جف بزوس ماه آینده با موشک بلو اوریجین به فضا می‌رود

به همراه برادرش و موشک نیو شپرد ساخت شرکت خودش

0

مدیرعامل شرکت آمازون، دقیقا ۱۵ روز پس از ترک سمتش به فضا سفر خواهد کرد.

جف بزوس، بنیان‌گذار شرکت آمازون که پیش‌تر اعلام کرده بود در تاریخ  ۱۴ تیرماه (۵ جولای) پست مدیرعاملی را تحویل «اندی جاسی» می‌دهد؛ اکنون می‌خواهد روز ۲۰ جولای (۲۹ تیرماه) با موشکی از شرکت بلو اوریجین (Blue Origin) اولین سفر فضایی خود را تجربه کند.

همراه با او، برادرش «مارک بزوس» هم راهی فضا می‌شود. جف خودش صاحب شرکت بلو اوریجین است و این اولین پرتاب راکت با سرنشین آن‌ها به فضا خواهد بود.

این سفر از جهات زیادی می‌تواند خبرساز و هیجان‌انگیز و تاریخی باشد. جف بزوس، یکی از ثروتمندترین افراد جهان است و همیشه جزو سه نفر اول پر ثروت دنیا قرار داشته است. اکنون، او با ۱۸۶ میلیارد دلار در جایگاه دوم ثروتمندترین افراد جهان قرار دارد.

همین‌طور، یکی از بزرگان دنیای فناوری و صاحب شرکت‌های میلیارد دلاری دره سیلیکون است. به این ترتیب، می‌توان او را اولین میلیاردر دنیای فناوری دانست که به فضا سفر می‌کند.

شرکت بلو اوریجین بیش از ۶ سال است که مشغول کار روی موشک و کپسول فضایی برای پرتاب انسان به فضا است. موشک جدید «نیو شپرد» این شرکت، اولین ماموریت سرنشین‌دار بلو اوریجین است و می‌خواهد یک کپسول ۶ نفره را حمل کند. طول این موشک ۵۵ متر است و سفر به فضا با آن ۱۱ دقیقه طول می‌کشد. مسافران موشک نیو شپرد می‌توانند تا ارتفاع ۹۶ کیلومتری زمین پرواز کنند.

گفتنی است قرار نیست جف بزوس و دیگر مسافران در این سفر فضایی به ایستگاه بین‌المللی بروند؛ بلکه فقط یک سفر کوتاه در بالای ۱۰۰ کیلومتری زمین خواهند داشت و دوباره به زمین برمی‌گردند.

جنگ میلیاردرها برای سفر به فضا

گفته می‌شود یکی از صندلی‌های این کپسول فضایی از طریق مزایده به بالاترین رقم پیشنهادی واگذار می‌شود. برخی سایت‌های رقم پیشنهادی فعلی را ۲.۸ میلیون دلار عنوان کردند.

بالای موشک نیو شپرد، کپسول فضایی سرنشینان قرار دارد. این موشک با یک بوستر پرتاب شده و پس از رسیدن به ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری زمین، بوستر از کپسول جدا می‌شود. بوستر با پیشرانه‌های خودش و کپسول با چتر نجات در صحرای غربی تگزاس به زمین خواهند نشست.

شرکت‌ها و افراد زیادی در تلاش برای سفر به فضا هستند که معروف‌ترین آن‌ها «ایلان ماسک»، مدیرعامل شرکت تسلا و اسپیس‌ایکس است.

همین‌طور، «ریچارد برنسون»، میلیاردر بریتانیایی و مالک شرکت فضایی ویرجین گلکتیک نیز برنامه‌هایی برای ارسال ثروتمندان به فضا دارد. او گفته بود خودش یکی از مسافران موشک ویرجین گلکتیک به فضا است و تا چند ماه دیگر این سفر انجام می‌شود.

منبع Theguardian
   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.