باشد؛ اما به دنبال انصراف مسافر ناشناس قبلی -ظاهرا به خاطر مشغله کاری- او این بخت را پیدا کرد که در نخسیتن پرواز باشد. حالا می‌دانیم که نفر برنده در یک مزایده توانسته بود با ۲۸ میلیون دلار، صاحب بلیت شود. اما او حالا در نوبت پروازهای بعدی قرار گرفته است.

پدر دیمن، مؤسس و رئیس یک مؤسسه حقوقی است. او هم قرار است در پرواز بعدی به فضا برود. اول او قرار بود که در پرواز نخست باشد، اما بعد پسرش را جایگزین خودش کرد.

اما هنوز رقیب اصلی به میدان نیامده است. اسپیس ایکس نسبت به هر دوی این شرکت‌های موفق‌تر بوده، چون توانسته موشک استارشیپ را کاندید انجام سفر به ماه آتی ناسا کند و ناسا موشک Blue Moon بلو اوریجین را رد کرده است.

موشک New Shepard از سال ۲۰۱۵ آزمایش می‌شود. نخستین آزمایش این موشک ناموفق بود و منفجر شد، اما همه آزمایش‌های بعدی موفق بوده‌اند.

و در آخر اینکه تازه شوخی شبکه‌های اجتماعی با بیزوس شروع شده:

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.